A- A+

Kültür Ve Sanata Yatırımda Sınırımız Yok

12 Eylül 2022 09:54

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, sanatçı alımı gerçekleştirdi. 2020 yılında yeni alımlarla kadroları güçlendirilen sanat ekibi, ihtiyaç dahilinde genişlemeye devam ediyor. Sanatçı kadrosuna katılan 3 tiyatro oyuncusuyla yeni sezona giriş yapacak olan Şehir Tiyatrosu, 14 Ekim’de seyircisine merhaba diyecek.

Şehir Tiyatrosu kadrosuna 3 oyuncu daha eklendi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in kültür ve sanata verdiği önemle, Mersin’de sanatı herkese ve her kesime ulaştırma vizyonuyla, 2020 yılında Mersin Şehir Tiyatrosu’nun yeniden yapılandırılmasına ilişkin süreç başlatılmış, yurdun dört bir yanında eğitim görmüş, sahne önü ve gerisinde çalışacak oyuncu ve teknik personel alımı yapılarak kadrolar güçlendirilmişti. Gerçekleştirilen seçme sınavıyla adaylar; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak ve alanında yetkin isimlerin yer aldığı jürinin karşısında yeteneklerini sergiledi.

“Sanatın gerekliliği liyakat ve objektif değerlendirme”

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, yeni kadro ile yeni sezona giriş yapacaklarını söyleyerek, “Bundan 2 yıl önce Temmuz ayında Şehir Tiyatromuza yeni yol arkadaşlarımızı kazandırmak ve onlarla birlikte güzel bir yolda sanat yolculuğu yapmak için bir araya gelmiştik. 2 yıl sonra tekrar bir aradayız. Sezonumuz başlamadan önce, 3 yeni tiyatro oyuncusu arkadaşımızla daha yol alalım istedik. Çünkü Ekim ayında prömiyer gerçekleştireceğiz ve perdelerimizi açacağız. 3 yeni arkadaşımızı seçmek için, hep beraber yine güzel bir komisyonla bir aradayız. Çünkü sanatın gerekliliği liyakat ve objektif değerlendirme olduğu için, bir önceki sınavda yaptığımız gibi, bir jüri heyetinin önünde bu sanatsal değerlendirmeyi yapıyoruz” dedi.

“Kadromuz her geçen gün biraz daha güçleniyor”

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak, güçlendirilmiş kadrolarıyla 14 Ekim’de perdeleri açacaklarını ifade ederek, “Bir Şehir Tiyatrosu, 2 yıl arayla yeni bir sınav yapıyor ve kadromuz her geçen gün biraz daha güçleniyor. Bu şahane bir durum. Bu bir yetenek sınavı değil. Biz bütün mezunlarımızın hepsini yetenekli ve ehliyetli kabul ediyoruz. Bu bir seçme sınavı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatromuzun kimlere ihtiyacı varsa, hangi tür, hangi tip oyuncuya ihtiyacı varsa onları seçmeye çalışıyoruz. Üçüncü sezonumuza giriyoruz. Pandemi sürecinde, mümkün olduğu müddetçe perdelerimizi açtık. Salgın sürecinde ciddi sıkıntılar yaşayan sanat dünyası, şimdi yavaş yavaş kendine geliyor. Bu yıl yeni sürprizler ve daha güçlendirilmiş bir kadroyla perde açacağımız için de çok mutluyuz. Daha geniş, daha sağlam bir kadro ile 14 Ekim'de perdelerimizi açarak seyircimizle buluşacağız”  diye konuştu.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları