A- A+

Mersin Büyükşehir 2022’yi Kültür ve Sanatla Dolu Geçirdi

17 Ocak 2023 09:30

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, 2022 yılında da kültür ve sanatı tüm Mersin’e yaydı. Büyükşehir, yıl boyunca tiyatro gösterimleri, konserler, festivaller, söyleşiler ile vatandaşları hem kültürel hem de sanatsal etkinliklerle buluşturdu.

Büyükşehir’in sanat kadroları güçlendirilen ve yeniden yapılandırılan Şehir Tiyatrosu, 2021-2022 sanat sezonunda Halktan Biri, Aslolan Hayattır, Kozalar, Matruşka, Vahşet Tanrısı, Buzlar Çözülmeden, Ölümü Ardında Gezdirenler, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım ve çocuk oyunu olan Gökkuşağı’nın Altında oyunları ile seyircisinin karşısında 72 kere perde açtı.

Özdülger: “Şehir Tiyatromuz, değişik kategorilerde tam 29 ödül aldı”

Şehir Tiyatrosu, hem kent merkezinde hem de turne kapsamında gidecekleri ilçelerde de ‘perde’ dedi. Oyunların prömiyerleriyle de seyircisini selamlayan Şehir Tiyatrosu oyuncuları, hem sahne performansları, hem dekor, hem de kostümleriyle göz doldurdu.  Şehir Tiyatrosu, 2022 yılı içerisinde turne kapsamında ilçelerin yanı sıra Kıbrıs, Hatay, İzmir, Adana, İstanbul ve Uşak’ta da oyunlarını sergiledi.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, Şehir Tiyatroları Şube Müdürlüğü kapsamında sanatı kente yaydıklarını belirterek, “Dolu dolu bir yıl yaşadık. Yaptığımız temsillerle, gösterilerle, turnelerle ve festival katılımlarıyla, Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu sadece ilimizde değil, ülkemizde de adından övgüyle söz ettirdi. Bu yıl içerisinde Kıbrıs’tan Kırşehir'e, İstanbul'dan İzmir'e birçok kente, Mersin Şehir Tiyatromuzun temsilleriyle gittik. Dolu dolu geçen bir repertuvar oluşturduğumuz için de yaptığımız bu çalışmalar gerçekten çok ses getirdi. Aynı zamanda büyük ödüller de aldık. Şehir Tiyatrosu oyunlarla, performanslarla, aynı zamanda oyuncularımızla, arka tarafta kreatif ekibin oluşturduğu çalışmalarla şu ana kadar 29 tane ödüle layık görüldü. Biz aynı zamanda dezavantajlı bölgelerde, okullarda yaptığımız çocuk oyunlarıyla da şehrimizdeki sevgili çocuklarımıza ve vatandaşlarımıza temsillerimizi tanıtma ve izletme fırsatı bulduk. Şehir Tiyatrosu olarak 2023’te de yine turnelerimizle, festival katılımlarımızla başka şehirlerdeki gösterilerimiz ve şehrimizdeki gösterilerimizle, adımızdan övgü ile söz ettirmeye devam edeceğiz” dedi.

Konserler, festivaller, şenlikler ve dahası

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde faaliyetlerini yürüten Kent Orkestrası, her yaştan ve kesimden vatandaşı 2022’de de konser etkinliklerinde buluşturdu. Büyükşehir, ‘Yaz Dostum’, ‘Hoş Geldin Bahar’, ‘Yıldızların Altında’, ‘Gençlik Konseri’ gibi birçok farklı temayla Mersin’i ezgilerle doldurdu. Bu yıl ilki gerçekleştirilen ‘Mersin Gençlik Festivali’nde gençler; oyunlar, aktiviteler, şovlar ve konserlerle doyasıya eğlendi. ‘Kleopatra’ temasıyla ilki gerçekleştirilen ‘Uluslararası Tarsus Festivali’yle de atölyeler, söyleşiler, eğlence alanları, sergiler, dans gösterileri ve konserler ile festival coşkusu doyasıya yaşandı, usta kalemler vatandaşlarla buluştu. 2022’de Şevval Sam, Sagopa Kajmer, Sefo, Zeynep Casalini, Gazapizm, İrem Derici, Edis, Derya Uluğ, Zeynep Bastık gibi Türkiye’nin sevilen sanatçıları, Büyükşehir’in düzenlediği etkinliklerde sahne alarak Mersinlilerin coşkusuna ortak oldu.

Kültürel Etkinlikler ve Sanat Toplulukları Şube Müdürlüğü’nün içinde Kent Orkestrası, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği Orkestrası, Halk Oyunları Ekibi, Bando Topluluğu’nun yer aldığını belirterek, sanatçı alımlarıyla tüm sanat topluluklarının kadrolarını güçlendirdiklerini söyleyen Özdülger, “Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği konserlerimizle, halk oyunları gösterilerimizle, sanatsal etkinliklerimizi vatandaşlarımızla bütünleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Düzenli bir program yaparak da bu çalışmaları hareketlendiriyoruz” dedi. ‘Kleopatra’ temasıyla ilkinin gerçekleştiği ‘Uluslararası Tarsus Festivali’, ‘Mut Ot Festivali’, ‘Gençlik Festivali’ gibi festivallerle kente hareket kattıklarını, 7’den 70’e herkesin bu festival programlarında eğlendiğini ve kültür etkileşimi yaşandığını söyleyen Özdülger, “2023 için dolu dolu festivaller, şenlikler ve etkinlikler hazırladık. 2023’te yeni etkinlikler, yeni festivallerle şehrimizle bütünleşmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Ulusal ve uluslararası festivallere katılarak, kentimizin tanıtımına katkı sunuyoruz”

Kent Katılımı ve Sivil Toplumla İlişkiler Şube Müdürlüğü’nün içinde, Mersin’e Değer Katanlar Kurulu (MEDEKA) ile Tarsus’a Değer Katanlar Kurulu (TADEKA)’nın yer aldığını ve 2022 yılında bu kurullar ile birçok çalışma gerçekleştirdiklerini anlatan Özdülger, “Aynı zamanda Sinema Ofisi ile Kent Tarihi Araştırmaları üzerine bir ofis kurulması ile ilgili de çalışmalar yapılıyor. Onunla ilgili dökümanlar, objeler, belgeler toparlanıyor ve ileriki süreçte müzelerimizi oluştururken de bunların içeriğinin oluşturulması sağlanacak” dedi. Özdülger, kurulacak olan Sinema Ofisi’ne de çok önem verdiklerini ve çalışmaların hızla sürdüğünü anlattı. Turizm ve Tanıtma Şube Müdürlüğü ile Mersin’deki 15 kazıya destek verdiklerini belirten Özdülger, “Mersin ören yerleriyle, turizmiyle, arkeolojisiyle, tarihiyle dolu dolu bir şehir olduğu için, bu anlamda bu kazılara destek vermek bizim için önemli. Aynı zamanda Mersinimizi sadece ülkemizde değil, yurtdışında da tanıtmayı hedefliyoruz. Bu noktada yaptığımız çalışmalarımız var. Önemli uluslararası fuarlara katılımlarımız var. Bunların arasında yer alan 5. EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, 8. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, 16.TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuarı ve Kongresi ile Hatay İlinde gerçekleşen Expo 2021 Hatay Medeniyetler Bahçesi, Mersin’in tanıtımını sağladı” dedi.

 “2023’te kültürel ve sanatsal çalışmalarımızı daha da artırmayı hedefliyoruz”

Her yaştan Mersinliye okuma alışkanlığını kazandırmayı amaçladıklarını ve Mersin’e Okuma Salonları kazandırdıklarını da sözlerine ekleyen Özdülger, “Burayı bir üniversite, gençlik kenti yapmayı hedeflediğimiz için, üniversiteye hazırlanan öğrencilere Okuma Salonları açmayı hedefledik. Tarsus Ötüken Parkı’nın içerisinde, Marina'da Gençlik Okuma Salonumuz var. Aynı zamanda Soğucak’ta Okuma Salonlarımız var. Merkez Kütüphanemiz var ve en son açtığımız ve bizi şu anda gerçekten çok heyecanlandıran bir çalışma olan Adres Okuma Salonu. 24 saat çalışmak isteyen, kitap okumak isteyen, ödevlerine veya sınavlarına hazırlanmak isteyen herkese hitap etmek üzere organize ettik. Bu da Başkanımızın öngörüsü ve isteğiyle oldu. Bu anlamda kendimizi gerçekten çok iyi hissediyoruz” dedi.

Yayın Kurulu’nun da, kitap basarak şehrin tanıtımına katkı sağladığını ifade eden Özdülger, “Kitapların daha çok okunması ve sevdirilmesi amacıyla da, bize başvuran herkese ve özellikle çocuklarımıza bu anlamda destek olmak, onların yanında olmak istiyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı olarak, 2023’te de turizm adına yaptığımız, gençlere, çocuklarımıza yönelik yaptığımız tüm sanatsal ve kültürel çalışmaları daha da artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu