A- A+

Esenli’de Çocuklar Gibi Şendik

10 Eylül 2022 09:56

Haziran ayından itibaren Mersin’in dört bir köşesini saran ‘Köy Bizim Şenlik Bizim’ etkinlikleri, Akdeniz ilçesine bağlı Esenli Mahallesi’nde gerçekleşti. Çocukların yanı sıra her yaştan yetişkinin de büyük ilgi ile izlediği etkinlikte, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı personelleri, geleneksel sokak oyunlarından dans etkinliğine, resim yapma ve yüz boyama etkinliğinden kukla oyununa, çömlek yapım atölyesinden Karagöz-Hacivat orta oyununa kadar birçok gösteriyi katılımcıların beğenisine sundu.

 

Özdülger: “Etkinliklerle ilgili çok olumlu dönüşler alıyoruz”

 

Büyük ilgi gören etkinlikler hakkında bilgi veren Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, “Bu etkinliği çok önemsiyoruz. Haziran ayından itibaren önce Tarsus’ta başladık. Çamlıyayla, Silifke, Mut, Gülnar, Erdemli, Toroslar, Yenişehir, Mezitli ve Akdeniz ilçelerinde devam ettiriyoruz. Akdeniz’de yaptığımız ilk etkinlik bu. Onun için halkımızla birlikte olmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

 

Çocuklarla keyifli vakit geçirmek, Karagöz-Hacivat oyunlarıyla, orta oyunuyla, balon şovlarıyla, resim atölyeleriyle, müzik dinletileriyle, aynı zamanda eğlenceli müzikler çalarak hep beraber oyunlara eşlik etmek noktasında bir arada olmak için bu çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Özdülger, “Gerçekten de çok olumlu dönüşler alıyoruz. Çünkü köyünde, mahallesinde yazı geçiren köylümüz de, çocuklarımız da bizim olmazsa olmaz, çok kıymetlilerimiz. Onlarla bu etkinlikte bu paylaşımda bulunmak, bizim için çok önemli” diye konuştu.

 

Özdülger: “Çocuklarımızın okuma alışkanlığı kazanmasını da istiyoruz”

 

Etkinliğin içerisinde kültürel ve sanatsal, aynı zamanda çocuk oyunları çalışmalarının yanı sıra Sosyal Hizmetler Dairesi’nden alınan cupcake, dondurma ve limonata gibi paylaşımlarla lezzetli ve keyifli vakit geçirilmesini de hedeflediklerini söyleyen Özdülger, “Aynı zamanda bizim yine çok önemsediğimiz okuma alışkanlığını geliştirme noktasında, çocuklarımıza çocuk kitapları dağıtıyoruz. Bu birliktelik konusunda da güzel aksiyonlar alıyoruz. Gerçekten çok keyifli, dolu dolu geçen etkinlikler oluyor. Tüm ilçelerimizde her gün çalışmalarımız, projelerimiz devam edecek. Okulun açılmasından sonraki hafta, hepsini tamamlamayı hedefliyoruz. Bunu belli aralıklarla tekrar gerçekleştirme amacındayız. Çünkü bu güzel dokunuşlar, bu güzel etkinlikler bizlere de doping oluyor aynı zamanda” şeklinde konuştu.

 

Başkan Vahap Seçer’in de ‘Köy Bizim Şenlik Bizim’ etkinliğini çok önemsediğine dikkat çeken Özdülger, şunları kaydetti:

“Kendisi, çok önemsediği bu çalışmanın her noktada olmasını ve bize bu konuda ne yapılması gerekiyorsa yapma talimatları var. Biz de o doğrultuda elimizden gelen güzelliği başarıyı sergilemek istiyoruz.”

 

“Çocuklarımız ilk defa böyle bir etkinlik gördü”

 

Etkinliği çok beğendiğini söyleyen Şerafettin Çelikkol, “Bu bir başlangıçtır. Etkinliğin anlamı, genelde toplumun yeni yetişmekte olan kesimin olgunluk ve genel kültürünü geliştirme ve güçlendirme anlamını taşır. Gelecek yıllara daha güzel, daha paylaşımcı olmasını dileriz” dedi.

 

Etkinliğe eşi ile birlikte severek geldiğini söyleyen Hanife Kan, “Çok güzel bir etkinlik, memnun oldum. Çocuklar böyle şeyler görmüyorlar, ancak televizyon, telefon. Canlı canlı görmeleri çok güzel oldu. Buraya fazla bir etkinlik gelmiyordu. Şimdi 2-3 defadır geliyor, çok seviyoruz, severek de geliyoruz” diye konuştu.

 

Etkinliği çok sevdiğini söyleyen Kaan Göktuğ Dede isimli çocuk ise “Çok güzel oldu. Etkinlikte yüzümü boyadılar, kılıç yaptılar bana. Daha önce böyle bir etkinliğe katılmamıştım. Bu etkinliği çok sevdim” dedi.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları