A- A+

Mersin Ramazan Bayramı’na Hazır

08 Nisan 2024 10:52

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersinlilerin Ramazan Bayramı’nı rahat, huzurlu, temiz ve güvenli bir şekilde geçirmesi için gerekli tüm tedbirleri alarak hazırlıklarını tamamladı. Büyükşehir ekipleri, bayram boyunca Mersinliler için görev başında olacak.

Şeker çocukların bayram şekeri bu bayramda da Büyükşehir’den

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından bu Ramazan Bayramı’nda da her yıl olduğu gibi dezavantajlı mahallelerde Arife ve Ramazan Bayramı’nın 1. gününde şeker dağıtımları yapılacak.

Personeli de unutmayan Mersin Büyükşehir Belediyesi; bu Ramazan Bayramı’nda Belediye tarihinde bir ilk olarak çalışanlara ‘Bayram Paketi’ dağıtımı da yaparak, personelin Ramazan Bayramı’nı kutladı.

Toplu taşıma hizmeti ücretsiz olacak

Her bayram olduğu gibi bu bayramda da Mersinliler, sevdiklerine ücretsiz bir şekilde ulaşabilecek. 10-12 Nisan arasını kapsayacak olan ücretsiz ulaşım seferlerinde, resmi tatil günü sayılması nedeniyle Pazar günü sefer saatleri uygulanacak.

Mersinliler, kaybettikleri yakınlarını ziyaret etmek için ücretsiz mezarlık servislerini kullanabilecek. 09-10-11 Nisan 2024 tarihlerinde Ücretsiz Mezarlık Servisleri ‘Makine İkmal Toros Devlet Hastanesi - İstasyon - Taş Bina İstiklal Caddesi - Çankaya - Akbelen Bulvarı-Akbelen Mezarlığı - Güneykent Mezarlığı’ güzergahı olacak şekilde hizmet verecek.  Makine İkmal’den 08.00-16.00 saatleri arasında her saat başı, Güneykent’ten 08.00-17.00 arası yine her saat başı olacak şekilde servis kalkacak.

Tarsus’ta 09-10-11 Nisan 2024 tarihlerinde Ücretsiz Mezarlık Servisleri; ‘Makam Cami, Merkez Mezarlık- Üçgen Çarşı- Halk Eğitim- Cengiz Topel- Cetvel Köprüsü- Büyük Carrefour- Tuğralı Kavşak- Eshab-ı Kehf ve Sucular Mezarlık’ güzergahı olacak şekilde hizmet verecek. Makam Cami’nden 07.00-16.00 saatleri arasında her saat başı, Sucular Mezarlık’tan da yeni her saat başı olacak şekilde 08.00-17.00 saatleri arasında servis kalkacak.

Çiftlikköy Mezarlık Servisleri ise; ‘Mersin Üniversitesi-Çiftlikköy Mezarlığı’ arasında ring şeklinde hizmet verecek. Mersin Üniversitesi’nden 10.00-12.00-14.00-16.00-17.30 saatlerinde Çiftlikköy Mezarlığı’ndan ise 11.00-13.00-15.00-17.00-18.00 saatlerinde ring seferleri olacak.

Mezarlık Hizmetleri Dairesi ekiplerince de mezarlıklarda bayram boyunca şeker ve su ikramı yapılacak.  Cenaze ve defin hizmetleri ile ilgili gerekli tedbirler alınarak, Mersinlilerin talepleri herhangi bir aksamaya meydan vermeyecek şekilde karşılanacak. Ekiple ayrıca, her bayramda olduğu gibi bu bayramda da 13 ilçece cami, cemevi ve kiliselerin temizliğini gerçekleştirdi.

Mersinliler tertemiz parklarda bayramın tadını çıkaracaklar

Park ve Bahçeler Dairesi ekipleri, kent genelinde yeşil alan ve refüjlerde yürüttüğü çiçeklendirme, bitkilendirme çalışmalarına bayram boyunca da devam edecek. Ekipler, bayram öncesinde sıklaştırdığı temizlik ve bakım çalışmalarını sorumluluk alanındaki tüm bölgelerde aralıksız yürütecek.

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri de Ramazan Bayramı boyunca tam kadro çalışmaya devam edecek. Hem hayvan toplama ekibi hem de barınaklarda yer alan teknik ekip, patili dostlar için hizmet vermeye devam edecek.

Zabıta Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, kentin tamamında herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına gerek işyeri gerekse trafik konusunda denetimlerini sürdürerek Mersinlilerin huzur içerisinde bayram kutlaması için görev başında olacaklar.

Alo 185 ve Teksin Mersin vatandaşın hizmetinde

7/24 görevi başında olan Alo 185 Çağrı Merkezi ve TEKSİN Mersin uygulaması çalışanları Ramazan Bayramı boyunca da Mersinlilerin hizmetinde olmaya devam edecek. Büyükşehir Belediyesi’nden istek, talep ve şikayette bulunmak isteyenler bayram süresince Alo 185 numaralı hattan ekiplere ulaşabilecek. Vatandaştan alınan bildirimler ile ilgili daire başkanlıkları da olumsuzlukların giderilmesi için hazır olacak.

İtfaiye ekipleri bayramda da nöbette olacak

İtfaiye Dairesi ekipleri de bayram süresince olası trafik kazaları, yangın ya da doğal afetler ve arama-kurtarma operasyonlarına karşı görev başında olacak. Zabıta Dairesi ekipleri de bayram boyunca vatandaşların huzur ve refahı için 7/24 hazır bekliyor olacak.

 

Haberin Fotoğrafları