A- A+

Seçer: “Gelecek 5 Yıl Silifke’nin Şahlanma Dönemi Olacak”

07 Mart 2024 17:40

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Destekler Töreni’ne katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Silifke İlçesi Anıt Meydanı’nda düzenlenen törende Başkan Seçer, CHP Silifke Belediye Başkan Adayı Mustafa Turgut, Mersin İl Başkanı Koral Ömür, Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı İzzet Kırılmaz, Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Alkım Sümer, Silifke İlçe Başkanı Zarif Korkmaz, CHP Önceki Dönem Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Derin Yoksulluk Ağı’ndan Hacer Foggo, Mersin Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, Mersin Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Demirbaş ile Meclis üyeleri ve Meclis üyesi adayları, muhtarlar ve üreticiler yer aldı.

Seçer: “Mersinimizi ve Silifkemizi çok daha güzel günler bekliyor”

Törende konuşan Başkan Seçer, Mersin’in Silifke’den Akdeniz’e, Anamur’dan Tarsus’a kadar çalışkan insanların yaşadığı bir memleket olduğunu vurgulayarak. “Mersinimizin insanı hem çalışkan hem yüreği güzel. Mersinimizi ve Silifkemizi çok daha güzel günler bekliyor” dedi. 5 yıl boyunca Mersin için çalıştıklarını ve çalışmaya da devam edeceklerini belirten Seçer, “5 yıldır yurttaşlarımızın dertleriyle dertlendik, hiçbir olumsuzlukları bahane olarak göstermedik. Mevcudu en iyi şekilde değerlendirdik. Çok çalıştık, israf etmedik. Kimsenin tüyü bitmemiş yetimin hakkına el uzatmasına müsaade etmedik. Yurttaşın hakkını, hukukunu kendi hakkımızdan, hukukumuzdan üstün bildik. Bu 5 yılı böyle geçirdik. Gelecek 5 yıl için de aynı duygu ve düşüncelerle, aynı aşkla, azim ve şevkle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“İnsanlar doğduğu yerde doysun diye her kesime dokunduk”

Mersin’in bir tarım kenti olmasından dolayı tarım sektörüne ayrı bir bakış açısıyla yaklaştıklarını belirten Seçer, “Burada insanların çoğunluğu evinin ekmeğini, rızkını tarımda çalışarak elde ediyor. Bizim amacımız başta kadın olmak üzere küçük üreticiye destek olmak. Fide-fidan, alet ekipman, güneş paneli gibi desteklerle herkese dokunduk, insanlar doğduğu yerde doysun istedik. Her bölgenin kendine ait ihtiyaçlarını karşıladık” ifadelerine yer verdi.

“Destekleri ulaştırırken hiçbir yurttaşın siyasi kimliğine bakmadık”

Tarımsal destekleri ulaştırırken hiçbir yurttaşın siyasi kimliğine bakmadıklarının altını çizen Seçer, “Bizim dönemimizde her şey farklılaştı. Öyle arkadaşı, dostu, tanıdığı olana boru gönderelim, alet, ekipman, fide-fidan verelim yok. Biz adalet istiyoruz. Biz bütün yurttaşların devlet karşısında eşit olduğunu savunuyoruz. ‘Sen CHP’lisin, sen Ak Partilisin, sen MHP’lisin, sen bendensin, sen değilsin, sen bizim bölgedensin, sen karşı taraftansın’ diye bir ayrımın içerisinde olmadık. Köylerimizin yolunu yaparken, tarımsal destek yaparken, burada eğitim merkezimize 300’den fazla çocuğu eğitim görsün diye kayıt altına alırken yurttaşların oyunu sormadık. Onlara bizim eşit yurttaşımız diye muamele ettik” dedi.

“Kentimiz tarım kenti diyor, destek veriyoruz”

Tören kapsamında Silifke’de 51 mahallede 46’sı kadın toplam 188 üreticiye 5 bin 571 adet zeytin fidanı, 19 üreticiye 20 bin adet lavanta fidesi ve 10 sulama kooperatifine de 9 bin 702 metre boru desteği sağlayacaklarını söyleyen Seçer, desteklerin devam edeceğini vurguladı. 5 yılda toplam 255 kilometre sulama borusu desteği verdiklerini belirten Seçer, “Bu yıl da 100 kilometre dağıtacağız. Kentimiz tarım kenti diyor, destek veriyoruz. İyi ki de öyle yapıyoruz. Çünkü gerçekten alın teriyle, gecesini gündüzüne katan üreticiye yapılan destek en kutsal, en helal destektir” diye konuştu.

“Biz güçlüyüz, biz Mersinliyiz, çalışıyoruz, üretiyoruz, vergi veriyoruz”

Aynı zamanda güneş paneli desteği de verdiklerini söyleyen Seçer, “Bu belediye her şeyi dağıtıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en sağlam belediyelerinden biridir. Biz güçlüyüz, biz Mersinliyiz, çalışıyoruz, üretiyoruz, vergi veriyoruz. Bununla övünürüz” sözlerine yer verdi. Yaptıkları işlerin en iyisini yapmaya gayret ettiklerinin altını çizen Seçer, Büyükşehir sorumluluk alanında olan her caddenin yenilendiğini ya da proje kapsamında olduğunu belirtti. Seçer ayrıca Silifke Belediyesi ile gelecek 5 yıl önemli projeleri de hayata geçireceklerini kaydetti.
Sulama kooperatifi başkanlarına seslenen Seçer, “Gelecek 5 yıllık süreçte kooperatiflere müjdemizdir. Tarımsal güneş enerji santrali (GES) projelerine destek vereceğiz. Çünkü bu kooperatiflerin en büyük gideri elektrik gideri. Onu en aza indirmek için güneş paneli desteği sağlayacağız” dedi.

“Gelecek 5 yıl Silifke’nin şahlanma dönemi olacak”

Silifke’nin yazlık bir bölge olması sebebiyle yazın nüfus kapasitesinin artığını ve arıtma tesisinin kapasitesinin yetersiz kaldığını dile getiren Seçer, Atakent-Atayurt-Arkum Ortak Atıksu Arıtma Tesisi projesini de hayata geçireceklerini vurguladı. Proje için finansman sağladıklarının da altını çizen Seçer, “Bunlar büyük yatırımlar. Görevde olduğumuz sürede bütün bu sorunları çözecek projeler yaptık. Yakın tarihte onların da inşaatı başlayacak. Temellerini atacağız ve tesisi Silifke’ye kazandıracağız. Artık denimiz daha temiz, Silifke daha modern, yollarımız da daha güzel olacak” ifadelerini kullandı.

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde ilçe belediyesinde CHP’nin Silifke Belediye Başkanı Adayı Mustafa Turgut’a, Büyükşehir’de ise kendisine destek isteyen Seçer, “Yeni dönemde ilçe belediyemizde,  Mustafa Başkanımızla beraber daha güçlü bir şekilde, çok daha güzel projelerin altına imza atacağız. Gelecek 5 yıl Silifke’nin şahlanma dönemi olacak. Bunun sözünü veriyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Turgut: “Projelerimiz ve yapacaklarımız çok”

CHP Silifke Belediye Başkan Adayı Mustafa Turgut, seçimi kazandıktan sonra Büyükşehir Belediyesi ile birlikte koordineli bir şekilde hizmet edeceklerini kaydederek, “Güçlerimizi birleştireceğiz ve hizmet etmeye birlikte devam edeceğiz. Projelerimiz ve yapacaklarımız çok. 5 yılda belediyeciliği öğrendik. Şimdi 2. döneme hazırlanıyoruz. Geniş coğrafyayı, sahayı, belediyeciliği biliyoruz. Yeni bir ekiple hizmete başlayacağız. Çok büyük bir şansımız var. Arkamıza Büyükşehir Belediyesi’ni alacağız. Ben Silifkeli hemşerilerimden ilçede kendime, Büyükşehir’de Vahap Seçer’e destek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Işıklı Mahallesi’nde yaşayan ve zeytin üreticisi olan Eyüp Elpik, “Sayın başkanımızın daha önce de zeytin fidanlarından faydalanmıştık. Şimdi de tekrar bu projeyi yapmış. Kendisine buradan çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum. Bu projelerin devamını istiyorum” dedi.

Çaltıbozkır Mahallesi’nde yaşayan ve lavanta fidesi desteği projesinden faydalanan üretici Fadime Çetinkaya, “Büyükşehir Belediyesi’nin vermiş olduğu fidelerden yararlandık. Bugün de yine fidelerden almak için geldik. Verdikleri destekten dolayı Vahap Seçer Başkanıma ve ekibine çok teşekkür ediyoruz, desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

Ortaören Sulama Kooperatif Başkanı İbrahim Ethem Durmaz, kooperatiflerine verilen zeytin boylama makinesi için teşekkürlerini ileterek, “Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Büyükşehir Belediyesi’ne şu anda gördüğümüz ve daha önce yapılan birçok destek için çok teşekkür ediyorum. Bizler de bu desteklerin artarak devam etmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından üreticiler ve kooperatif başkanları tarafından Başkan Seçer’e hediye ve plaket takdimi yapıldı. Program sonunda Başkan Seçer ve protokol üyeleri tarafından üreticilere temsili olarak tarımsal destekler gerçekleştirildi. Toplu fotoğraf çekimi ile tören sona erdi.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

 

Haberin Videosu