A- A+

Şehir Tiyatrosu Kursu, Her Yaştan Mersinli İle Start Verdi

09 Kasım 2023 09:07

Kültür ve sanata yaptığı yatırımlarla hem sanata, hem de sanatçıya verdiği önemi her fırsatta gösteren Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde bu faaliyetleri yaygınlaştırmak adına çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Şehir Tiyatrosu’nun, 21 kişilik uzman kadrosu eşliğinde vereceği Tiyatro Kursu başladı. 9 ile 45 yaş arası katılımcıların oluşturduğu çocuk, genç ve yetişkin kategorilerini kapsayan kurs, her ekolden eğitmenlerle derslerine başladı.

Savaş: “Oyun oynama yeteneği, kurslar sayesinde gelişir”

Kursların daha çok kişisel gelişim alanında katkılar sağlayacağını söyleyen Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Hülya Savaş, “Dramalar, insanların kendilerini daha iyi ifade edebilme şansını sağlıyor. Biz onların özgüvenlerini sağlamaları ve kendilerini geliştirmeleri konusunda yol açıyoruz. Oyunlarla birlikte katılımcılar, kendilerini keşfediyor. Bu da onlara gerek aile içinde, gerek ikili ilişkilerinde doğru iletişim kurabilme yollarını sağlıyor” dedi.

Katılımcıların kurs sonrası analitik bir bakış açısı kazandıklarını ve olayları değerlendirirken iyi analiz etmelerine de fayda sağladığını belirten Savaş, oyun yeteneğinin herkeste olduğunu ve bu yeteneğin ancak kurs sayesinde geliştiğini ifade etti.

Ders saatlerinin yaş gruplarına göre farklılık gösterdiğini; bu sürenin çocuklarda 40 dakikayı, yetişkinlerde ise 2-3 saati bulabileceğini dile getiren Savaş, kursun sağladığı faydalara da değinerek, “Mezun olduktan sonra kurslara devam edip Şehir Tiyatrosu’nda oyuncu olarak görev yapan arkadaşlarımız da var, konservatuar eğitimi alıp başka şehirlerde mesleğini sürdürmek isteyen gençlerimiz de var. Onlara da bir şekilde destek olup, yol açıyoruz. Gerektiğinde sınava hazırlıyoruz” dedi.

İdişçi: “Bu sene bütün hocalarımızla eğitim vereceğiz”

Çocuk, genç ve yetişkin gruplarında olan kursiyerlere tiyatroyu sevdirmeye çalıştıklarını söyleyen Şehir Tiyatrosu sanatçısı Mehmet Naci İdişçi, “Tiyatrocu olmak isteyenlere bir kapı açıyoruz. Daha önceki senelerde bir hocamız görev üstlenip, bir sınıfı sezon boyunca eğitime alıyordu. Bu sene bütün hocalarımızla eğitim vermeye karar verdik. Çünkü her ekolden hocalarımız var” diye konuştu. Şehir tiyatrosu kadrosunu harmana benzeten İdişçi, “Çok güzel bir ekip olduk. Bu ekipteki herkes çok donanımlı kişiler. Herkes oyunlara gelmeli ve bizi bir de sahnede tanımalı” diyerek, tüm Mersinlileri tiyatro izlemeye davet etti.

Gençler, çocuklar ve yetişkinlerden tiyatro kuşuna büyük ilgi

Tiyatroya büyük ilgisi olan gençler grubundan Alp Emin Yaşar, “Bütün hocalarımız farklı üniversitelerden, farklı ekollerle yetişmiş. Bunu da bize aşılayacaklarını düşünüyorum. Farklı hocalarla çalışmak, bizim için büyük bir fırsat” diye konuştu.

Ailesinin küçük yaşta kendisini keşfetmesi nedeniyle tiyatroya büyük ilgisi olduğunu söyleyen Azra Nur Soy, “Şehir Tiyatroları’ndaki kursu duydum ve bu kursa katılmak istedim. Tiyatro hevesimi profesyonelleştirmek için buradayım” sözlerine yer verdi.

Çocuklar grubunda eğitim alan 9 yaşındaki Elif Deniz Aykan, daha önce izlediği tiyatroları çok sevdiği için kursa geldiğini belirterek, “Şu an için oyun sahnelemekten çok emin değilim. Bir şeyleri yanlış yaparım diye endişeleniyorum. Eğitimini aldıktan sonra sahne almak isterim” diye konuştu.

Youtube’dan izlediği tiyatro videolarını çok sevdiği için eğitim almak istediğini söyleyen 8 yaşındaki Muhammed Ayçiçek, “Çok beğendiğim için, kursa da gelmek istedim. İlk hafta dersimizi yaptık. Tanışma faslı oldu, çok güzel geçti. Her hafta başka hocayla beraber olacağız, çok heyecanlıyım” ifadelerini kullandı.

Yetişkinler grubunda derse girmeye başlayan Almanca Öğretmeni Çiğdem Karakuş, “Eğitmenimiz eşliğinde, gayet keyifli ve güzel bir gün geçirdim. Benim için çok eğlenceliydi. Bu imkanı sunduğu için öncelikle belediyemize çok teşekkür ediyorum. Benim için farklı bir deneyim oldu. Zaten ilgi duyduğum bir alandı” sözlerine yer verdi.

Sosyal faaliyet olması için kursa geldiğini söyleyen ev hanımı Meral Kanbur ise, “Kendimi çok iyi hissediyorum ve özgüvenim de yerine geldi. Güzel roller yapabileceğimizi, izlediğimiz dizilerden çok daha eğlenceli bir alan olduğunu görmüş oldum. Bu kursların daha da yaygınlaşmasını isterim. Özellikle kendini kenara çekmiş, depresyona girmiş bütün kadınlara tavsiye ediyorum” dedi.

 

 Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız. 

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları