A- A+

Büyükşehir Engelsiz Yaşam Parkı İkinci Evleri Oldu

10 Kasım 2023 09:31

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Engelsiz Yaşam Parkı; hem özel gereksinimli bireylerin, hem de ailelerinin hayatlarına dokunmaya devam ediyor. Engelsiz Yaşam Parkı’nda özel gereksinimli bireyler haftanın 5 günü bocce, körling, dekoratif el sanatları, drama, halk dansları ve beden eğitimi dersleri alırken, anneleri de dekoratif el sanatlarından pilatese, işaret dilinden nefes terapisine varıncaya kadar pek çok derse katılabiliyor. Bu kapsamda her Çarşamba, nefes koçu Betül Demir eşliğinde nefes terapisine katılan aileler, meditasyon sayesinde gündelik hayatta yaşadıkları stres ve kaygılardan uzaklaşıp, ruhsal olarak rahatladıklarını ifade ediyorlar.

Demir: “Özel bireylerin aileleri ile nefes seansları düzenliyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü bünyesinde Engelsiz Yaşam Parkı Sorumlusu ve aynı zamanda nefes koçluğu yapan Betül Demir, “Burada özel bireylerin aileleri ile birlikte nefes seansları düzenliyoruz. Diyafram nefesi, bedenimizin oksijenlenmesini ve yaşamda daha kolaylıkla yol almamızı sağlayan en doğru nefes şekillerinden bir tanesi. Bu nefesi hayatımızın odak noktası haline getirdiğimizde; kanımızın oksijenlenmesi, bedenimizin daha sağlıklı bir şekilde yol alması, bunun yanında yaşam içinde yol alırken yaşadığımız stres, kaygı, öfke gibi negatif enerjilerden daha sakin bir şekilde uzaklaşmamızı sağlıyor. Her Çarşamba 10.30 - 11.30 saatleri arasında nefes seanslarını yürütüyoruz. Her ay programımızı düzenli olarak güncelliyoruz. Dışarıdan katılmak isteyen bireylerimiz olursa, onlara da seçenekler sunuyoruz” dedi.

Programın yaklaşık 1,5 yıldır devam ettiğini ve çok olumlu geri dönüşler aldıklarını kaydeden Demir, “Seanslara katılan velilerimiz; bedensel olarak farkındalıklarının çok yükseldiğini ifade ediyorlar. Aylık programlarımızda iletişim numaralarımız var. Buradan bizlere ulaşarak, kayıt oluşturarak programın yoğunluğuna ve katılımcı sayısına göre her ay programımızı güncelleyip, güzel ve keyifli bir yolculuk yapıyoruz” diye konuştu.

Yılmaz: “Çocuklarımız keyifli zaman geçirirken, biz de bu aktivitelere katılıyoruz”

Kursa başladığından beri devam ettiğini ve çok memnun olduğunu kaydeden Zübeyde Yılmaz, “Programda çok faydalı şeyler var. Çocuklarımız burada eğlenirken, biz de bu etkinlikten faydalanıyoruz. Nefes egzersizi bana çok iyi geliyor ve rahatlatıyor.  Güzel bir arkadaş ortamında burada toplanıyoruz. Ayrıca kursun ücretsiz olması da çok güzel. Büyükşehir çok güzel işler yapıyor” ifadelerini kullandı.

Tulumbacı: “Burası artık bizim evimiz oldu”

Kızı derse girerken, kendisinin de veliler için düzenlenen etkinliklere katıldığı ifade eden Berrin Tulumbacı, “Bu aktiviteler ruhumuzu dinlendiriyor. Burası artık bizim evimiz oldu. Buradaki yetkililer ve öğretmenler, herhangi bir sıkıntımızda yanımızdalar. 6 ay önce yaşadığım sorunumu, burada aldığım meditasyonla atlattım. Bundan daha güzel ne olabilir? Vahap Başkanımıza binlerce teşekkür. İyi ki varsınız” dedi.

 

 Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız. 

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları