A- A+

Mersin Büyükşehir’den ‘Aktif Ve Başarılı Yaş Alma Yürüyüşü’

21 Mart 2022 13:52

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi ile Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin öncülüğünde Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında ‘Aktif ve Başarılı Yaş Alma Yürüyüşü’ düzenlendi. Yaş almış yurttaşlar, Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda bir araya gelerek, Fenerbahçe Meydanı’na kadar yürüdü.

Yaş almış yurttaşlar Mersin’de aktif yaşıyor

Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası” olarak anılıyor ve bu tarihler arasında çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Her koşulda yurttaşların yanında olan Mersin Büyükşehir Belediyesi de hem kendi sistemine kayıtlı hem de kentte yaşayan yaş almışlarla düzenlediği yürüyüş etkinliğinde bir araya geldi. Yaklaşık 5 kilometrelik mesafeyi ellerinde “Yaşam boyu sağlıklı yaş alma”“Aktif ve başarılı yaş alma”“Her gün en az 4000 adım” yazlı pankartlarla yürüyen vatandaşlar, açık havanın tadını çıkarıp sosyalleşme fırsatı buldu.

Etkinliğe katılanlara yürüyüşün sonunda Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi ekipleri tarafından “1 Ekmek 1 Çorba” aracından  ikramda bulunuldu. Yaş almış yurttaşlar şarkılar eşliğinde gönüllerince eğlendi.

“Güzel bir hafta sonunda mutlu bir etkinlik geçirdik”

Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Yaşlı Destek Birimi’nde Gerontolog olarak görev yapan Cihan Tanrıverdi, hem kendi birimlerine üye hem de Mersin’deki 65 yaş üstü vatandaşlarla birlikte aktif ve başarılı bir yaş alma yürüyüşü yaptıklarını belirterek, “Özgecan Aslan Meydanı'ndan başlayarak, Fenerbahçe Meydanı'na kadar 1,6 kilometrelik bir parkuru hep birlikte yürüdük. Amacımız aktif ve başarılı yaş alma kavramına farkındalık yaratmaktı. Çok da güzel geçti etkinliğimiz. Burada üretici kadın stantlarımız kuruldu, aynı zamanda müzik yayınımız var. Yaş almış vatandaşlarımız eğleniyor. Belediyemizin 1 Ekmek 1 Çorba arabası burada. Yaşlılarımız çok mutlu. Güzel bir Mersin hafta sonundan sahil şeridimizde mutlu bir etkinlik geçirdik”  dedi.

“Yaşlılığımızı bile unuttuk. Genciz, delikanlıyız”

Emekli vatandaşlardan Hüseyin Güler, Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin kendilerini evlerinden alıp, alana kadar getirdiğini belirterek, “Belediyemiz var olsun, sağ olsun. Tükenmez hizmetler yapıyor. Çok mutluyuz, çok memnunuz. Yaşlılığımızı bile unuttuk. Genciz, delikanlıyız. Her yerde gezdiriyor, her türlü hizmeti yapıyor. Çok mutluyuz. Vahap Seçer beyimize çok çok minnetlerimizi sunarız. Başkanımızın bana çok büyük, özel bir hizmet oldu. Eşim İzmir'de koronavirüse yakalandı. Hiçbir araba almadı. Getiremedik. Sağ olsun Belediye Başkanımızla görüştük. Ambulans verdi. Ambulansla gidip hastamızı getirdik. Bunu hiç unutamam yani. 7 gün gözyaşlarım dinmedi, halen de akıyor yani o günleri hatırlayınca. Başkanıma ne kadar teşekkür etsem az gelir” diye konuştu.

“Yaşıtım insanlarla bir arada olmak çok hoş bir duyguydu”

Etkinliğe katılanlardan Nurcan Akbaş ise güzel bir yürüyüş yaptıklarını anlatarak, “Ben aslında her gün yürüyüşümü, sporumu yaparım. Ama bu mesaj gelince çok hoşuma gitti. Grup halinde yürümek çok zevkli oldu. O pankartları taşımak, diğer yaşıtım ve üzeri insanlarla bir arada olmak çok hoş bir duyguydu. Çok güzel bir gün geçirdim. Güzel bir etkinlikti” ifadelerini kullandı.

 

Haberin Fotoğrafları