A- A+

MESKİ, Mut İlçesi’nin Altyapısını Baştan Sona Modernize Ediyor

11 Haziran 2023 09:36

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi(MESKİ) Genel Müdürlüğü, Mut İlçesi’ndeki altyapı çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde Mersin’in tüm mahallelerinde altyapı hizmetlerini zenginleştiren MESKİ, ilçelerin altyapı ihtiyaçlarını tek tek çözmeye devam ediyor. Sıkıntı yaşanan yerleri tespit eden MESKİ, ilgili projeyi hazırlayarak, ihale ediyor ve çalışmalara en kısa sürede başlıyor. Mersin’in 13 ilçesinde başlattığı çalışmaları özveriyle ve titizlikle tamamlayan MESKİ, vatandaşların mağduriyet yaşamasının önüne geçiyor. Bu kapsamda MESKİ, Mut İlçesi’nde yıllardır çözüm bekleyen ve vatandaşları yıllardır mağdur eden içmesuyu sorunlarını çözmek için kolları sıvadı. İhtiyaç duyulan hizmetleri titizlikle projelendiren MESKİ, kısa sürede çalışmaları tamamlayarak, sorunları ortadan kaldırdı.

MESKİ, Mut İlçesi’ndeki içmesuyu çalışmalarıyla göz dolduruyor

MESKİ, Mut İlçesi Deveci ve Topkaya Mahalleleri’nin özellikle yaz aylarında yetersiz gelen su sorununa yaklaşık 3 bin 500 metrelik içmesuyu terfi ve şebeke hattı yapım işi sayesinde son verdi. Yapıntı Mahallesi’nde 2 bin 200 metre içmesuyu hattı döşeme çalışması yapan MESKİ, mahallenin yetersiz su sorununa çözüm getirdi. Mut İlçesi Bozdoğan Mahallesi’nde üst katlara yeterli su çıkmadığını tespit eden MESKİ, hızlıca çalışmalara başlayarak, mahalleliyi kesintisiz suyla buluşturdu. Burunköy’de su kaynaklarının aşırı kireçli olması sebebiyle tıkanıklıklar ve yoğun kullanımdan dolayı özellikle yaz aylarında kesintiler yaşanmaktaydı. Bu sorunlar üzerine MESKİ, gerçekleştirdiği depo revizyonları ve 4 bin metre hat çalışmasıyla mahalleye kaliteli ve kesintisiz içmesuyu temin etti. Hamamköy Mahallesi’nde artan nüfusla birlikte yetersiz gelmeye başlayan su kaynağı sorunu, MESKİ tarafından Karatahta mevkiine yapılan 2 bin 400 metre hat çalışmasıyla çözüldü.

Yenilenen içmesuyu hatları sayesinde vatandaşlar artık arıza sorunu yaşamayacak

MESKİ’nin Kayabaşı İsale Hattı Yenileme Çalışmaları kapsamında Haydar Mahallesi’nin yetersiz içmesuyu sorununa son verilerek, mahalle sakinleri kesintisiz suya kavuştu. Selamlı ve Kadıköy mahallelerinde mevcut isale hatlarının ekonomik ömrünü doldurması ve hatların yeni yerleşim parsellerinin altında kalması sebebiyle zaman zaman kesintiler ve arızalara müdahalelerde güçlük yaşanıyordu. Bunun üzerine harekete geçen MESKİ, parsel altından geçen hatları deplase ederek, Selamlı’ya 5 bin 500 metre, Kadıköy’e bin metre yeni içmesuyu hattı döşedi. MESKİ’nin bu çalışmaları sayesinde olası arızaların önüne geçilerek, mahallelilerin uzun zamandır çözüm bekleyen içmesuyu problemi ortadan kalktı.

MESKİ tarafından 2 adet yeni su kaynağı bulunan Karacaoğlan Mahallesi’nde ise kaynaktan depoya içmesuyu hattı çekilerek, mahalle sakinlerine yeterli içmesuyu sağlandı. Kavaklı Mahallesi’nde sık sık su kesintisi yaşanması üzerine harekete geçen MESKİ’nin gerçekleştirdiği çalışmalarla mahalleliler kesintisiz suya kavuştu. Geçimli’de zaman zaman yetersiz gelen su için 2 yeni kaynakta çalışma yapan MESKİ, 2 bin 500 metre içmesuyu hattı çalışması gerçekleştirdi. Ancak yoğun kullanım dolayısıyla içmesuyunun yetersiz kalacağını öngören MESKİ, sondaj ihalesini de programına dâhil etti.

Mut’un mahalleleri artık daha temiz ve kokusuz

Mersin’e daha temiz mahalleler kazandırmak için çalışmalarını durmaksızın sürdüren MESKİ, Mut İlçesi Cinköy, Dedeler, Palantepe Elbeyli ve Barabanlı mahallerinin kanalizasyon sorununa çözüm getirdi. Mahalle sakinlerinin yıllardır dört gözle beklediği çalışmaları hayata geçiren MESKİ, bu mahallelerin atıksularını Mut Atıksu Arıtma Tesisi’ne terfi ederek, atıksuların bertaraf edilmesini sağlayacak.

Kenas: “Vahap Başkanımın sayesinde içmesuyumuza kavuştuk”

Burunköy Mahalle Muhtarı Mehmet Kenas; “İçmesuyunda çok sıkıntılarımız vardı. Kireçli olduğu için tıkanıklık çok oluyordu. Sağ olsunlar MESKİ’nin sayesinde, Vahap Başkanımın sayesinde içmesuyumuza kavuştuk. Şu anda aboneliğimizi yaptırdık. İçmesuyu sıkıntımız kalmadı” dedi.

Şahin: “Hiçbir kesintimiz, hiçbir sorunumuz kalmadı”

Kadıköy Mahalle Muhtarı Mustafa Şahin; “Buradan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer Bey’e ve MESKİ personellerine ayrı ayrı teşekkür ederim. Biz suyumuzu 2 tane dinamodan kullanıyorduk. Elektrik kesildiği zaman çok rezil oluyorduk. Ama şu anda cazibeyle geldi. Hiçbir kesintimiz, hiçbir sorunumuz kalmadı. Yani göstermiş olduğu ilgiden, saygıdan dolayı emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hepsini saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.

Teke: “Temiz içmesuyuna kavuştuk”

Hamamköy Mahallesi Muhtarı Yakup Teke, uzun yıllardır bekledikleri temiz içmesuyuna kavuştuklarını belirterek; “Burada 35 yıl önce ırmak boyundan aldığımız sağlıksız suyu içiyorduk. Şu anda Mut’tan cazibeli temiz içmesuyuna kavuştuk. Bunun için Vahap Seçer Başkanım’a köylüm ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Çiftçioğlu: “Bizi zarardan kurtardıkları için teşekkür ederiz”

Yukarıköselerli Mahalle sakini Sefa Çiftçioğlu, çalışmada emeği geçen çalışanlara teşekkürlerini ileterek; “Burada çiftçilikle uğraşıyorum. Yaklaşık 3-5 yıldır Kavaklı Köyü içmesuyu terfi hattındaki borunun çürümesinden dolayı sürekli arıza yapıyordu. Benim de bahçeme epey zarar verdi. Ama sağ olsun MESKİ’deki sorumlu arkadaşımız ve Vahap Başkanımız ilgilendiler. Boru terfi hattını değiştirdiler. Bizi zarardan kurtardıkları için teşekkür ederiz” dedi.

Özgür: “Kavaklı Mahallesi’ne kesintisiz ve sağlıklı içmesuyu sağlandı”

Mut İşletmeler Şube Müdürü Mustafa Akın Özgür, çalışma hakkında bilgiler vererek, şu ifadeleri kullandı:

“Kavaklı Mahallesi içmesuyu teminini sağlayan çelik boru isale hattımız fiziki ömrünü tamamlamasında dolayı sürekli arıza veriyordu. Arızayı giderebilmek için teknik ekiplerimiz tarafından proje hazırlanmış olup, Genel Müdürümüz’e sunulmuştur. Vahap Başkanımız’ın talimatıyla çalışmalarımız tamamlanmıştır. Kavaklı Mahallesi’ne kesintisiz, sağlıklı içmesuyu sağlanmıştır.”

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları