A- A+

Cumhuriyet’in Işığı 100’ümüzde

30 Ekim 2023 16:30

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla kent genelinde hayata geçirdiği etkinliklerle, Mersinlilerin dolu dolu bir bayram coşkusu yaşamasını sağladı.

Düzenlediği festivaller, konserler, sergiler, söyleşiler, spor organizasyonları, yarışmalar ve sempozyumlarla vatandaşları 100. yıl coşkusuna haftalar öncesinden hazırlayan Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılına yakışır etkinliklerle göz doldurdu.

‘Yüzde 100 Cumhuriyet, Yüzde 100 Spor’

Cumhuriyet’in 100. yaşında 29 adet sportif etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Büyükşehir Belediyesi, ‘Yüzde 100 Cumhuriyet, Yüzde 100 Spor’ sloganıyla da 13 ilçenin tamamını kapsayan spor etkinlikleri yapıyor. Uluslararası spor organizasyonlarından Briç Festivali, Probeach Plaj Voleybolu, Kleopatra Bisiklet Festivali ve 15. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu organizasyonlarını başarıyla tamamlayan Büyükşehir Belediyesi; 12-18 Kasım’da Satranç Turnuvası ile 10 Aralık’ta Mersin Maratonu’nu gerçekleştirecek. Mut’ta düzenlenen ‘Cumhuriyet Halk Koşusu’ ise, kent merkezine gelme imkanı olmayan vatandaşların, kutlama heyecanını olduğu yerde yaşamasını sağladı. Büyükşehir ayrıca yıl boyunca ‘Sporbüs’ aracıyla, 13 ilçeye bağlı 100 mahalle ve yaylada yaklaşık 6 bin çocuğun spor branşlarını tanımalarını amaçlayan çalışma da yapıyor.

Mersin, Cumhuriyet konserleriyle coştu

29 Ekim ve öncesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçelerde düzenlenen konserler, vatandaşların Cumhuriyet coşkusunu doyasıya yaşadığı alanlar oldu. 29 Ekim konserleri öncesinde ellerinde meşaleler ve bayraklarla ‘100. Yıl Fener Alayı’ yürüyüşüne katılan genç, yaşlı ve çocuk binlerce Mersinli; Cumhuriyet’e, Mersin’e ve Ata’sına sahip çıktığını gösterdi. Günler öncesinden başlayan konserlerden ilki 25 Ekim’de Tarsus Yarenlik Alanı’nda yapılan MBB Türk Halk Müziği Topluluğu konseri oldu. Tarsuslular etkinlik sayesinde, Cumhuriyet coşkusuna günler öncesinden başladı. 26 Ekim’de Mut Taşhan’da yapılan MBB Pop Orkestrası konseri de, Mutlu vatandaşların doyasıya eğlendiği bir etkinlik oldu. 27 Ekim’de Silifke’de sahne alan Silifkeli şarkıcı Ali Altay; coşkulu ve hareketli sahnesiyle hem Silifke’nin yerlilerine, hem de yazlıkçılarına eğlenceli saatler yaşattı. Konserlerin bir diğer durağı da Erdemli ilçesi oldu. Flamingo 3 Tatil Sitesi önünde kurulan sahnede konser veren MBB Türk Halk Müziği Topluluğu, 100. yıl coşkusunu sevilen türküler eşliğinde vatandaşlarla paylaştı. 28 Ekim Cumartesi günü ise Palm City AVM’de sahne alan MBB Bandosu Kent Orkestrası Konseri, alışveriş merkezine gelen vatandaşlara keyifli dakikalar yaşattı.

29 Ekim’deki Cumhuriyet konserinde ise Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda sevilen gruplardan İkiye On Kala’nın birbirinden güzel şarkılarıyla eğlenen Mersinliler, Başkan Vahap Seçer’in de aralarına katılmasıyla coşkularını ikiye katladı. Havai fişek gösterisi ile gökyüzünün aydınlandığı konserde, ışık gösterisi ile gökyüzüne ‘100. Yıl’ yazısı yazıldı. Daha sonra sahne alan pop sanatçısı Gülşen, Mersinlilerin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak, sevilen şarkılarını meydanı dolduran binler için seslendirdi. Gülşen’in, konser alanını dolduran Mersinlilerle hep bir ağızdan söylediği İzmir Marşı ve Onuncu Yıl Marşı ile de Cumhuriyet ruhu tüm Mersin’i sardı.

Gençler ve çocuklar, Cumhuriyet coşkusuna ortak oldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Tarsus’tan Anamur’a kadar hizmet veren 18 LGS Kurs Merkezi ile 5 adet Çocuk Gelişim Merkezi’nde düzenlenen etkinliklerde, Cumhuriyet’in 100. yılı coşkusu yaşandı.

Cumhuriyet’in 100 yaşına girmesi dolayısıyla tüm LGS Kurs Merkezleri’nde eş zamanlı düzenlenen ve her gün farklı konseptle yapılan etkinliklerde çocuklara; Cumhuriyet rejiminin ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemiz için önemi anlatıldı. Etkinlikler kapsamında resim yapan, yazı yazan ve şiir okuyan çocuklara, gerçekleştirilen film gösterimiyle de yaşanan tarihsel süreç detaylarıyla aktarıldı. Etkinlik kapsamında Halkkent LGS Kurs Merkezi tarafından, 100. yıl öğrenci koreografisi yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında anlamlı bir etkinliğe de imza atarak, özel bireyler ve ailelerinden oluşan 80 kişiyi Anıtkabir’e ziyarete götürdü. Ellerinde bayraklarla Ata’nın huzuruna çıkan özel bireyler 100. yılı unutulmaz anılarla kutladı.

Sempozyum, söyleşi, konferans ve sergiler, Cumhuriyet kutlamalarına renk kattı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 29 Ekim kutlamaları arasında söyleşi, konferans, sempozyum ve sergiler de önemli bir yer tuttu. Hafta boyunca Mersin Kent Konseyi, Cumhuriyet’in 100. Yılı kutlamaları kapsamında ‘Cumhuriyet, Atatürk ve Mersin 100. Yıl Konferansı’ gerçekleştirdi. Gerçekleşen konferansta, Cumhuriyet’in kuruluş dönemine ait önemli konular ele alındı.

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve Mersin’e Değer Katanlar Kurulu (MEDEKA), İçel Sanat Kulübü ve Mersin Üniversitesi iş birliğiyle 13-15 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen ‘100.Yıl Dönümünde Cumhuriyetimiz’ başlıklı ulusal sempozyumda ise; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve gelişme sürecinin tarihi, siyasî, sosyal, kültürel ve ekonomik boyutları, akademik bir anlayışla ortaya konuldu. Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle hayat bulan bir başka sanatsal etkinlik de Seval Meray tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılına Özel Atatürk Sergisi’ oldu. Sergide, Atatürk ve Cumhuriyet temalı bireysel resimler vatandaşlarla buluştu.

Cumhuriyet Türkiyesi’nde, tiyatro izlemeyen çocuk kalmayacak

Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıldönümünde ‘Tiyatro İzlemeyen Çocuk Kalmasın’ projesini de hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, özellikle kırsalda yaşayan çocukların ayaklarına kadar giderek oyunlarını sergiliyor. Bu etkinliği yıl boyunca devam ettirecek olan Büyükşehir Belediyesi, yine bu süreç içerisinde ‘Öncüyüz Güçlüyüz’ şiarıyla, Cumhuriyet’in 100. yılına özel birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştirecek.

Cumhuriyet coşkusunu kentin her köşesine taşıyan Büyükşehir Belediyesi; yıl boyunca ‘Cumhuriyet’ temalı ilçe söyleşileri, 13 ilçede Cumhuriyet sergileri ile merkez ve ilçelerde ‘Cumhuriyet Oratoryosu’ gerçekleştirecek. Büyükşehir; kültür-sanat ve spor etkinliklerinin yanında, bilim alanında önemli bir proje olan ve Türkiye'nin en büyük planetaryumunun da yer aldığı ‘Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ın açılışını da, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında 31 Ekim Salı günü gerçekleştirecek.

Büyükşehir, Çocuk Meclisi ile bir ilke daha imza attı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘Cumhuriyet’in ışığı 100’ümüzde’ diyerek, bir asrı dolduran Cumhuriyet yüzyılında bir ilke daha imza atarak Çocuk Meclisi’ni de hayata geçirdi. ‘Büyükşehir’de Söz Küçüğün’ projesi ile hayata geçirilen ‘Çocuk Meclisi’nin seçimleri yapıldı. 13 ilçeden üyelerin seçildiği Çocuk Meclisi 30 kız 30 erkek üyeden oluşuyor. 9-14 yaş arası çocukların katıldığı seçimlerde en çok oyu alan 60 çocuk; kent yönetiminde karar alma mekanizmalarına dahil olacak ve kentle ilgili sorunların çözümünde aktif rol alacaklar.

Kültürel ve sanatsal etkinliklerle Cumhuriyet’i taçlandırdık

Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde okuma alışkanlığının daha da artması için, 14-22 Ekim tarihleri arasında Yenişehir Fuar Merkezi’nde gerçekleşen ‘8. CNR Mersin Kitap Fuarı’nda, ‘Mersin Kent Kitaplığı’ tarafından basımı yapılan 16 yazarın 19 farklı eserini Cumhuriyet’in 100. Yılı kapsamında kitapseverlere ücretsiz olarak hediye etti.

Lise öğrencileri arasında, Cumhuriyet’in 100. yılında kentimizle anlamlı bir bağ kurmaları amacıyla fotoğraf yarışması düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, yarışma sonucunda ödüle hak kazanan eserlerin yer aldığı fotoğraf sergisini Mersinlilerle paylaşacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bir başka yarışma ise, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı vesilesiyle, ülkemizin kültür sanat ortamının desteklenmesine yönelik resim yarışması oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlamanın yanı sıra, yarışma sonunda ödül alan eserler, Mersin’de kurulması planlanan ‘Çağdaş Sanatlar Müzesi’ koleksiyonunun oluşmasına öncü olacak.

 

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu