A- A+

Büyükşehir’in Müzik Ziyafeti Toroslar’ı Sardı

24 Ağustos 2023 08:45

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde düzenlenen ‘Yayla Konserleri’  tüm coşkusuyla devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Topluluğu’nun bu haftaki durağı Toroslar İlçesine bağlı Güzelyayla Mahallesi oldu. Her yaş grubunun eğlendiği ve en sevilen türkülerin seslendirildiği konsere, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Hasan Ufuk Çakır ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Özalp Önal’da eşlik etti.

Çakır: “Bu toprakların çocuğu, içinizden biriyim”

Güzelyayla sakinlerine Ben de sizin içinizden biriyim, Mersin’in Çavuşlu Köy’ünden, bu toprağın çocuğum’ diyerek seslenen CHP Mersin Milletvekili Hasan Ufuk Çakır, “Ben de buraların insanıyım. Hepimiz çiftçiyiz köylüyüz, hepimiz alın terimizle çalışan, eli ayağı nasırlaşmış insanlarız. Hayvanı da, tarlayı da, emeği de biliriz. Kızılbağ’ımıza şenlikleri getirdik. Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları çok değerli, Başkan’ımız Vahap Seçer herkesi düşünür. Mersin Milletvekili olarak ben de hepinizin emrindeyim. Herkesle aynı dili konuşup, aynı havayı soluyan, derdiyle dertlenen biri olarak vatandaşlarımızın yanındayım” ifadelerini kullandı.

Önal: “Gecesini gündüzüne katarak çalışan bir Başkanımız var”

Türk Halk Müziği Topluluğu’nun dillere destan eserleriyle vatandaşlarını coşturduğunu belirten Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Özalp Önal, “Konserleri ilçelere taşıyan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’mızın katkıları için çok teşekkür ediyorum.7/24 Mersin için çalışan, Kızıbağ’da, Değnek’te, Tırtar’da, Sağlık Mahallesi’nden başlayarak bütün Toroslar’da ve tüm Mersin’de gecesini gündüzüne katarak çalışan Büyükşehir Belediye Başkan’ımız Vahap Seçer’in saygı ve selamlarını getirdim” ifadelerini kullandı.

Koşar: “İlçelerde vatandaşlarımıza müzik ziyafeti yaşatıyoruz”

Yayla konserlerini ilçelere taşıyarak yayla sakinlerine güzel bir akşam yaşattıklarını belirten Türk Halk Müziği Topluluğu Orkestra Şefi Erdal Koşar, “Yayla konserlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Toroslar’ın Güzelyayla’sındayız. Orkestramızla güzel bir konsere hazırlandık, heyecan her zamanki gibi doruktaydı” dedi.

Kültür Sosyal İşler Dairesi bünyesinde yayla konserlerini bütün ilçelere taşıdıklarını ve sanattan uzak kalmış köy ve yaylalara giderek buralarda vatandaşlara müzik ziyafeti yaşattıklarını belirten Koşar, “Sanattan uzak kalmış köylerimize, yaylalarımıza sahil kesimlerinde yaptığımız konserlerimize ve festivallerimize katılamayan hemşerilerimize müzik ziyafeti yaşatıyoruz” dedi. ‘Köy Bizim Şenlik Bizim’ ekibiyle ilçelere ortak gittiklerini ve mahallelerde yediden yetmişe her kesime hizmet sunduklarını söyleyen Koşar, “Yazın yaylalara çıkan vatandaşlarımız merkezdeki konserlere katılamadığı için bizler etkinliklerimizi onların ayağına götürüyoruz. Konserlerimize Türkiye’nin dört bir yöresine ait ezgilerle başlayıp halaylarla devam ediyoruz. Dinleyicilerimizi müziğin ritmiyle mutlu bir akşam geçirmelerini sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Öz: “Büyükşehir ekipleri her derdimize koşuyor, her hizmeti anında bize ulaştırıyor”

Etkinliklerle birlikte yayla sakinlerinin çok eğlendiğini ve moral bulduğunu belirten Güzelyayla Mahalle Muhtarı Yasin Öz, “Büyükşehir Belediyesi’nden çok güzel hizmetler alıyoruz. Vahap Başkanımızdan çok memnunuz. Büyükşehir ekipleri her derdimize koşuyor, her hizmeti anında bize ulaştırıyor. Konser öncesinde şenliğimiz vardı ve çocuklara oyuncaklar dağıttılar. Biz 400-500 çocuk olur diye düşündük ama daha fazla katılım oldu, çok memnun olduk. Çocuklarımızı sevindirdiler. Konser, sayesinde kulaklarımızın pası silindi” diye belirtti.

Konserde hem çocuklar hem yetişkinler güzel bir akşam geçirdi

Yayla sakinlerinden Ali Tokeller, “Etkinlik çok güzel oldu. Bir süredir burada değişik bir etkinlik yapılmıyordu, çok güzel oldu. Çalan orkestra çok şahaneydi” dedi.

Etkinlikten memnun kalan yayla sakinlerinden Medine Sevgili, “Etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ederim. Hem bizim hem çocuklarımız için  güzel bir değişiklik oldu” diye konuştu.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları