A- A+

Kadınlar Kendi Hikayelerini Seyretti

07 Mart 2022 10:03

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla seyirciyle buluşturduğu “Sardunya Kokan Kadınlar” oyunu kadın tiyatroseverlerin beğenisini topladı. Mine Engin Tekay’ın kaleminden çıkan oyunu Düşevi Oyuncuları sahneye taşıdı.

“Gayet güzel bir seyircimiz var, çoğunluğu kadınlardan oluşuyor”

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Tiyatro ve Sanat Koordinatörü Alev Tol, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Kadınlar Günü dolayısıyla pek çok kutlaması olacak. Bu da bunların ilki sayılabilir. Düşevi Oyuncuları’nın Sardunya Kokan Kadınlar oyununu bugün seyircilerimizle buluşturuyoruz. Gayet güzel bir seyircimiz var, çoğunluğu kadınlardan oluşuyor” dedi.

“Mersin’in Türkiye’de örnek gösterilen bir Şehir Tiyatrosu var”

Oyun öncesi konuşan Düşevi Oyuncuları Genel Sanat Yönetmeni Cem Kaynar, Samsun’dan geldiklerini ve Mersinli seyircinin karşısına ilk kez çıkacaklarını belirterek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu bize ev sahipliği yapıyor. Geldiğimizden beri de çok güzel ağırlanıyoruz. Mersin’de olmak da bizim için büyük bir onur ve gurur. Çünkü Türkiye’de örnek gösterilen bir Şehir Tiyatrosu var. İyi bir Belediye Başkanı var. Murat Atak, Şehir Tiyatrosu’nu çok güzel yönetiyor ve iyi işler yapılıyor. Bunu uzaktan izliyoruz. Artık yakın temasa da geçeceğiz” diye konuştu.

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri sebebiyle bugün Mersin’deyiz”

Oyundan da bahseden Kaynar, “Sardunya Kokan Kadınlar, Mine Engin Tekay’ın öykülerinden derlenen, Jale Karabekir’in dramaturgisini yaptığı bir oyun. Kadın öyküleri. Mine Hanım edebiyat öğretim görevlisi. Bir kadın aktivist. Onun aynı adlı kitabından 4 kadın hikayesi derledik ve 1 saat seyirlik bir oyun yaptık. Ferda Kaynar oynuyor. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri sebebiyle bugün de Mersin’deyiz. 24 yıllık bir tiyatroyuz. Mersin’de ilk defa oynuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Haberin Fotoğrafları