A- A+

Büyükşehir’le Mersin’i Yeniden Keşfetmenin Keyfi…

26 Mart 2024 09:55

Kültürel, tarihi ve ören yerleri, zengin mutfağı ve gastronomisi ile Akdeniz’in incisi Mersin’in, ulusal ve uluslararası düzeyde daha geniş kitlelerce tanınması için çalışmalarını sürdüren Mersin Büyükşehir, bu kez Forum AVM’de kurduğu etkinlik alanı ile vatandaşların Mersin’i yeniden keşfetmesini sağladı. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen etkinlikte vatandaşlar, ‘Sanal Gerçeklik Yöntemi ile Bilişim Tabanlı Mersin Tanıtım’ videosunu VR gözlüklerle izleyerek; Mersin’in tarihi, turistik ve ören yerlerini sanal gerçeklik deneyimi ile gezme ve görme imkânı buldular.

Etkinlikte, ziyaretçiler Büyükşehir’in hazırlamış olduğu ‘Antik Mersin’ projesine ait tanıtım filmini izleme şansı buldular. ‘Antik Mersin’ projesi tanıtım filmi; FPV drone ile yenilikçi bir yaklaşımla  ünlü sanatçı Mazlum Kiper tarafından seslendirilerek anlatılmaktadır. Vatandaşlar, Büyükşehir’in bu uygulaması sayesinde kenti baştan başa benzersiz bir deneyimleme fırsatı buldukları için memnuniyet duydular.

Şener: “Büyükşehir Belediyesi olarak, yenilikçi teknolojileri takip ediyoruz”

Vatandaşlara sanal gerçeklikle Mersin’in bilişim tabanlı tanıtımını yaptıklarını kaydeden Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan Göktürk Şener; Mersin’in tanıtılması için 360 derece tanıtım videolarına önem verdiklerini belirterek, vatandaşlara VR gözlükler aracılığıyla kenti bir ucundan bir ucuna gezme ve görme hissini yaşattıklarını ifade etti. Ulusal ve uluslararası fuarlarda da Mersin’i tanıtmak için yer aldıklarını söyleyen Şener, “En son yapılan EMIT Fuarı’nda da Mersin’in tanıtımını gerçekleştirdik. ‘Antik Mersin’ projesi tamamlanmak üzere. Proje ile Mersin’in tarihi yerlerinin illüstrasyonları çizilerek, tanıtılmasını sağlıyoruz. Vatandaşlarımız, VR gözlükleri takarak Mersin’in tarihi, turistik ve ören yerlerini fotoğraf ve video ile izleme şansı buluyor” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin, yenilikçi teknolojileri takip eden bir belediye olduğunu aktaran Şener, “Yaptığımız projelerin sürdürülebilir olması, bizim için önem arz ediyor. Yeni teknolojileri takip ediyor ve bunu projelerimizde uygulayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz” diye konuştu.

Vatandaşlar, Mersin’i VR gözlükler sayesinde yeniden keşfetti

Vatandaşlardan Selin Kırmızı, yapılan etkinliği çok beğendiğini söyleyerek, “Harikaydı ve videoyu izlerken uçuyormuş gibi hissediyorsun. Daha önce görmediğim yerleri gördüm. Tarsus Şelalesi’ni çok merak ediyordum. Gitmemize gerek kalmadan, sanki oradaymışım gibi hissettim. Çok beğendim ve herkese tavsiye ediyorum” dedi.

Etkinliğe katılan çocuklardan Çağan Çekiç ise, “Çok güzeldi. Mersin’in anıtları vardı. Çok büyüleyiciydi. Bugün güzel ve değişik bir deneyim yaşadım” diye konuştu.

Vatandaşlardan Suphi Ekinci de etkinlikten çok memnun kaldığını belirterek, “Bu ekonomik şartlarda bir yerlere gidemiyorduk, ama Mersin’i ayağımıza kadar getirmiş oldular. Çok mutlu oldum. Para versem böyle bir deneyim yaşayamazdım” ifadelerini kullandı.

Tarsus’tan gelen Ali Rıza Biçer ise, Mersin’in muazzam bir şehir olduğunu aktararak, “Ben bu şehirde doğdum ve büyüdüm.  Bu şehre aşık biriyim, ancak daha önce görmediğim yerleri gördüm. Çok güzel bir etkinlik oldu” dedi.

Vatandaşlardan Barış Küçüköner ise, böyle etkinlikler sayesinde Mersin’in tanıtıldığını ifade ederek, “Benim için çok farklı bir deneyim oldu. Mersin’e yukarıdan, aşağıdan bakmak çok değişik bir hissiyat verdi” diye konuştu.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları