A- A+

Büyükşehir Sayesinde Mersin 2023’te Tiyatroya Doydu

11 Ocak 2024 09:47

Mersin Büyükşehir Belediyesi, dev sanatçı kadrosuyla kentin her noktasına sanatı taşımaya devam ediyor. 2023 yılında seyirciden tam not alan Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Şehir Tiyatrosu ekibi, ‘Tiyatro izlemeyen çocuk kalmasın’ projesi ile Mersin’in 13 ilçesindeki binlerce çocuğa tiyatroyu sevdirmeyi sürdürüyor.

Şubat ayında yaşanılan depremlerin ardından sahneye ara veren ve Mayıs ayında ‘Sanat İyileştirir’ mottosuyla sahnelere yeniden dönen Şehir Tiyatrosu, 2023 yılında; ‘Lütfen Kızımla Evlenir Misiniz?’, ‘Matruşka’, ‘Kamyon’, ‘Ben Mimar Sinan’, ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’,  ‘Buzlar Çözülmeden’, ‘Ölümü Ardında Gezdirenler’, ‘Vahşet Tanrısı’ oyunlarını sahneledi. Çocuklar için ise; ‘Kırmızı Başlıklı Kız’, ‘Gökkuşağının Altında’, ‘Dünyanın Eski Zamanlarında’ oyunlarıyla sanat severlerle buluşan Şehir Tiyatrosu, ‘Tiyatro izlemeyen çocuk kalmasın’ projesi kapsamında ise 13 ilçede binlerce çocuğu tiyatro ile buluşturdu. Şehir Tiyatrosu’nun 21 kişilik uzman kadrosu, Mersin’in her köşesinde sene boyu ilgiyle takip edildi.

Sönmez: “Çok kıymetli ve müthiş bir seyirci kitlesiyle beraberiz”

Çocuk tiyatrosunu ilçelere taşımaktan ve ilk kez tiyatro izleyen çocuklarla bir arada olmaktan büyük keyif aldıklarını kaydeden Mersin Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Yardımcısı Burak Sönmez, “Bu projeye Ekim ayında başladık ve bütün ilçelerde çocuklarımıza tiyatro izletiyoruz. Gittiğimiz yerlerde oyunları salonlarda oynuyoruz. Çünkü çocukların bir tiyatro salonunda tiyatro izlemesini istiyoruz. Eylül, Ekim, Kasım ayında temsillerimiz oldu ve bütün ilçelerimizde toplam 10 bin 55 öğrenciye ulaştık. Aralık ayında ise 3 bin 158 çocuğumuza ulaştık ve bu ayın sonuna kadar toplamda bin 600 çocuğa daha ulaşmayı hedefliyoruz” sözlerine yer verdi.

Yetişkinler için de sahne almaya devam ettiklerinin altını çizen Sönmez, “Bizim için en önemli şey, oyun sonunda aldığımız alkışlar. Çok kıymetli ve müthiş bir seyirci kitlesiyle beraberiz. Çok mutluyuz, çok memnunuz. İsteriz ki bizden asla desteklerini esirgemesinler, oyunlarımıza gelsinler, bizi eleştirsinler. Çünkü bizim de bunlara ihtiyacımız var. Her türlü eleştiriye açığız ve iyi bir iş yapıyoruz. Bu işlerin de takdir ediliyor olmasından dolayı çok mutluyuz” diye konuştu.

2024’ün ilk oyunu ‘Carmela ve Paolino’ olacak

Oyuncu olmak isteyenlere yönelik kursların da hız kesmeden devam ettiğini kaydeden Sönmez, 21 kişilik uzman kadronun tamamının; çocuk, genç ve yetişkin öğrencilere eğitim verdiklerini belirtti. Her hafta farklı bir eğitmenin derslere girdiğine dikkat çeken Sönmez, “Çocuklara, yetişkinlere ve gençlere, farklı ekollerin birleşimiyle temel tiyatro eğitimi veriyoruz. Herkes gayet memnun” ifadelerini kullandı. Dolu dolu geçen 2023 sezonunun ardından 2024’te de sahnelerde olmaya devam edeceklerini kaydeden Sönmez, “2024 çok dolu bir sezon olacak, güzel planlarımız var” diyerek, ‘Carmela ve Paolino’ oyununun da 2024 yılının ilk ayında seyirciyle buluşacağını belirtti.

Kutlu: “Oyunlar yeni sezonda da hız kesmeden devam edecek”

Şehir Tiyatrosu oyuncusu Necati Kutlu, 2023 sezonunun 6 Şubat’ta yaşanan deprem dolayısıyla buruk başladığını ve oyunlara bir süre ara verdiklerini aktararak, “Büyükşehir olarak önceliklerimizi bıraktık ve depremden etkilenenlere yardım etmeye başladık. Sanatın iyileştirici gücüne inanarak, 5 Mayıs’ta benim ilk yönetmenlik tecrübem olan ‘Kamyon’ oyunu ile yola çıktık” dedi. Oyunların yeni sezonda da hız kesmeden devam edeceğini söyleyen Kutlu, sanatseverlere çağrıda bulunarak, “Yeni sezona titiz bir şekilde hazırlanıyoruz. O yüzden lütfen ilginizi ve sevginizi eksik etmeyin, her zaman bekliyoruz” dedi.

Ustaoğlu: “Çocuklarımız da tiyatroya ulaşabilsinler istiyoruz”

Yeni yılda oynayacakları oyunlara hazırlandıklarını söyleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularından Ömer Faruk Ustaoğlu, “Provası devam eden ‘Carmela ve Paolino’ oyunumuz var. Umarım yakın zamanda seyirciyle buluşacak” ifadelerine yer verdi. Çocuk tiyatrolarına ayrı önem verdiklerinin altını çizen Ustaoğlu, “Çocuklar tiyatroya ulaşabilsinler ve yaptıklarımızdan haberdar olabilsinler diye ilçelere gittik. Oralarda da oyunlarımızı oynadık. Onların gözlerindeki sevinci ve mutluluğu görmek, bizi de heyecanlandırdı ve mutlu etti” diyerek, Mersinlileri oyunlara davet etti.  

Özuyanık: “Tiyatronun iyileştirici gücüne inanıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularından Berkin Özuyanık ise, sezonun kendileri için yoğun geçtiğinden söz ederek, “İlçelere ve köylere turneler yapıyoruz. Onlar için uğraşıyoruz ve çalışmaya devam ediyoruz. Güzel tepkiler alıyoruz. Tiyatronun iyileştirici gücüne inanıyoruz. Hiç tiyatro izlemeyen çocuklara ulaşıyoruz. 2024’te yeni oyunlarımız ve yeni çocuk oyunlarımız olacak. Yeni oyunlarla daha fazla çocuğa ulaşmaya çalışacağız” diye konuştu.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları