A- A+

Mersin’de Artık Gençlerin De Bir Festivali Var

22 Ekim 2022 09:13

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, gençlerin doyasıya eğlenebilmeleri için düzenlediği ilk gençlik festivali olan ‘Mersin Gençlik Festivali’ tüm coşkusuyla başladı. Festivalin ilk gününde gençler performans sahnesi ve aktivite alanında doyasıya eğlenirken, müziğe de doydu. ‘Geç Kalma Genç Kal’ sloganı ile gerçekleştirilen Mersin Gençlik Festivali ilk gününde gençlerden tam not aldı.

Performans sahnesi ve aktivite alanları gençlerden büyük ilgi gördü

Dijital oyun aktiviteleri, DJ performansları ve birbirinden güzel aktiviteler festivale renk katarken, gün boyu süren performans sahnesi ve aktivite alanlarında yapılan etkinlikler gençlerden büyük ilgi gördü.  

Tüm gün süren performans sahnesi ve aktivite alanında; DJ performansları, Melodi Kızılgün/Anime-Oyun Trivia ve Ödüllü Cosplay Show yer aldı.  Performans Sahnesi ve Aktivite Alanı’nda DJ performansları yer alırken, festivalde müzik adeta hiç susmadı.

Öğle saatlerinde başlayan Ücretsiz Deneyim Alanlarında ve Yetişkin Eğlence İstasyonlarında da Mersinliler doyasıya eğlencenin tadına vardı. Melodi Kızılgün’ün sahneye Cosplayerları davet etmesi üzerine Sahne Cosplay Show başladı ve festival renkli görüntülere sahne oldu. 

Eski Dünler ve Kent Orkestrası’nın seslendirdiği birbirinden güzel şarkılar da, gençleri doyasıya eğlendirdi. Ayak Voleybolu Oyunu,  Just Dance İstasyonu, Retro Oyunlar İstasyonu, Canlı Langırt Oyunu, Döne Döne Basket Oyunu, Balon Maç Oyunu, PUBG Oyun İstasyonu, Cosplay İstasyonu gibi noktalar da festival kapsamında yer aldı. 

 “Mersin’de güzel etkinliklerin olmasını istiyordum ve hepsini yaşadık”

Toros Üniversitesi’nde öğrenci olan Kardelen Yıldızhan, balon futbolu deneyimi yaşadı ve takımı oyunu kazandı. Yıldızhan, Derslerimiz çok yoğun geçiyor ve bir şekilde kaçmak istiyoruz. Öğrenci olduğumuz için böyle şeylerin bize ücretsiz olması çok çok güzel bir şey. Burada bütün stresimizden ya da kötü düşüncelerimizden biraz olsa bile uzaklaşabiliyoruz” dedi.

Fen Lisesi öğrencisi Zeynep Bilge Kaya, canlı langırt deneyimledi. Kaya, “Bu etkinlikleri görünce çok mutlu olduk. Bir öğrenci olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin imkânlarını kullanmaktan gayet memnunum. Çünkü gençlere sağladığı kolaylıklar var” sözleriyle değerlendirdi.

Toros Üniversitesi Tiyatro Topluluk Başkanı olan Güven Toprak ise, arkadaşlarıyla birlikte balon futbolunu deneyimleyenlerden. Farklı bir ilden üniversite okumaya Mersin’e geldiğini ifade eden Toprak, “İlk başta bize bu etkinliği yazı olarak gönderdiklerinde, bu kadar eğlenceli geçebileceğini düşünmüyorduk. Yine de katılalım dedik. Gençler için yapılan etkinliklerde her zaman olmayı isteriz. Topluluk olarak geldik ve buranın atmosferi çok güzel” dedi.

Eyüp Aygar Fen Lisesi öğrencisi Yalçın Özgül, “Gerçekten arkamızda böyle bir belediyenin olması çok güzel. Mersin’e de bu yakışırdı. Şu anda çok mutluyum, umarım daha çok yerde bir araya geliriz ve daha çok eğleniriz. Çok eğlenceli, çok harika, çok mükemmel” diye konuştu.

Toros Üniversitesi öğrencilerinden İdil Gündoğdu da festivali kaçırmayan öğrencilerden. Gündoğdu, “Kesinlikle çok eğlenceli bir aktivite ve Mersin’de ilk defa yapılan bir aktivite olduğu için gençler adına söylüyorum; kesinlikle çok fazla aktivite var ve hepsi birbirinden eğlenceli. Büyükşehir Belediyesi’nin bize sağladığı aktiviteler ve desteklerin, etkinlikler açısından çok güzel bir şekilde ilerlediğini, artılarının fazla olduğunu düşünüyorum” dedi.

Festivalde sunuculuk yapan Melodi Kızılgün, cosplay etkinliği hakkında bilgi vererek, “Mersin Gençlik Festivali’nin anime, cosplay  oyunlarından sorumlu alanının sunucusu ben olacağım.  Yıllardır Mersin tarafında çok fazla anima manga ve oyun takip eden insanlar vardı. Buraya gelmemizi, etkinlik yapmamızı istiyorlardı. Büyükşehir Belediyesi çok güzel bir şey yaparak bu etkinliği yaptı ve bizi de davet etti. Hem biz o kitleyle buluşma imkanı yakaladık hem arkadaşları tanıyıp, muhabbet edip bu hobiye kazandırmaya çalışıyoruz. Mersin bu konuda bir başkent olur diye düşünüyorum” dedi.

Mersin Üniversitesi Fantastik Bilim Kurgu Topluluğu Başkanı Kürşat Çoban, Mersin’de Gençlik Festivali gibi bir festivalin yapılacağını hiç düşünmediğini ifade ederken, “Üniversite Topluluğu olarak bize yer verilmesi çok güzel bir şey. Mersin Büyükşehir Belediyesi hem üniversite çevresinde, hem sahil yolunda öğrencilere çok fazla imkan sunuyor. Özellikle otobüs olsun, ulaşım olsun, bu tarz şeylerde... Çok fazla gelişme var. Mersin yeni yeni üniversite şehri olmaya başladı diyebilirim” dedi.

Toros Üniversitesi'nde İç Mimarlık öğrencisi Nilay Baltaoğlu, “Yozgat'tan geldiğim için orada böyle şeyler hiç görmüyoruz. O yüzden burada görünce, bayağı bir çıta yükseldi artık bende. Yani çok keyifli, çok güzel. Umarım daha da fazla olmaya devam eder” ifadelerini kullandı.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi ve PUBG’de ‘Marul’ ismi ile 1. olan Fatih Samet Gürbüz, “Çoğu belediyeden farklı olarak, çok etkinlikler oluyor ve hoşuma gidiyor. Vahap Başkan’a çok teşekkür ediyorum. Gençler adına çok önemli etkinliklerde bulunuyor. Mutluyum açıkçası. Mersin'de okuduğum için çok mutluyum” diye konuştu.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları