A- A+

Büyükşehir’den Mersin’in Doğu Girişine Gerdanlık Gibi Yol

18 Mart 2024 16:01

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentin yüzü olan Liman Yolu’ndaki yenileme çalışmalarını tamamladı. Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, kentin doğu girişinde bulunan ve limana giriş-çıkış yapan ağır tonajlı araçlar için önemli olan yolu kullanıma açtı.

İsmet İnönü Bulvarı Liman Yolu güzergahında, Turgut Özal Kavşağı’ndan İstasyona dönen yol arası 2 bin 500 metrelik hat üzerinde gerçekleştirilen yol yenileme ve Abide Kavşağı üzerindeki kavşak düzenleme çalışması, sürücülerden tam not aldı. 56 günde tamamlanan çalışma kapsamında 30 bin 600 ton sıcak asfalt serimi gerçekleştirildi. ­Ağır tonajlı araçların yoğun kullanımından kaynaklı yoldaki bozulmalardan dolayı konforlu bir sürüş gerçekleştiremeyen sürücüler, artık daha güvenli ve rahat yolculuk yapabilecek.

Abide Kavşağı etrafında şerit sayısı 3’e çıktı

Yapılan çalışmalar ile Abide Kavşağı etrafında şerit sayısı 3’e çıkarıldı. Yol düzenleme çalışmaları kapsamında, Liman B kapısından tırların sadece çıkışı olacak. Liman B kapısından çıkan tırların Turgut Özal Kavşağı’na ulaşımı, yapılan yan yoldan sağlanacak. İsmet İnönü Bulvarı’ndan doğudan gelen trafiğin istasyona dönmesi esnasında, kavşak etrafında trafik yoğunluğunun azaltması için İsmet İnönü Bulvarı’ndan İstasyon yoluna da yan yol bağlantısı yapıldı.

Liman Yolu güzergâhında, ağır tonajlı araçların yoğun olarak geçiş yapması nedeniyle bitümlü temel, binder ve aşınma olmak üzere 3 kat asfalt imalatı yapılarak, toplamda 30 bin 600 ton sıcak asfalt serimi gerçekleştirildi. Ekipler ayrıca 4 bin 600 metre de kaldırım imalatı çalışmasını hayata geçirdi. Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri de refüjlerin bitkilendirme çalışmalarını tamamlayarak, yeşiş ağırlıklı bir görüntüü oluşturdu.

Ağır tonajlı araçlar 23.00-05.00 saatleri arası geçiş yapabilecek

Liman B kapısı karşısında bulunan ve giriş-çıkış yapılan konteyner alanından çıkan tırlar, Turgut Özal Kavşağı’na ulaşabilmek için Abide Kavşağı’nı kullanıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurumlar ile yapılan UKOME Toplantısı’nda alınan karar doğrultusunda da, kavşaktan geçecek ağır tonajlı araçlar için saat sınırlaması getirildi. Tır trafiğinin Abide Kavşağı’ndan dönüşünün can ve mal emniyeti açısından risk teşkil etmesi nedeniyle, ağır tonajlı araçlar 23:00 ile 05:00 saatleri arası kavşaktan geçebilecek.

Liman Yolu güzergahını kullanan sürücüler memnun

Yolun yenilenmiş halinin çok konforlu olduğunu kaydeden sürücülerden Vedat Oruç, “Çalışma hepimizi çok rahatlattı, yol da daha güzel oldu. Yolun genişlemesi ve tırların olmaması çok iyi. Yola sürekli zarar vermeleri ayrı, panik hali yaşamamız ayrı bir sıkıntıydı. Bu iki dertten de kurtulduk. Mersin için güzel bir iş oldu” dedi.

Bayram: “Arabalarımız sanayiden çıkmıyordu, şimdi sıkıntı yok”

Çay-Çilek arasında dolmuş şoförü olarak çalışan ve gün içinde defalarca Liman Yolu’nu kullanan Turgut Bayram, “Şu yolun güzelliğine, şu çiçeklere baksanıza, şu an her şey çok güzel. Daha önceden arabamızla günde 6 sefer yaptığımızda, sanayiye gidiyorduk. Şu an hiçbir sıkıntı yok. Bu yolu bozanın çoğu tırlardı, onlara ayrı bir şerit yapmışlar. Yapanın eline sağlık, çok güzel olmuş” ifadelerine yer verdi.

Özaltay: “Kafamız rahat, cebimiz rahat”

Daha önce tırlarla aynı yolu kullanmanın kendileri için zor olduğunu kaydeden sürücü Uğur Özaltay, “Yol şu anda çok kaliteli durumda. Daha önce çukurdan geçilmiyordu. Motorla, arabayla geçtiğimiz zaman sürekli bir masraf söz konusu oluyordu, ama şu anda her şey daha iyi. Kafamız rahat, cebimiz rahat” diye konuştu.

İrtiş: “Yapılan çalışma daha konforlu bir sürüş sağladı”

Limana giren büyük araçlar nedeniyle yolların çok fazla zarar gördüğünü ve araçla geçerken ciddi arızalar yaşandığını kaydeden sürücülerden Demet İrtiş, “Yolun yenilenmesi, düzenli olması, araç sürücüleri için çok önemli. Yapılan çalışmayla daha büyük bir konfor sağlanmış oldu. Bu yüzden belediyeye çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yılmaz: “Trafiğin akışı da kolaylaştı”

Yapılan yol sayesinde aracının daha az arızalandığını kaydeden sürücü Devran Yılmaz ise, “Birçok yer çukurdu, ama şu anda yol gayet güzel. Her taraf yapılmış. Yol genişletilmiş ve bu sayede daha da güvenli olmuş. Trafiğin akışını da kolaylaştırdı. Gayet başarılı buluyor ve beğeniyorum. Memnunum” diyerek, hizmet eden herkese teşekkür etti.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları