A- A+

Büyükşehir’den ÇBK’ya Büyük Destek

03 Nisan 2024 13:54

Mersin’in ev sahipliğinde 12-14 Nisan tarihleri arasında Servet Tazegül Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek ‘Euro League Kadınlar Dörtlü Finali’nin (Final Four) Basın Lansmanı gerçekleştirildi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de gerçekleştirilen lansmana katıldı.

ÇBK şehrimizi temsil edecek

Avrupa’nın kadın basketbolundaki en büyük organizasyonunda Çukurova Basketbol Kulübü (ÇBK) şehrimizi temsil edecek. 2024 FIBA Kadınlar Eurolig Final Four’un Mersin’de yapılması için gereken 250 Bin Euro katılım ücreti de Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ÇBK’ya destek amaçlı olarak verildi. Lansmana; Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, FIBA Genel Sekreteri Kamil Novak, Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Hüseyin Beşok ve TBF Genel Sekreteri Serhan Antalyalı ile ÇBK Başkanı Serdar Çevirgen katıldı.

Başkan Seçer: “Spor, toplumsal birlikteliği pekiştiriyor ve zenginleştiriyor” 

Başkan Seçer konuşmasında; Çukurova Basketbol Kulübü’nü başarısından dolayı kutlayarak, Dörtlü Final’in Mersin’de oynanmasının kent adına çok önemli olduğunu ifade etti. Seçer, “Konu Mersin olunca Mersin Büyükşehir Belediyesi de bu organizasyondan bağımsız kalmadı. Spor çok anlam ifade ediyor. Mutlaka insan sağlığıyla alakalı ama toplumsal birlikteliği de pekiştiriyor ve zenginleştiriyor” dedi. Seçer, Mersin’in farklı renklerden oluşan bir kent olduğunu ve bu anlamda da spor-kültür-sanat gibi etkinliklerin insanları bir araya getiren etkinlikler olduğunu vurgulayarak, “Spor seyircileri tribünlerde bir arada oturduğu zaman birbirinin kimliğini, etnik yapısını, inanç grubunu ya da siyasal görüşünü sorgulamaz. Hedefleri destekledikleri takımdır. Bu da spora, kültüre ve sanata farklı bir üstünlük sağlıyor. Kentimizin Belediye Başkanı olarak bunu önemsiyorum” diye belirtti.

“Mersin bu tip organizasyonlar için son derece uygun bir kent”

Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin kentin tanıtımına ve ekonomisine katkı sunan, insanları bir araya getiren birçok etkinliğe destek verdiğini ve vermeye de devam edeceğini belirterek, kentin lokasyon, coğrafya ve iklim olarak da bu tarz organizasyonlar için son derece uygun bir kent olduğunun altını çizdi. Seçer,  “Çukurova Havaalanı’nın açılması lokasyonu kolaylaştıran bir unsur. Mersin üreten, her sektörün olduğu, kazanan ve vergi ödeyen bir kent. Bu da Mersin’i farklı bir kategoriye ayırıyor. Neden çok daha fazla organizasyon olmasın? Spor, kültür, sanat organizasyonları ya da kongre turizmi buna dönük çalışmalar daha fazla neden olmasın? Birçok faydayı beraberinde kente getireceğinden hiçbir şüphemiz yok. Tam da bu noktada bunları düşünerek Kulübümüze destek olma kararı aldık” diye konuştu.

“Basketbol sporunu Mersin’de geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum”

‘Mersin Büyükşehir Belediyesi’ ismini taşıyan bir spor kulübü olan MSK’nın Basketbol 1.Ligi’nde Dörtlü Final oynadığını sözlerine ekleyen Seçer, “Şampiyonluğa gidebiliriz gibi görünüyor. Biz de elimizden gelen desteği yapacağız. Kadın basketbolda ÇBK gibi iddialı bir kulüp var. Mersin ismini duyuruyor ve Mersin’e tanıtım sağlıyor. Neden bir de erkek basketbol takımı olmasın? Şu anda yegâne takımımız MSK. Herkesin tabi ki MSK’yı desteklemesini arzu ederiz. MSK hepimizin kulübü ve Mersin ismini taşıyor” ifadelerini kullandı.

MSK’nın 5 yıl önce yeni kurulan bir kulüp olduğunu ifade ederek, bu sürede yararlı işler yaptığını dile getiren Seçer, “Düzeni, intizamı, yönetim şekli, kadroları gerçekten modern, seküler, mantıklı ve Mersin’e yaraşan bir kulüp hüviyetinde. Güzel de seyirci topluyor. Bu bizim için önemli. Basketbol diğer bazı branşlara göre bu anlamda birkaç adım daha önde. Maçlara gittiğim zaman bu da beni mutlu ediyor. İnsanlar hafta sonlarında çocukları ile gelsinler. Bu sahneleri görmek önemli. Basketbol sporunu Mersin’de geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu açıdan da önemsiyorum” dedi.

“Final Four’da gönlümüz Mersinimizin takımında olacak”

Hafta sonunun Final Four’a ev sahibi olan Mersin’de çok güzel geçeceğini söyleyen Seçer, “Mersin olarak ev sahipliği yapacağız. Misafirperverliğimizden kimsenin endişesi olmasın. Mersin güzel bir kenttir, insanı da misafirperverdir. Kulüplerimiz gelecek, yerli yabancı seyirciler gelecek. Organizasyonun yapıldığı hafta sonu Mersin’in enerjisini yükseltecek güzel bir hafta sonu geçireceğiz. Maçları beraberce izleyeceğiz. Mücadelede tabi ki iyi olan kazanacak. Mücadeleye girecek takımlara şimdiden başarılar diliyoruz ama gönlümüz tabi ki Mersinimizde, Mersinimizin takımında olacak” ifadelerine yer verdi.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, dünyanın en prestijli organizasyonlarından birinin kentte yapılacak olmasının önemine değinerek, Güzel Türkiye’mizin, Akdeniz’de yıldızı her geçen gün parlayan güzel ilimiz Mersin’de yapılıyor olması, ilimizin tanıtımı açısından da ziyadesiyle önemli. Bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan memnuniyet ve mutluluk duyuyoruz” diye konuşarak, organizasyona katkı sunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e de teşekkürlerini iletti.

Novak: “Basketbol camiasının gözü kulağı Mersin’de olacak”

Organizasyon dolayısıyla tüm basketbol dünyasına Mersin’in tanıtımının yapılacağını ve camianın gözünün, kulağının Mersin’de olacağına dikkat çeken FIBA Genel Sekreteri Kamil Novak, “Mersin’in takımı ÇBK çok genç bir takım ama buna rağmen çok başarılı bir takım ve şimdi de Final Four’da mücadele edecekler. Altyapıdaki gençlerin sayısının özellikle basketbolda oynayan sayısının çok olması beni çok etkiledi. En başarılı takıma ödül vermek isteriz ama burada yüzlerce, binlerce genç çocuktan bahsediyoruz. İşte bu basketbolcular onlara rol model ve iyi bir örnek olacaklar. Belki bunların hepsi profesyonel sporcu olmayacak ama hayatları boyunca sporla ve basketbolla uğraşacaklar ve bu çok önemli” dedi.  

“Organizasyonun bir basketbol festivali olarak yaşanmasını istiyoruz”

Karşılaşmalara 3 ülkeden en iyi 4 takımın katılacağını hatırlatan ve ödül töreninin Mersin Devlet Opera ve Balesi sahnesinde gerçekleştirileceğini söyleyen Novak “Organizasyonun bir basketbol festivali olarak yaşanmasını istiyoruz. Çocuklar, kadınlar, aileler hep birlikte izlesinler istiyoruz. Biz herkesi bir arada görmekten mutluluk duyacağız” ifadelerine yer verdi.

Özyiğit: “Özel ve çok büyük bir organizasyonu kentimize getirdik”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, mutluluğunu paylaşarak, kent için de özel bir gün olduğunu ifade etti. Özyiğit, “Özel ve çok büyük bir organizasyonu kentimize getirdik. Bu herhalde Mersin’de Akdeniz Oyunları’ndan sonra kentimizde yapılmış olan en büyük organizasyonlardan biri olmuş olacak” dedi ve Başkan Vahap Seçer ile Vali Pehlivan’ın sporu çok seven iki yönetici olduğunu ifade ederek, bu sayede de ortaya güzel başarılar çıktığından söz etti.

Toplantıda Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, TBF Başkan Yardımcısı Hüseyin Beşok ve TBF Genel Sekreteri Serhan Antalyalı ile ÇBK Başkanı Serdar Çevirgen de tüm takımlara başarı dileğinde bulunup, organizasyon öncesi hazırlıkların oldukça iyi yapıldığını belirterek yetkililere teşekkürlerini ilettiler.

Konuşmaların ardından Başkan Seçer tarafından, FIBA Genel Sekreteri Novak’a MSK forması hediye edildi. Lansman; basın mensuplarının sorularının yanıtlanması ve ardından da toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları