A- A+

Mersinli Ulaşımda Kentbis’i Tercih Ediyor

16 Eylül 2022 09:50

Adnan Menderes Bulvarı Kültür Park sahili boyunca 6 istasyonda 100 bisikletle hizmet veren KentBis, Mersinli’nin en sevdiği ulaşım aracı. KentBis bisikletlerini yenileyerek insanları bisikletle ulaşıma yönlendiren Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde yaptığı yeni bisiklet yolları ile de bisiklet kullanıcıları için ulaşımı daha kolay hale getirdi. Bisikletler, özellikle yaz aylarında sahilin tadını çıkarmak için gelen gençler tarafından daha çok tercih ediliyor. Sahil boyunca kullanılabilen bisikletler ise saatlik 1 liralık ücreti ile de ucuz ulaşımı sağlıyor. Yaz aylarında kullanımların arttığı ve 75 bin üyesi bulunan KentBis bisikletleri, ayda ortalama 10 bin kez kullanılıyor.

“KentBis kullanıcı sayısı her gün artmakta”

Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nda Yapım Şefi olarak görev yapan Halil Şahin, Mersin’in fiziki yapısı, iklim koşulları ve sahip olduğu sahil şeridi ile bisiklet kullanımına uygun olduğunu belirterek, her geçen gün Kentbis kullanıcı sayısının artığını ifade etti. Şahin, teknolojik altyapısı geliştirilen Kentbis ile ilgili rakamsal verileri paylaşarak “Toplam 75 bin kullanıcımız bulunmaktadır. Aylık ortalama 10 bin kez kullanım mevcut” dedi. Adnan Menderes sahil şeridi boyunca bulunan 6 istasyonun lokasyon bilgilerini de paylaşan Şahin, “Her istasyon arasında 1,5 kilometrelik dilimler var. Bu; vatandaşlarımızın ulaşımı konusunda maksimum faydayı sağlaması için. İlk istasyonla son istasyon arasında da 7 kilometrelik bir mesafemiz bulunmakta” diye konuştu.

“Amacımız spor bilinci ve keyifli zaman”

Şahin, Kentbis’in sağladığı avantajlardan da bahsederek, “Amacımız hem ulaşımı, hem rekreasyon alanı olarak sahil şeridinde, deniz kenarında sürüş avantajını sağlamak. Aynı zamanda vatandaşlarımızın spor bilinciyle, keyifli ve güzel zaman geçirilmesini sağlamak.  100 adet bisikletimiz bulunuyor. Her istasyonumuzda ortalama 24-30 arasında park peronumuz bulunmakta. 17 adet bisikleti mevcut bırakıyoruz. Dağılımlarını yetkili personellerimiz yapıyor. Boş alan bırakmamızdaki sebep ise, park esnasında zorluk çekmemeleri. Bunların dağılımları gün içerisinde yapılıyor” ifadelerine yer verdi.

Bisiklet sürmenin avantajlarından, daha çok kişinin faydalanmasını arzu ettiklerini kaydeden Şahin, “Kullanıcı sayımızın çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Uygun fiyatlarla, öğrenciye de destek oluyoruz. Deniz kenarında, manzaraya karşı istedikleri zaman arkadaşlarıyla, aileleriyle beraber gelip burada gönül rahatlığıyla bisiklet kullanabilirler. Bisiklet hem ulaşım, hem spor, hem de keyifli bir zaman geçirme aracı. Bu işin genci yaşlısı yok ve bisikletin modası hiçbir zaman geçmez” diye konuştu.

“Çok ucuz bir fiyata bisiklet sürebiliyoruz”

Geçtiğimiz yıldan beri Kentbis uygulamasını kullandığını söyleyen Bekir Bıçakçı, “Bu uygulama sayesinde rahatça spor yapabiliyorum. Yürüyünce çoğu zaman yorulabiliyorum, ama bisiklet daha rahat. Sahil boyu uzun mesafe, rahat gezebiliyoruz bisiklet sayesinde. Çoğu kişinin bisiklet imkanı yok. Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı imkanlarla, çok ucuz bir fiyata bisiklet sürebiliyoruz. Gayet güzel bir uygulama. Bisikletli yaşam sağlıklı yaşam. Her zaman bunu uygulamaya çalışıyorum. Arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Bisikleti hem spor yapma hem de rahatlama aracı olarak gören Saniye Güner ise, “Deniz kenarına inip bisiklet sürünce, bir rahatlama geliyor. Günün stresini atınca, insan mutlu oluyor. 2 yıldır Kentbis kartım var benim. Bisikletli yaşam sağlıklı yaşamdır. Ben spor yaptığım için, bisiklet sürmek üstüne çok iyi oluyor” diye belirtti.

Bisikletlerin sadece sahilde değil, her noktada kullanılmasını istediğini söyleyen Kentbis müdavimi Emel Yılmaz, “Sadece sahille sınırlı kalınmaması gerekir diye düşünüyorum. Bisikletli yaşam bence çok güzel. Temiz hava alıyorsun, spor yapmış oluyorsun. Yani bu uygulamayı çok beğeniyorum, çok da kaliteli geliyor bana. Bir kısmı yürüyüp, bir kısmı da bisikletle gitmek, Mersin'in güzelliklerini görmek adına daha çok zevk veriyor bana” dedi.

Melih Ark, Kentbis uygulamasını çok sık kullandığını söyleyerek, “Çok güzel bir uygulama. Gelip ara sıra biniyoruz. Motosiklet kullandığım halde, getiriyorum motoru buraya bırakıyorum, bisikletle geziyorum. Burada bir sıkıntı olduğu zaman, telefon açtığımızda arkadaşlar ilgileniyorlar. Bisikletler konusunda memnunum” ifadelerini kullandı.

“Hem ulaşım, hem spor aracı olarak kullanıyoruz”

Kentbis’in genç kullanıcılarından Yaman Şavak, “Sahile inince bisikleti olmayan kiralayıp sürebilir, güzel bir uygulama. Herkese bisiklet sürmeyi tavsiye ederim” cümleleriyle Mersinlileri Kentbis kullanmaya davet etti.

Kentbis uygulamasını oldukça beğendiğini söyleyen İlyas Bey, Mersin’e gelir gelmez Kentbis uygulamasını kullanmaya başlayanlardan. Bisiklet sürmeyi sevdiğini söyleyen İlyas Bey, “Ulaşım açısından olsun, gezi açısından olsun çok güzel bir uygulama bence. Geçen sene Mersin’e geldiğimden beri kullanıyorum. Çok da memnunum. Bisikletli yaşam hem sağlık açısından önemli, hem de gerekli olan bir şey” dedi.

Kentbis kullanıcılarından Sevgi Hanım memnuniyetini, “Çok müthiş bir proje. Fiyatı yıllardır hiç değişmedi; 1 lira. Bu bir kere çok iyi. 50 yaşın üstünde bir sürü insan, kadın-erkek bisiklet sürmeyi öğrendiler bu sayede” cümleleriyle ifade etti.

Yaklaşık 3 yıldır Kentbis kullanıcısı olduğunu söyleyen Bahadır Bilal Kutlay ise, “Güzel bir uygulama. Akrabalarımın birçoğu gelip kullanıyor. Yani hem fiyatı uygun, hem de ulaşımı gayet kolay. Muhit olarak da şehrin en güzide yerinde” dedi.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları