A- A+

Yaş Almışlar Kendi Günlerinde Hem Moral Depoladı Hem Sosyalleşti

04 Ekim 2023 09:02

Yaş almışların da Mersin’de sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmesi için çeşitli etkinlikler düzenleyerek onların sosyal hayata katılımını sağlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘Dünya Yaşlılar Günü’ dolayısıyla etkinlikler düzenledi.

Bu kapsamda hem sosyal farkındalık yaratmak hem de yaş almışların keyifli bir gün geçirmesini sağlamak amacıyla düzenlenen etkinliklerden biri Yenişehir Emekli Evi’nin bahçesinde düzenlenen Türk Sanat Müziği konseri oldu. Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından organize edilen Türk Sanat Müziği konserine, Halkkent Emekli Evi üyeleri de katıldı. Kendi günlerini söyledikleri şarkılarla kutlayan yaş almışlar, hareketli parçalarla da keyifli bir gün geçirdi. Konserleri çok seven ve sık sık düzenlenmesini isteyen yaş almışlar, Kütür ve Sosyal İşler Dairesi Türk Sanat Müziği Topluluğu’nun söylediği şarkılara eşlik ederek hem doyasıya eğlendi hem de geçmişi yad etti.

Yeter: “Büyüklerimiz için sanatsal bir organizasyon tertip ettik”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halkkent Sosyal Yaşam Merkezi Emekli Evi Sorumlusu Çağdaş Yeter, “Yaşlılar Günü kapsamında sanatsal bir organizasyon tertip ettik. Onların mutlu, huzurlu, sağlıklı bir gelecek yaşamalarını temenni ediyoruz” dedi.

 “Büyükşehir’in etkinliklerini çok beğeniyoruz”

Yurtdışında yaşadığını, ancak Mersin’e geldikçe Emekli Evi’nin etkinliklerine katılmaya özen gösterdiğini söyleyen Hülya Özel, “Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Türk Sanat Müziği konserine katıldım. Geçen sene de yine burada Yaşlılar Günü etkinliğine katıldım. Müzik olduğu zaman ben de varım” derken, etkinlikler için “Çok beğeniyorum, çok seviyorum” dedi.

Etkinliklere zaman zaman katıldığını söyleyen Lütfü Aydıner ise, “Çok güzel etkinlikler var. Sağlıkla ilgili konferanslar oluyor, müzik etkinlikleri oluyor. Çok beğeniyorum. Güzel bir hizmet veriyorlar” diye konuştu.

Halkkent Emekli Evi üyesi emekli öğretmen Mehmet Aktaş, her gün mutlaka Emekli Evi’ne uğradığını belirterek, “Bu etkinliklerden gayet memnunuz. Geziyoruz, diğer arkadaşlarla tanışıyoruz. Mesela Tarsus’a gezmeye gittik hep beraber. Vahap Seçer’den çok memnunuz. Sosyal yönden çalışmaları çok güzel ve çok da verimli” ifadelerini kullandı.

35 yıldır Mersin’de yaşayan Habibe Özay Sancar da Emekli Evi’nin etkinliklerini severek takip ettiğini ifade ederek, “Etkinliklerden çok memnunuz. Biz emekli korosunda da varız” dedi.

Sinemaya giden yaş almışlar, bol kahkahalı bir gün geçirdi

Etkinliklerden bir diğeri de Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Yaşlı Destek Birimi ekiplerinin düzenlediği sinema etkinliği oldu. Yaşlı Destek Birimi’nden faydalanan yaş almışlar, Palm City Alışveriş Merkezi’nde önce yemek yiyip, ardından ‘Kalp Estetiği’ adlı komedi filmini izledi. Ev ortamından uzaklaşıp akranlarıyla birlikte sosyalleşmenin tadını çıkaran yaş almışlar, bol kahkahalı bir günle etkinliği sonlandırdı. 

Tanrıverdi: “65 yaş üzeri vatandaşlarımıza destek olup, yalnızlıklarını paylaşıyoruz”

Yaşlı Destek Birimi’nin, merkez ilçelerde 65 yaş üzeri yalnız yaşayan vatandaşlara hizmet verdiğini söyleyen Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Yaşlı Destek Birimi’nde görev yapan Gerontolog Cihan Tanrıverdi, “Günlük arama hizmetimiz sayesinde, onların yalnızlıklarını paylaşıyoruz. Sağlık durumlarını kontrol ediyor ve sohbet ediyoruz. Gelen ihbar doğrultusunda, kendilerinin evde gideremediği mini bakım, onarım, tadilat hizmetlerini de birimimizdeki ustamızla veriyoruz” dedi.

Yaş almışların izole olmasını önlemek ve sosyalleşmelerini sağlamak adına bol bol etkinlik düzenlediklerini ifade eden Tanrıverdi, “Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla, yaş almışlarımızla birlikte Palm City Alışveriş Merkezi’ne geldik. Birlikte yemek yiyip, film izledik. Sağlık ekibimiz, katılımcıların şeker ve tansiyon ölçümünden oluşan sağlık taramasını yaptı. Yaşlılar Günü’nü bu şekilde kutladık. Onlar da çok mutlu oldular” şeklinde konuştu. Yaşlı Destek Birimi olarak hedeflerinin, Mersin’de yaş almışların yalnız kalmasını önlemek olduğunu belirten Tanrıverdi, “Biz onların birer manevi evladı olmak istiyoruz. Onlar bizim manevi anne ve babalarımız. Mersin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Mersin’de yaşlılarımız kesinlikle yalnız değiller” dedi.

Yaş almışlar, akranlarıyla birlikte zaman geçirmenin tadını çıkardı

Etkinliğe abisiyle birlikte katılan Salim Kapkin, günü doyasıya değerlendirdiklerini belirterek, “Başkanımız sayesinde yedik, içtik, film seyrettik ve eğlendik. Ben Mersin’e 1983’de geldim. 30 senedir görmediğimiz şeyleri görüyoruz. Denize, gezmelere gidiyor ve sosyalleşiyoruz. Kendimize geldik” dedi.

Yapılan etkinliklere sık sık katıldığını dile getiren Makbule Şah, “Etkinlik bizlere çok iyi geldi. Ben etkinliklere katılmayı seven biriyim. Filmi çok beğendim. Moralim çok yükseldi. Büyükşehir Belediyesi her zaman çok güzel etkinlikler düzenliyor. Hem sahilde hem merkezde çocuklar, gençler ve yaşlılar için her zaman güzel etkinlikler yapıyorlar. İnsanlar normal zamanda bu kadar kalabalık olup, bir etkinliğe gelemezdi” diye konuştu.

Etkinliğe katılan Saniye Tirenk ise, “Vahap Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Kucak dolusu sevgiler gönderiyorum. Benim yaşım 77. Bu zamana kadar böyle bir güzellik, böyle bir personel görmedim. Yaşlıları düşündükleri ve bizlere bu imkânları sağladıkları için çok memnunum” şeklinde konuştu.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları