A- A+

IFC Yetkilileri Meski Ziyaretinden Memnun Kaldı

01 Kasım 2023 09:17

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, IFC (International Finance Corporation) yetkilileri tarafından ziyaret edildi. IFC ziyaretinde, bölgede plansız artan göçten kaynaklı etkileri azaltmak amacıyla, MESKİ yatırım programı içerisinde olan 6 adet atıksu arıtma tesisi projesi ile 3 adet derin deniz deşarjı projesine ait değerlendirmeler yapıldı.

21 Ağustos 2023 tarihinde EBRD (European Bank for Reconstruction and Development) yetkilileri tarafından ziyaret edilen MESKİ, ziyaret sonucunda EBRD’den tam not almıştı. EBRD’nin finans sağlayıcı partner kuruluşu IFC yetkilileri tarafından da ziyaret edilen MESKİ, projeler hakkında detaylı bilgiler paylaştı. Ziyarette; Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi ile Tarsus Atıksu Arıtma Tesisi kapasite artırımı, Yenice Atıksu Arıtma Tesisi, Yeşilovacık Atıksu Arıtma Tesisi, Atakent-Atayurt-Arkum Ortak Atıksu Arıtma Tesisi, Silifke İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile Bozyazı Atıksu Arıtma Tesisi Derin Deniz Deşarjı, Kızkalesi Atıksu Arıtma Tesisi Derin Deniz Deşarjı, Çeşmeli ve Kargıpınarı Atıksu Arıtma Tesisi Derin Deniz Deşarjı projelerinin gerçekleştirilmesine dair gerekli olan finansman ihtiyacı yetkililerle detaylı olarak görüşüldü.

Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi, IFC yetkilileri tarafından övgü topladı

IFC kredi kuruluşu yetkilileri, devreye alındığı 2019 yılı itibari ile kesintisiz bir şekilde bakım ve onarımları yapılarak işletilen Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Tesisin mevcut işletme şartları, çıkış suyu kalitesi, koku giderme üniteleri, yapılan iyileştirme çalışmaları ile çevre iznini almaya hak kazanması üzerine değerlendirmelerde bulunulan tesisin işletme kalitesi, IFC yetkilileri tarafından memnuniyetle karşılandı. IFC kredi kuruluşu tarafından yapılan inceleme sonucunda Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nin gerek proses, gerekse de süreç yönetimleri övgüyle değerlendirildi.

IFC yetkilileri, MESKİ Laboratuvarı’na tam not verdi

MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı’nda atıksu, içmesuyu ve mikrobiyolojik birimlerini detaylıca inceleyen IFC yetkilileri, yapılan analizlerle ilgili bilgi aldı. Yapılan ziyarette öncelikle Mobil Laboratuvar tanıtılarak, akabinde laboratuvarın TÜRKAK kapsamı ve kalite anlayışı hakkında IFC yetkililerine bilgi verildi. Bununla beraber laboratuvarın analiz yoğunluğu ve sürecinden de bahsedildi. Laboratuvarda bulunan organik karbon, ağır metal analizleri ile ayrıca son 2 yıl içinde 3 cihaz ile geliştirilmekte olan pestisit ve mikro kirletici analizleri, IFC kredi kuruluşu yetkilileri tarafından oldukça beğenildi.

SCADA Merkezi de incelemelerden başarıyla geçti

MESKİ SCADA İleri Teknoloji İzleme ve Kontrol Merkezi’ni de ziyaret eden IFC yetkilileri, merkezin içmesuyu şebekesine bağlı  ve 7/24 online veri akışı sağlanan 820 istasyonu ile depolar, terfi istasyonları, içmesuyu kuyuları, kontrol noktaları, vana ve basınç odaları, otomasyonlu klorlama, atıksu arıtma, yağmursuyu ve Berdan Barajı’nın seviyesi ile ilgili verileri izledi. Yetkililer, aylık ortalama 104 bin metreküp su tasarrufu sağlanan DMA (Basınç Kırıcı Alt İzole) sistemi ile izole edilen bölgelerin basınç haritalarını da yerinde inceledi. Su, Enerji, Sayaç ve Güvenlik SCADA’ları hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılan IFC yetkilileri, MESKİ ziyaretlerinden memnun ayrıldı.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları