A- A+

Büyükşehir’in Çocuk Şenliği İle Çocukların Kalpleri Sevgiyle Doldu

12 Mayıs 2024 09:19

Özel gereksinimli bireylerin toplumsal hayata daha çok katılmasını sağlamak ve hayat standartlarını yükseltmek amacıyla sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler düzenleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘10-16 Mayıs Engelliler Haftası’ dolayısıyla ‘Çocuk Şenliği’ düzenledi. Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından Seyfi Alanya Spor Salonu’nda düzenlenen şenlikte özel gereksinimli çocuklar ve aileleri hep birlikte yer aldı. 

Spor Salonu’nun içerisinde oynanan halat çekme, çuval yarışı, ip atlama, kaşıkla top taşıma gibi geleneksel oyunları öğrenen çocuklar; masa tenisi, curling, hemsball ve futbol gibi oyunlar ile de birbirleriyle rekabet ettiler. Spor Salonu bahçesinde kurulan şişme oyun gruplarında ise çocukların sevinci ve mutluluğu doruklara çıktı. Çalınan müzik eşliğinde dans eden çocuklara sık sık aileleri de eşlik etti. Büyükten küçüğe herkesin çok eğlendiği ve keyifli vakit geçirdiği etkinlikte, ikramlıklar da çocukların ağızlarını tatlandırdı. Etrafı çocuk neşesi ve kahkahalarının sardığı, engellerin yalnızca zihinde olduğunu göstermeyi amaçlayan farkındalık etkinliği; hem özel gereksinimli çocukları, hem de ailelerini oldukça memnun etti.

Gerboğa: “Hem farkındalık yarattık, hem de çocuklarımız doyasıya eğlendi”

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Engelliler Şube Müdürü Abdullah Gerboğa, ‘10-16 Mayıs Engelliler Haftası’ kapsamında bir dizi etkinlik planladıklarını dile getirerek, “Bir hafta boyunca 12 adet etkinliğimiz var. Burada özel gereksinimli çocuklar ve öğrencilerle birlikte, çok güzel bir oyun şenliği gerçekleştirdik. Çocuklarımız salonda sporları deneyimlerken, dışarıda şişme oyun gruplarında müzik eşliğinde eğlendiler. Sonraki günlerde de çeşitli programlarımız olacak. Bu kapsamda hem farkındalık yaratmak, hem de çocuklarımızın eğlenmesi için böyle bir etkinlik düzenledik” dedi.

Özel gereksinimli bireylere destek olmak için Büyükşehir’in yapmış olduğu uygulamalar hakkında da bilgi veren Gerboğa, “Amacımız; bünyemizde yer alan tesis ve eğitim merkezleri ile özel gereksinimli bireylerin sosyal hayata katılımlarını sağlamak, ailelerine de psikolojik danışmanlık hizmeti vermek. Onların eğitimlerine katkı sunmak, bağımsız birer birey olarak toplumda yer almalarını sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

İlerleyen günlerde yapmayı planladıkları etkinlik dizisinden de bahseden Gerboğa, “Önümüzdeki günlerde özel gereksinimli çocuklarımızın, alışveriş merkezinde gösterileri olacak. Daha sonrasında konser ve engelsiz sanat atölyemiz ile Bocce turnuvamız olacak. Yine özel çocuklarımızla birlikte Tarsus’ta bir şenlik düzenleyeceğiz. Anneler için de beden ve ruh sağlığı atölyelerimiz olacak. Bu haftayı dolu dolu geçirmeyi düşünüyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, yıl boyunca özel gereksinimli çocukların talepleri doğrultusunda çeşitli organizasyonlar ve etkinlikler düzenliyoruz” ifadelerini kullandı.

Şenlikte çocuklar dans edip, bol bol oyun oynadılar

Etkinliği çok beğendiğini söyleyen anne Elif Ensari, “Gayet güzel ve eğlenceli geçti. Çocuklarımızın zamanı genelde evde geçiyordu ve ihtiyaçları vardı. Çok güzel bir parkur oluşturulmuş. Güzel bir aktivite oldu” derken, Otizmli bir çocuğu bulunan Anne Özden Sıkık, “Onlar bugün çok mutlu oldular. Çok güzel bir gün. Her zaman böyle etkinliklerin olmasını istiyoruz. Çocuklar hem sosyalleştiler, hem de enerjilerini attılar” dedi.

Anne Nurdoğan Karaduman, kızının etkinliği duyduğundan beri heyecandan uyumadığını dile getirerek, “Etkinlik başlı başına heyecan oldu bizim için. Burada bir bayram havası vardı. Çocuklarımız çok keyif aldı ve deşarj oldular. Onlar mutlu olunca, biz de mutlu oluyoruz” diye konuştu.

Özel gereksinimli çocukların sosyal aktivitelere çok sık katılma imkanı bulamadıklarını belirten Özlem Şimşek, “Çocuklarımız bu tür etkinlikler sayesinde, biraz olsun dışarı çıkabiliyor ve eğleniyor. Eve çok daha mutlu gidiyorlar ve bizlere daha çok katılım sağlıyorlar. Kısacası her anlamda motive oluyorlar” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir tarafından düzenlenen etkinliğe katılan 17 yaşındaki Edanur Taş, “Burası çok güzeldi ve eğlenceliydi. Arkadaşlarımızla çok memnun kaldık. Basket ve tenis oynadık. Kendimi iyi hissettim. 17 yaşıma kadar ilk kez böyle güzel bir gün geçirdim” dedi.

Çocuklardan Doğanay Şahin, “Etkinlik çok güzel geçti. Basket ve voleybol oynadık, sonra Curlinge geçtik. Arkadaşlarımla iç içe bir gün geçirdim ve çok mutlu oldum” derken, etkinliği çok beğendiğini söyleyen çocuklardan Aysel Karaduman, “Burada olmaktan mutluluk duydum.  Annem ve babamla geldim. Oyunlar oynadım. Mısır ve pamuklu şeker dağıtıldı” dedi.  

Berivan Yavuz da etkinlikte çok eğlendiğini söyleyerek, “Bu etkinliği gerçekleştirdiği için Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e çok teşekkür ederim. O’nu görmek ve yanına gidip fotoğraf çektirmek istiyorum” dedi.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları