A- A+

Sevgiyle Engellerin Aşıldığı Parkta Zafer Bayramı Coşkusu

29 Ağustos 2022 09:25

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yılı kapsamında, günler öncesinde başlattığı kutlama etkinlikleriyle bayram coşkusunu kent geneline yaymaya devam ediyor. Bu etkinliklerin en özeli ise, Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi koordinesindeki Engelsiz Yaşam Parkı’nda düzenlendi. Parkta; ‘Yaza Veda’ ve ‘30 Ağustos Zafer Bayramı’ kapsamında düzenlenen coşkulu etkinlikte, özel bireyler ve aileleri eşsiz bir gün yaşadı.

“Büyük özveri ve fedakarlıklarla bugünlere geldik”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Engelsiz Yaşam Parkı Sorumlusu Betül Demir, “Engelsiz Yaşam Parkı’mızda, Temmuz ve Ağustos ayları boyunca gerçekleşen birçok etkinliklerde hep birlikte olduk. Büyük özveri ve fedakarlıklarla bugünlere geldik. Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında ve ‘Yaza Veda’ partisi şeklinde de etkinliğimizi düzenledik” dedi.

“Etkinliklerimizi, Zafer Bayramı’yla taçlandırıyoruz”

Mersin’de en özel 30 Ağustos kutlamalarından birine imza attıklarını kaydeden Engelliler Şube Müdürü Abdullah Gerboğa, “Engelsiz Yaşam Parkı’nda, özel günleri atlamamaya çalışıyoruz. Bu şekilde hem farkındalığı artırıyor, hem de özel bireylerimizle birlikte güzel bir etkinlik yaşıyoruz. 1 yıl boyunca burada çok güzel etkinlikler yaptık. Zafer Bayramı’yla da bugün bunu taçlandırıyoruz” diye konuştu.

“Çocuklar burada kendini özel bir birey olarak hissediyor”

Özel gereksinimli oğlu Selim’le birlikte coşku dolu anların tadını çıkaran Talip Kaya, 1 yıldır parkın üyesi olduklarını belirterek, “Burada bocce, spor, yüzme dersleri etkinliklerine katılıyoruz. Çocuğum hem konuşma, hem de spor bakımından çok ilerledi. Burada arkadaşlarıyla beraber çok uyumlu, öğretmenleri de çok yardımcı oluyor” diye konuştu.

SMA Tip 2 hastası Mert Suat’ın annesi Fatma Korulmaz, “Buranın çok faydasını gördük. Çocuğum burada kendini özel bir birey olarak hissetti. Diğer çocuklardan bir farkı olmadığını hissetti. Bu bizim için çok önemli. Bu etkinlik için de ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

“Ebeveynlere yönelik de aktiviteler var”

Özel gereksinimli 8 yaşındaki Furkan Eymen’in annesi Şeyma Yıldızçelik, “Burada bütün çocuklara eşit imkan sağlamaya çalışıyorlar. Sadece çocuklara yönelik değil, annelere yönelik de etkinlikler var. O da bizim için çok büyük bir avantaj oldu. Çocuğumuz drama dersindeyken; biz de pilates, el işleri, makrome gibi dersleri alabildik” ifadelerini kullandı.

Yanağına yaptığı boyama ile gülüşünü daha da renklendiren ve etkinliğe neşe saçan 14 yaşındaki özel gereksinimli Dilara Saçu, “Bugün en mutlu günüm. Burada Zafer Bayramı’nı kutluyoruz. Arkadaşlarımla birlikte çok eğlendik. Zaten yüz boyası da yaptım, pamuk şeker de yedim ama doymadım. Keşke bir tane daha verseler ama yiyemem, çünkü dişim çürür” diye konuştu.

Dans ve oyunlarda keyif dolu anlar yaşayanlardan birisi de, 27 yaşındaki özel gereksinimli birey Veli Erciyas oldu. Erciyas yaşadığı coşkuyu, “1 senedir buradayım. Halk oyunu var, resim var, boccemiz var, bedenimiz var. Havuzu kullanıyoruz şu anda. Bugün çok güzel eğleniyoruz. Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı. Atatürk’ümüzü çok severiz. Atatürk olmasa, biz burada bulunamazdık. Zaferi o getirdi çünkü” şeklinde konuştu.

Mersin Üniversitesi Resim Öğretmenliği bölümü öğrencisi 24 yaşındaki Hüseyin Ergün ise, “Buraya yüzme kursuna geliyorum. Şimdi yaza elveda partisi ve 30 Ağustos kutlamasına katıldım. Burada arkadaşlarımızla kaynaşıyor ve sosyalleşiyoruz” ifadeleriyle duygularını dile getirdi.

Haberin Fotoğrafları