A- A+

Büyükşehir’in Sporbüs’ü Bu Kez de Tarsuslu Çocuklar İçin Yola Çıktı

02 Ocak 2024 09:44

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi’nin Cumhuriyetin 100. yılında kırsaldaki ve dezavantajlı mahallelerdeki çocukları sporla buluşturmak için hayata geçirdiği ‘Yüzde 100 Cumhuriyet Yüzde 100 Spor’ etkinlikleri kapsamında yollarda olan ‘Sporbüs’ Tarsus’taydı.

Tarsus Kazım Taşkın İlköğretim Okulu öğrencileri için hareket eden Sporbüs aracı sayesinde çocuklar gün boyu hem hareket etti hem de güneşli havanın tadını çıkardı. Spor branşlarını da tanıma şansı bulan çocuklar, Sporbüs’ün her gün gelmesi çağrısı yaptı.

Gökaşar: “Dezavantajlı mahallelerde yaşayan çocukları sporla buluşturmaya devam ediyoruz”

Sporbüs’ün amacından bahseden Mersin Büyükşehir Belediyesi jimnastik antrenörü Çiğdem Gökaşar, “Amacımız kırsal kesimlerde ve dezavantajlı mahallelerde çocuklarımızı sporla buluşturmak ve branşlarımızı tanıtmak. Bizim basketbol, voleybol, jimnastik, atletizm, tekvando, tenis devam etmekte olan branşlarımız. Bu etkinlikler sayesinde çocuklara branşların da tanıtımını yapıyoruz” diye konuştu.

Yaptıkları gezilerde yetenekli çocukları keşfedip Büyükşehir’in branşlarına yönlendirdiklerini söyleyen Gökaşar, “Çocuklara temel eğitim veriyoruz. Temel eğitimden sonra yetenekli olan çocuklarımız ile daha yakından çalışmaya başlıyoruz. Yani özel çaba harcıyoruz. Onlarla daha fazla zaman geçirerek daha üst seviyelere taşıyoruz” sözlerine yer verdi.

“Mersin’in bütün ilçelerine, köylerine, mahallelerine gitmeye devam edeceğiz”

Kazım Taşkın İlköğretim Okulu öğrencilerinin birçok spor branşıyla tanışma fırsatının olmadığını belirten Gökaşar, “Sporun ne olduğunu, ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar. Oyun şeklinde anlatmaya çalıştık, çok eğlendik. Katılan çocukların da çok eğlendiğini düşünüyorum. Birçok köy ve mahallemizi gezdik. Şimdi ilçelerimize yayılmaya başladık. İlçelerimizdeki köylere ve dezavantajlı mahallelere gitmeye devam edeceğiz. Mersin’in bütün ilçelerine, köylerine, mahallelerine gitmeye devam edeceğiz” diyerek, bu işi yaptıkları için çok mutlu olduklarını söylediler.

Öğrenciler hem spor yaptı hem de güneşli havanın tadını çıkardı

Çok eğlendiğini söyleyen öğrenci Muhammet Furkan Yıldız, “Basket atmak, zıplamak çok keyifliydi. 4 tur koştum, 4 de basket isabet ettirdim” dedi. Sporu çok sevdiğini söyleyen Yıldız, “Top oynuyorum, jimnastik yapıyorum, koşu yapıyorum. Her gün beden eğitimi dersi olsun isterdim. Bir daha gelseler çok seviniriz” ifadelerini kullandı.

Çok eğlenceli bir aktivite olduğunu söyleyen öğrenci Asmin Ezel Cankurt, Sporbüs’ün her gün okullarına gelmesini istediğini söyledi. Spor yapmayı çok sevdiğini belirten Cankurt, “Bol bol koştuk. Hiç basket atamadım ama yine de oynadım” dedi.

Keyif aldığını söyleyen öğrenci Mislina Sayan ise, “Arkadaşlarımızla oyun oynadık, sporlar yaptık, daha fazlasını da isterim. Her gün olsa keşke. Çok eğlenceliydi” şeklinde konuştu.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları