A- A+

Büyükşehir Yaş Almış Vatandaşlara Hem Aile Hem Komşu Hem De Arkadaş

06 Ocak 2024 07:58

Mersin’de yaş almış ve yalnız yaşayan vatandaşlar, hayatın her alanında aktif kalmaya devam ediyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi, sosyal etkinliklerden sağlık hizmetlerine, ulaşımdan barınma ve gıdaya kadar pek çok alanda yaş almış vatandaşlar için çalışmalarına yenisini ekliyor.

Büyükşehir, yaş almış ve yalnız yaşayan vatandaşların sosyalleşerek eğlenmeleri için 2023’te yaptıkları hizmetlere 2024’te de hız kesmeden devam ediyor. Yaş almış vatandaşları evlerinden alarak ‘2024’e Merhaba Partisi’nde buluşturan Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Yaşlı Destek Birimi, düzenlediği etkinlikle vatandaşların gönüllerince eğlenmesini sağladı. Etkinlikte vatandaşlara yeni yıl hediyeleri verildi.

Tanır: “Biz de mutluyuz onlar da mutlu”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Yaşlı Destek Birimi’nden Nilhan Tanır, “65 üstü ve evde tek yaşayan vatandaşlarımız için parti düzenlendik. 2024’e Merhaba Partisi, evde yalnız yaşayan, dışarı çıkamayan vatandaşların sosyalleşmeleri için ve onları mutlu etmek için onlara bir gün hazırladık. Yemek, pasta ve eğlence var” dedi. Evde yalnız yaşayan vatandaşlarla her gün iletişim kurduklarından söz eden Tanır, “İyiler mi, değiller mi, ihtiyaçları var mı, yok mu, hastalar mı diye günlük rutin sohbet ediyoruz. Hal hatırlarını soruyoruz. Onlara her gün manevi evlat oluyoruz” diye konuştu.

Etkinliklerin öncesinde vatandaşları arayarak bilgi verdiklerinden söz eden Tanır, “Vatandaşlarımızı evden alıp etkinlik alanına getiriyoruz. Dönüşte de evlerine geri bırakıyoruz. Vatandaşlar daha sık ve daha fazla etkinlik yapmamızı, onlarla daha çok zaman geçirmemizi istiyorlar. Ayrıca onlar birbirleri ile de zaman geçirmek istiyor. Onlar artık bizim manevi ailemiz gibi oldular. Her gün onlarla görüşüyoruz, sohbet ediyoruz, yaşamlarını artık az çok biz de biliyoruz, onlar da bizsiz yapamıyorlar” ifadelerine yer verdi.

“Vatandaşlarımızın hem ailesi hem komşusu hem arkadaşıyız”

Vatandaşların da verilen hizmetler dolayısıyla Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e teşekkürlerini ilettiğini aktaran Tanır, “Onları kesinlikle yalnız bırakmamalıyız. Her birinin çocuğu uzakta olabiliyor, komşusu olmayabiliyor. Biz o eksikliği gidererek, onlara arkadaşlık ediyoruz. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak, 65 yaşında yalnız yaşayan ve yaş almış vatandaşlarımızın hem ailesi hem komşusu hem arkadaşıyız. Biz de mutluyuz onlar da mutlu” dedi.

Seyrek: “Bizi gençleştiriyorsunuz”

Partiden çok keyif aldığını söyleyen Latife Seyrek, “Arkadaşlarımla birlikte geldik her etkinliğe de geliyoruz. Çok tatlı, ilgili ve alakadarsınız. Bizim gibi yaşlılarla ilgileniyorsunuz ya onu çok seviyorum” dedi. Tek başına yola çıkamadığını ama Büyükşehir’in kendisini evinden alıp evine kadar bıraktıklarını kaydeden Seyrek, “Mezitli’den burayı bilemediğim için sık sık gelemiyorum. İsterim ki sık sık buraya geleyim. Mezitli’de de Emekli Evi açılacak yakın zamanda, benim evime de yakın. Çok mutlu oldum, umarım orada oyunlar oynama şansımız olur. Bir de müzik söyleyelim, çay içelim, bundan daha güzel bir şey olamaz. Zaten sahile bakıyor orası, deniz, doğa iç içe. Belediyemiz harika, daha ne olsun, bizi gençleştiriyorsunuz” sözlerine yer verdi.

Bilyeli: “Belediyeden çok memnunum”

Etkinliğe katılan vatandaşlardan Aysel Bilyeli, “Parti çok güzel geçiyor, Belediye Başkanımızdan çok memnunuz. Bizimle çok güzel ilgileniyorlar. Davet ediyorlar, eğlendiriyorlar, biz de çok mutluyuz. Çok teşekkür ederim” dedi. Önceki yönetimlerde böyle hizmetlerin olmadığını ifade eden Bilyeli, “Ben yalnız yaşıyorum, beni çıkaran, gezdiren yok. Ama şimdi çok farklı ve çok memnunum. Evden alıyorlar, gezdiriyorlar, akşam geri götürüyorlar. Ev hizmetlerim var, tamirat hizmetlerim var. Belediyeden çok memnunum, çok mutluyum. Belediye Başkanımızın değişmesini istemiyoruz. Vahap Bey’i istiyoruz. Ondan çok memnunuz. Allah hepinizden razı olsun. Hepinizin yeni yılı kutlu olsun. Bize uğurlar getirsin” diye konuştu.

Güler: “Vahap Seçer geldi geleli bu hizmetleri görüyoruz”

Yaşlı Destek Birimi’nde çalışanların kendisinin evladı gibi olduğunu söyleyen Hüseyin Güler, “Bizi gelip evimizden alıyorlar, getiriyorlar, yediriyorlar, içiriyorlar. Ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Çok iyi hizmetler veriyorlar. Ben 77 yaşındayım, böyle bir şey görmedim. Vahap Seçer geldi geleli bu hizmetleri görüyoruz ve kendisinden çok memnunuz” diye konuştu. Katılmak isteyen diğer vatandaşlara da seslenen Güler, “İnsanların arasında hem kaynaşıyoruz hem tanışıyoruz hem anlaşıyoruz. Yani bu büyük bir yardımlaşma, devamlı tercih ederim. Evin önünde Emekli Evi var, oraya da gidiyoruz. Çok güzel bir hizmet, çayımızı içiyoruz, kahvemizi içiyoruz, konu komşuyla tanışıyoruz. Başkanımızdan çok çok memnunuz” ifadelerini kullandı.

İletmiş: “Vahap Bey bizim için bir nimet”

Vatandaşlardan Emekli Öğretmen Hatice İletmiş, “Vahap Bey bizim için bir nimet. Herkese iyiliği dokunmuş bir insan. Kimseyi hiç kapıdan çevirmemiştir. ‘Tamam hallederiz’ der ve hep de halleder. Bugüne kadar gelmiş geçmiş ne kadar Başkan varsa ben çoğuna gittim. ‘İmkanlarımız kısıtlı, şöyle böyle’ diyerek bizi dinlemediler. Ama Vahap Başkan hiçbir şeyimizi geri çevirmedi. Ne mutlu. Sloganımız; ‘Vahap Seçer, herkesi geçer.’ diye duygularını ifade etti

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları