A- A+

Özel Çocuklar, Büyükşehir Engelsiz Yaşam Merkezi’nde Karagöz’le Güldü

25 Nisan 2022 08:42

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan ayı dolayısıyla çocuklarla buluşturduğu ‘Atlı Karınca’ isimli ‘Karagöz Hayal Oyunu’nun bir durağı da Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi oldu. Tevfik Dinç’in yazıp gölgelediği oyun, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında çocuklar ve aileleri tarafından kahkahalarla izlendi.

“Çok neşelendiler, güldüler ve eğlendiler”

Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi Mola Evi’nde görev yapan öğretmen Kübra Melike Saçıkara, etkinliğe dair bilgiler paylaşarak, “Engelsiz Yaşam Merkezimizden faydalanan özel gereksinimli çocuklarla bugün Karagöz ve Hacivat oyunumuzu izledik. Hepsi mutlu oldular, çok neşelendiler, çok güldüler, çok eğlendiler. Aileleri ve bizlerle bu sevinci paylaştılar. Bugün yapmış olduğumuz oyunla çocuklarımızın 23 Nisan’ını kutlamış olduk. Bu sevinci de hep birlikte paylaştık” diye konuştu.

“Oyuna tat verdiler, renk verdiler”

Mersin’de Karagöz sanatını yaşatmaya çalıştığını söyleyen Hayali Tevfik Dinç, Kültür Bakanlığı somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı olduğunu ve kendi atölyesinde deriden yapmış olduğu Karagöz ve diğer kuklaları oynattığını söyledi. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi koordinesinde “Okulunuza Geliyoruz” projesi kapsamında kendi yazdığı ‘Karagöz-Atlı Karınca’ isimli oyunla Mersin’in bütün ilçelerini gezdiklerini belirten Dinç, “Mut, Anamur, Gülnar, Aydıncık ve Bozyazı etkinliklerimizi bitirdik. Karagöz izlemeyen çocuk kalmasın düşüncesiyle Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’in de öncülüğünde milli kültür seferberliğine bir katkıda bulunuyoruz” dedi. Dinç, Engelsiz Yaşam Merkezi’ndeki oyunu da şu cümlelerle değerlendirdi:

“Çocukların verilen esprileri kavrayıp onunla birlikte oyunu beraber götürmemiz çok güzeldi. Onların da Karagöz sanatına sahip çıkmaları önemli. Çünkü Karagöz tek başına oynatılan bir oyun değildir. Yani bir hayali vardır. Oyunu kurar, oynatır ama seyircisi önemlidir. Biz seyirciden de gerekli enerjiyi aldık. Katılması gereken yerlerde katıldılar. Oyuna tat verdiler, renk verdiler. Çok güzeldi, almış olduğumuz etkiden dolayı da mutluyuz.”

Çocukların sevincini paylaşan anneler, oyundan memnun kaldı

Oğlu Ayhan Poyraz Güngör’le oyunu izlemeye gelen Anne Saadet Güngör, “Bu etkinlik için herkese çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir gösteriydi ve ilk defa geldim. Oğlum normalde tiyatrodan çok korkuyordu. İlk kez bu kadar güzel bir etkinliğe katıldık” ifadelerini kullandı.

Oğlu Yusuf Çalış’la oyunu izleyen Canan Çalış da 3 yıldır Engelsiz Yaşam Merkezi’ne geldiklerini söyleyerek, “Buradaki etkinliklere her çağırdıklarında geliyoruz ve çok memnunuz. Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Çok güzeldi, çok memnun kaldık. Çocuğumuza da çok iyi geldi, çok sevindi. Çok keyifli geçti” diye konuştu.

Oyunu kahkahalarla izleyen çocuklar da duygularını paylaştı. Çocuklardan Karensu Kural, “Etkinliğimiz çok güzeldi, çok keyif aldık. Güzel bir gün geçirdik, güldük eğlendik. Çok mutlu olduk” dedi. Nazlı Bingöl, “Güzel geçti. Çok eğlenceliydi” derken, Esra İşçeviren de “Karagöz’ü iyi buldum. Çok güzeldi” ifadelerini kullandı.

Haberin Fotoğrafları