A- A+

Guatemala Ankara Büyükelçisi Barrios, Başkan Seçer’i Ziyaret Etti

05 Nisan 2022 14:55

Guatemala Ankara Büyükelçisi Jairo David Estrada Barrios, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti. Ziyarette; Mersin’in ekonomik potansiyeli ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler konuşuldu. Başkan Seçer, “İletişim kurmak, dostluk kurmak, ticaret yapmak için çok doğru bir yerdesiniz” dedi.

Ülkeler arasında ticari, kültürel ve sosyal ilişkilerin gelişmesi açısından diyalog önemli”

Büyükelçi Barrios’un ziyaretinden dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Başkan Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Büyükelçi’nin bir görüşme yapacağını bildiğini söyleyerek, “Ülkeler arasında ticari, kültürel ve sosyal ilişkilerin gelişmesi açısından diyalog önemli. Bu ilişkileri ne kadar sağlam tutarsanız, hem ekonomik olarak hem de diğer alanlarda önemli iletişimler sağlanabilir. Türkiye ile Guatemala arasındaki mesafe bir hayli uzun. Ancak dünyanın geldiği teknolojik nokta mesafeleri ortadan kaldırıyor. Demek ki Türkiye ile Guatemala arasında ilişkilerin gelişmemesi için hiçbir gerekçe yok. Mesafe gerekçesi düşünülmeden aslında çok iyi noktalara gelinebilir” dedi.

Doğu Akdeniz çanağının en önemli lokasyonundaki liman burası”

Türkiye ile Guatemala ve Mersin ile Guatemala arasındaki ticari rakamları incelediğini, bu rakamların çok daha iyi noktalara gelebileceğini belirten Başkan Seçer, “Zaten Mersin’de olmanızın temel sebebi o rakamları yukarıya doğru yükseltmek. Mersin bu imkanları sunuyor. Çünkü biz bir liman kentiyiz. Doğu Akdeniz çanağının en önemli lokasyonundaki liman burası. Hem dünyanın her tarafından ticareti sağlıyor ya da bu imkanı veriyor hem de Mersin lokasyon itibari ile tüm Türkiye’ye ve başta Ortadoğu ile Kafkaslar olmak üzere karayolu koridoru anlamında da önemli bir lokasyon” diye konuştu.

Büyükelçi’nin Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile yapacağı toplantının faydalı bir çalışma olacağına inandığını söyleyen Başkan Seçer, “Kentim birçok avantaj içeren bir kent. Bu avantajlar da yakın bir gelecekte Mersin’i bulunduğu konumdan çok daha iyi noktalara getirecek. Mersin’de güzellik adına ne arasanız bulabilirsiniz” ifadelerini kullandı. Başkan Seçer, Mersin’in doğa güzelleri, kozmopolit yapısı, inanç ve kültürel zenginliği konusunda da bilgiler verirken, “Bu açıdan da Mersin çok iyi noktalara gelecek bir kent. Tabi bu subjektif bir söylem değil. Bölgedeki, Türkiye’deki, dünya siyasetindeki gelişmeler ve Doğu Akdeniz meselesi, bütün bunlar aslında Mersin’i çok iyi yere getiriyor. İletişim kurmak, dostluk kurmak, ticaret yapmak için çok doğru bir yerdesiniz” dedi.

Barrios: “Aramızdaki diplomatik ilişkileri güçlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz”

Başkan Seçer’le yaptığı görüşmeden onur duyduğunu ifade eden Büyükelçi Jairo David Estrada Barrios, şunları söyledi:

“Mersin sizin de bahsettiğiniz gibi tüm Orta Doğu için çok önemli bir kent. Yarın Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin Liman Başkanlığı ile görüşmede bulunacağız. Bu sene aramızdaki diplomatik ilişkinin 148’inci yıldönümünü kutluyoruz. Tüm bu ziyaretlerin amacı, benim ülkemin Türkiye hakkında daha fazla bir bilgiye sahip olması isteğinin yansıması. Sizin de bahsettiğiniz gibi aramızdaki ilişki çok önemli ve örneğin geçen yıl 140 milyon dolarlık bir ticaret hacmine ulaştık. Aramızdaki diplomatik ilişkileri güçlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz.”

Haberin Fotoğrafları