A- A+

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı

Kentin milli, manevi, tarihi, kültürel, sanatsal, turistik değerlerini yurt içinde ve yurt dışında tanıtmak amacıyla; seminer, sempozyum, kongre, fuar, sergi, festival, yarışma, gösteri, konser, seremoni, kermes, tanıtım günleri ve benzeri faaliyetleri yapar. Geleneksel Türk tiyatrosunu yaşatmak, yurt içi ve yurt dışında tanıtmak için turne, festival gibi organizasyonlara katılıp katkı sağlar. Belgesel filmler, özel tanıtım filmleri, müzikli ve anlatımlı multivizyon ve film gösterimleri düzenler. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, valilik, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları diğer kurumlarla iş birliği içinde kentin tarihi mekanlarına yapılacak restorasyon, arkeolojik kazı vb. konularda bilimsel araştırma, inceleme yürütür ve bu çalışmalara maddi destek verir. Kütüphane ve müze açarak vatandaşların yararlanmasını sağlar. 

Mersin’in kültürel, sosyal, tarihi ve ekonomik yapısı üzerine araştırmalar yapar, derleme faaliyetinde bulunur. Bu çalışmaları yayın haline getirerek yayımlar; ortaya çıkan eserleri gelecek kuşaklara aktarmaya yönelik çalışmalar düzenler. Aynı zamanda kütüphane ve müze koleksiyonlarının kayıt altına alınıp korunmasından da sorumludur.

Birim Duyuruları

Birim Haberleri

...
Tarsus Festivalle Coştu

17 Kasım 2023 18:03