A- A+

Yaş Almış Vatandaşlar, Büyükşehir’le Yaşlılığı Daha Aktif ve Sosyal Geçiriyor

26 Şubat 2024 09:06

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yaş almış vatandaşların daha aktif bir yaşlılık süreci geçirmesi ve sosyal hayata daha çok katılmasını sağlamak amacıyla onların hem bilinçlenmelerini sağlayacak hem de huzurlu ve mutlu bir hayat sürmesine yardımcı olacak etkinlikleri düzenlemeye devam ediyor.

Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi’nde Gerontolog Cihan Tanrıverdi, Toroslar İlçesi’ne bağlı Halkkent Emekli Evi üyelerini yaşlılık, aktif yaşlılık ve yaşlılık evreleri hakkında bilgilendirdi. Etkinlikte, Büyükşehir Belediyesi’nin Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı ‘Yaşlı Destek Birimi’ de olduğunu hatırlatan Tanrıverdi aynı zamanda Büyükşehir’in yaş almış vatandaşlara evde sağlık ve bakım, temizlik gibi hizmetleri olduğunu da anlattı. Etkinlik sayesinde yaş almış vatandaşlar, yaşlılık hakkında merak ettikleri sorulara yanıt buldular.

Yeter: “Yaş almışlarımızın keyifli vakit geçirmesi için etkinliklerimiz devam edecek”

Halkkent Emekli Evi Sorumlusu Çağdaş Yeter, Emekli Evi’nden faydalanan üyelerin ihtiyaç duyduğu eğitimlere devam ettiklerini vurgulayarak, “Yaş almış vatandaşlarımıza yaşlılık ve yaşlanma sürecine ilişkin Gerontolog Cihan Tanrıverdi tarafından önemli bilgiler verildi. Yaş almış vatandaşlarımız, Büyükşehir Belediyesi’nin sunmuş olduğu evde sağlık ve bakım hizmetleri ile ilgili de bilgilendirildi” dedi. Emekli Evi üyelerinin keyifli vakit geçirmesi için ilerleyen günlerde sinema etkinliği de yapacaklarını aktaran Yeter, etkinliklerin artarak devam edeceğini vurguladı.

Tanrıverdi: 2 aylık periyotta tüm Emekli Evlerimizde eğitimlere devam edeceğiz”

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nda Gerontolog Cihan Tanrıverdi, Halkkent Emekli Evi’nde gerçekleşen etkinlikle ilgili bilgi vererek, “Yaş almış vatandaşlarımızı; sağlık, hastalık, yaşlılık ve artan yaşlılıkla birlikte meydana gelen fiziksel ve mental gerilemeler hakkında bilgilendirdik. Yaş almış vatandaşlarımızın katılımıyla seminerimiz daha renkli hale geldi. 2 aylık periyotta tüm Emekli Evlerimizde bu eğitimleri sürdürmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Yaş almışlar, aktif yaşlılıkla ilgili bilgilendirildi

Halkkent Emekli Evi üyelerinden Hüseyin Güler, Emekli Evi’nin 2. adresi olduğunu dile getirerek, “Devamlı buraya gelip gidiyorum. Burayı çok seviyorum. Ben burada hayat gördüm. Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’in sağladığı hizmetlerden birçok fayda gördük. Evime kadar yemeğim geliyor. Eşim için Evde Sağlık ve Temizlik ekibi geliyor. Ben 78 yaşındayım, bugüne kadar böyle bir Belediye Başkanına rastlamadım” dedi. Mersin’de yaş almış vatandaşların 2. baharını yaşadıklarını aktaran Güler, “Burası kurulduğundan beri çok güzel bir hayat yaşıyoruz. Tanımadığımız komşularımızla tanışıp, sohbet muhabbet ediyoruz. Çevremiz genişledi. Kitabımızı, gazetemizi okuyoruz, çayımızı içiyoruz” diye konuştu.

Emekli Evi üyelerinden Ökkeş Yetim, Emekli Evi projesini çok başarılı bulduğunu ve düzenlenen her etkinliğe katıldığını dile getirdi. Günlük olarak Emekli Evi’ne uğradığını kaydeden Yetim, “Evde televizyon izlemekten bıktık. Burada her türlü sosyal, değişik siyasi gruplardan arkadaşlarımız var. Aramızda hiçbir ayrım yok. Hepimiz tek yumruk gibi sohbet ediyoruz ve neşeli bir şekilde de evimize gidiyoruz. Başkanımıza çok teşekkür ederim” sözlerine yer verdi.

Selma Dinçer de, yaşlılara hazırlanan eğitimlerin oldukça faydalı ve çok güzel olduğunu dile getirerek, “Başkanımız Mersin’de herkesi destekliyor, çok çalışıyor. Çok memnunuz” derken Resul Gül de, “Aslında birçoğumuz hastalanınca hangi doktora gideceğimizi bile bilmiyoruz. Bunun önerisinde bulundukları için çok güzel oldu. Burada sosyal faaliyetler de bulunuyoruz ve bir sorunumuz olsa birbirimize anlatıyoruz. Bu insanları bir araya getirmek için güzel bir olanak” diye konuştu.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları