A- A+

‘Toroslar Spor Kompleksi Ve Sosyal Tesisleri’nin Temeli Atıldı

21 Mart 2024 08:56

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Toroslar Spor Kompleksi ve Sosyal Tesisleri Temel Atma’ ile ‘Tarımsal Destek Töreni’ne katılım sağladı. Başkan Seçer törenin ardından, Büyükşehir tarafından verilen iftar yemeği programında Toroslar halkı ile iftar yaptı.

Başkan Seçer: “Biz herkesi seviyoruz ve kucaklıyoruz”

Konuşmasına başlarken hizmetlerini oy toplamak için yapmadıklarını vurgulayan Başkan Seçer, “Bizim derdimiz milletimiz, bizim derdimiz Mersin, Mersin’e hizmet etmek. Laf üretmiyoruz, üretmeyeceğiz. Çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. Mersin’imiz güzel, Mersin’imizin her köşesi cennet. Mersin’imizde yaşayan dili, dini, mezhabi, meşrebi ne olursa olsun tüm vatandaşlarımız saygındır, tüm vatandaşlarımız onurludur. Biz herkesi seviyoruz ve kucaklıyoruz” diye konuştu.

“Memleketimizin her noktası bizim için eşit mesafede”

Mersin’in bütün ilçelerine aynı anlayışla eşit bir hizmet götürdüklerini söyleyen Seçer, “2024 yılının tarımsal desteklerini dağıtıyoruz. Anamur’da, Aydıncık’ta, Bozyazı’da Gülnar’da, Silifke’de ve Tarsus’ta yaptık. Mut’ta da, Erdemli’de de önümüzdeki günlerde yapacağız. Memleketimizin her noktası bizim için eşit mesafede. Ayrımcılık, bölgecilik, particilik yok. Senin adamın, benim adamım düşüncesi yok. Bu ülkede herkes hak ettiğini alacak” ifadelerini kullandı.

Çocuklar ve gençler için her şeyi düşünülmüş bir tesis

Çocuklara çok değer verdiklerini belirten Seçer, çocukların geleceğin umudu olduğunu söyleyerek temeli atılacak olan ‘Toroslar Spor Kompleksi ve Sosyal Tesisleri’ hakkında bilgi verdi. Seçer, “Çalışan aileler işe giderken çocuklarını kreşimize emanet edecek, 6 dersliği olacak. Eğitim odası, çocuk oyun grubu, açık oynama alanları, yemekhaneler ve diğer birimleri de beraberinde olacak. Kapalı ve açık havuz kısmı olacak. 350 metrekare yarı olimpik kapalı yüzme havuzu yer alacak. Bu havuzlara hizmet edecek kadın, erkek, engelli duşu ve eğitmen odası, ilk yardım odası gibi de ünitede birimler yer alacak. Çocuklarını oraya getiren ebeveynlerin zaman geçirmesini sağlamak için kafe hizmetimiz de olacak. Açık fitness alanları, yürüyüş yolları, çocuklarımız için Survivor alanları olacak. Tesisi bitirir bitirmez oraya sizi bekliyoruz. Bugün temelini atıyoruz. En kısa süre içerisinde de hizmete alacağız. Yenişehir, Mezitli’de neyse Toroslar’da da o olacak” dedi. Seçer, merkezin 270 iş gününde tamamlanarak, Aralık ayı içerisinde halkın hizmetine açılacağını kaydetti.

“Büyükşehir yaparsa, halkına yakışanı yapar”

Herkese adaletli hizmet götürdüklerini söyleyen Seçer, “Her yere adaletliyim. Mersin Büyükşehir Belediyesi yaparsa en iyisini yapar. Mersin Büyükşehir Belediyesi yaparsa halkına yakışanı yapar. Hiç merak etmeyin. Yolun da en güzelini yaparız, tarımsal desteğin de en kaliteli ürünlerini dağıtırız. Biz Mersinliyiz, biz bu milletin tüm bileşenlerinin kültürünü taşıyoruz, Anadolu çocuğuz. Doğudan Batıya, Kuzeyden Güneye bizim bu bölge bütün kültürlerle yoğurulmuş. Mersin Türkiye’dir. Mersin Türkiye gibi düşünür, Türkiye gibi yaşar” sözlerine yer verdi. Seçer, Mersin’in bilinirliğini ve popülerliğini artırmak için, ikinci 5 yıllık görev süresinde 2019 yılından bu yana hayata geçirdikleri projelerin çok daha fazlasını yapacaklarını belirtti.

“Bizim için tarım, üreten, alın teri döken değerlidir” 

Seçer, tarımda istihdamın ve üretimin artması için tarımsal desteklerin önemli olduğunu vurgulayarak, kadınların ekonomik özgürlüğünü kazanması ve ayakları üzerinde durabilmesi için üretici kadınlara destek olduklarını ifade etti. Seçer, “Sürekli farkındalık olsun ve toplum kadın gerçeğini bilsin. Toplumumuza, kadınların çalışması, üretmesi, ekonomik özgürlüğüne kavuşması, ayakları üzerinde bir başına durmaları gerektiğini öğreteceğiz. Onun için her söylemimizde; ‘Kadın’ diyoruz” dedi.

Toroslar bölgesinde yapılan tarımsal desteklerden bahseden Seçer, şimdiye kadar bölge üreticilerine 47 bin 786 metre sulama borusu dağıttıklarını kaydederek, 2024 yılında tarıma 119 milyon bütçe ayırdıklarını, bunun 65 milyon lirasının ise sulama borusu desteğine ayrılacağını ifade etti. Tarımı, üretimi, tarlada alın teri döken çiftçiyi önemsediklerinin altını çizen Seçer, “Tarımı önemsiyoruz. Bizim için tarım, üreten, alın teri döken değerlidir. Çiftçi olmazsa aç kalırız. Sağlıklı bireyler ve sağlıklı çocuklar olmaz. Çiftçi üretecek, tarım ve hayvancılık yapacak” dedi. Kooperatiflerin yaşadığı sıkıntıların başında elektrik faturası olduğunu kaydeden Seçer, GES projesi ile birlikte bu sorunu çözüme kavuşturacaklarını ifade etti.

“Abdurrahman kardeşimiz, halkın yanında olan biri”

Mersin’de vatandaşların ahde vefayı, alın teri dökeni bildiğini belirten Seçer, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde yurttaşların, çalışanı ve emek edeni destekleyeceklerine inandığını ifade etti. Toroslar’da CHP’nin Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Yıldız ile birlikte 5 yıllık görev süresi boyunca uyum içinde çalıştıklarını aktaran Seçer, “Abdurrahman kardeşimiz, bizim çalışma arkadaşımız ve Meclis üyemiz. Bir Başkan olarak onun bilgisinden faydalandığım zamanlar oldu ve kendisinin komisyonlarda yararlı çalışmaları oldu. İşi bilen, kanunu, nizamı bilen ve halkın yanında olan bir insan. Meclis’te bir haksızlık veya adaletsizlik varsa ilk söz alıp buna itiraz eden arkadaşlarımızdan biridir” diyerek Toroslar halkından Abdurrahman Yıldız için destek istedi.

“Her alanda hizmetlerimiz artarak devam edecek”

Toroslar bölgesinin her geçen gün gelişen bir bölge olduğunu aktaran Seçer, “Bölgenin özellikle grup ve köy yolları bugüne kadar nasıl birinci sınıf sathi kaplama yapıldıysa, yeni dönemde de yapılmaya devam edecek. Merkezde ana caddelerde birinci sınıf asfalt çalışmaları devam edecek. Sosyal politikalar artarak devam edecek. Yeni bir ekmek fabrikası ve yeni bir aşhane yapacağız. Daha çok insana 3 çeşit yemeği 10 TL’ye; ekmeği ise 5 TL’ye ulaştıracağız. Her alanda hizmetlerimiz artarak devam edecek” dedi.

“Tarihe sosyal belediyecilik anlayışını Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin damgasıyla yazdık”

İkinci 5 yıllık görev süresinde dar gelirli vatandaşın kira ve konut sorununu da ‘Sosyal Konut’ projesi ile çözüme kavuşturacaklarını belirten Seçer, “Biz sosyal belediyecilik anlayışını tarihe yazdık. Hem de Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin damgasıyla yazdık ve bunu devam ettireceğiz. Metro tamamlanacak. Toroslar’ın da içinde olduğu tam 500 dönümlük Müftü Deresi Yaşam Vadisi’ni yapacağız. Toroslar’ın da o bölgede arazisi var ve imar çalışmaları bitti. Hem Büyükşehir Belediyesi’nde hem de Toroslar Belediyesi’nde sizlerin desteği ile 5 yıl önce başladığımız görevimizde nasıl şevkimiz, azmimiz, kararlılığımız varsa bir nokta eksik olmadan aynı azim, kararlılık ve güçle devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yıldız: “Büyükşehir hem kırsalda hem kentte büyük bir kalkınma hamlesi başlattı”

Toroslar’ın Mersin’in en zengin ve en büyük ilçesi olduğunu söyleyen CHP Toroslar Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Yıldız, “Toroslar, bugüne kadar vizyonla buluşamadığı için maalesef mağdur olmuş bir ilçe. 5 yıl önce Büyükşehir Belediyemiz hem kırsalda hem kent merkezinde büyük bir kalkınma hamlesi başlattı. Kentimizin ana caddeleri güzelleşti, kentimiz sosyal hizmet tesislerine kavuştu. Kırsalımızda çok ciddi destekler aldı” diyerek, Torosların daha fazlasına kavuşması için kendisine destek istedi.

Kış: “Başkan Seçer ile hizmette eşitsizlik sona erdi”

Toroslar ilçesinin Mersin’in en büyük ilçelerinden birisi olduğunu belirten CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, hizmetlerin bu bölgeye eşit verilmediğini söyledi. Başkan Seçer ile bu eşitsizliğin ortadan kaldırıldığını vurgulayan Kış, “Başkanımız göreve geldiği günden beri bütün mahallelerde eşit hizmet götürme noktasında projeler ve çalışmalar yaptı. Ben inanıyorum 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Vahap Başkanımız tekrar Başkan seçilecek. Sizlerin desteği ile bu hizmetlerine devam edecek. Partimizin Toroslar Adayı Abdurrahman Yıldız arkadaşımız çok başarılı bir süreç yürüttü. Ben inanıyorum ki bu başarısını Toroslar Belediye Başkanı olduğunda da devam ettirecektir. Toroslar’ın artık CHP’li bir belediye başkanı ile yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Dinçer: “Başkanımız desteklerini hiçbir zaman aksatmadı”

Toroslar’ın Mersin’in en çok kırsala sahip ilçelerinden birisi olduğunu belirten CHP Mersin Milletvekili Talat Dinçer, “Yardıma muhtaç insanlarımız çok ama yukarılara baktığımızda arazisi düz olmadığı için taşın arasını parmağıyla deşip fidan yetiştiren bir üreticimiz var. Dolayısıyla buralara yapılacak yardım çok önemli. Sayın Belediye Başkanımız da bunu hiç aksatmadı bugüne kadar, umarım daha güzellerini yapar” dedi.

Büyükşehir’in hizmetlerini anlatmanın çok uzun süreceğini belirten Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu hizmetlerini önümüzdeki dönem de görmek istiyorsak hep birlikte destekleyelim” dedi.

Destekten faydalanan üreticiler memnun

Başkan Seçer ile 5 yıldır çalıştıklarını kaydeden Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem Kurt, “Gelecek dönemde de hizmetlerinin devamını diliyorum” diye konuştu.

Verilen hizmetlerden dolayı mahallesi adına Başkan Seçer’e ve Büyükşehir ekiplerine teşekkür eden Sulama Borusu Desteği Projesi’nden faydalanan Hamzabeyli Sulama Kooperatifi Başkanı Nazmi Yıldırım, yapılan hizmetlerden memnun olduklarını vurguladı.

Büyükşehir’in Hamur Yoğurma Makinesi Desteği Projesi’nden faydalanan Gözne Mahalle Muhtarı Şevket Taşkın, Göznelilerin bütün hizmetlerden çok memnun olduğunu belirtti. Taşkın, “Başkanımız Vahap Seçer’e tüm Gözneliler ve şahsım adına 31 Mart’ta başarılar diliyorum” dedi.

‘Alo 185 Teksin’ üzerinden başvuru yaparak Güneş Paneli Desteği Projesi’nden faydalandığını belirten üretici Ayşe Koçak, hizmetlerden çok memnun olduklarını vurguladı. Trabzon Hurması Fidanı Desteği Projesi’nden faydalanan üretici Saadet Aydın, verilen desteklerden dolayı Başkan Seçer’e teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, temel atma ve temsili dağıtım gerçekleştirildi. Başkan Seçer ardından Toroslar halkı ile birlikte iftar yaptı.

Haberin Fotoğrafları