A- A+

Başkan Seçer Ve Meral Seçer, “Evimiz Atölye Projesi”nde Eğitim Alan Kadınlar Ve Çocuklarıyla Buluştu

07 Ekim 2023 17:13

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer,  “Elde Var Yetenek, Evde Var Ekmek” sloganıyla yürütülen, “Evimiz Atölye Projesi” kapsamında Tarsus Gençlik Kampı’nda düzenlenen buluşmada kadınlar ve çocuklarıyla bir araya geldi. Proje kapsamında; Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi ile Mersinden Kadın Kooperatifi'nin iş birliğinde 25 mahalleden toplam 1646 kadın, oyuncak yapım atölyesine katılarak aldıkları eğitimle üretim yaptı.

Tarsus Gençlik Kampı'nda düzenlenen programa; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Gülcan Kış, CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, CHP Tarsus İlçe Başkanı Selahattin Şahin, parti yöneticileri, Meclis üyeleri, muhtarlar, Mersin Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve daire başkanları ile 2 binden fazla kadın ve çocuk katılım sağladı.

Başkan Seçer ve Meral Seçer alanda coşku ve sevgi ile karşılandı

Programda; Başkan Seçer ve Meral Seçer alanda coşku ve sevgi ile karşılanırken, kadınlar ve çocuklarla da bol bol sohbet edip, fotoğraf çektirdiler. Kadınlar ve çocuklar program sayesinde gün boyunca doyasıya eğlenme fırsatı buldu. Başkan Seçer, kadınlardan gelen talepleri de dinlerken, gerekli notları aldırdı.

Başkan Seçer: “2 binden fazla insan bir aradayız”

Etkinliğin yapıldığı Tarsus Gençlik Kampı’nın, Tarsus’un en güzel noktalarından birisi olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, birlik ve beraberlik içerisinde olunan organizasyonların devam edeceğini söyledi.  Mersinden Kadın Kooperatifi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın iş birliğinde yürütülen ‘Evimiz Atölye Projesi’ kapsamında düzenlenen etkinliğe 25 mahalleden kadınların katıldığını söyleyen Seçer, “Kadınlar ve çocuklarla birlikte 2 binden fazla insan bir aradayız. Sizlerle bir arada olmaktan dolayı mutluyuz. Ülkemiz de böyle. 7 bölgemiz Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e kardeşçe yaşayacağız. Bizi birlik beraberlik kurtarır, kavga etmek değil, huzur içerisinde olmak.  Gayemiz o” diye konuştu.

“İstekler, talepler, niyetler bir arada olunca böyle de güzel bir sahne ortaya çıkıyor”

Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra ekip arkadaşları ile yaptığı değerlendirmeler sonucunda kısa süre içerisinde Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nı kurma kararı aldıklarını aktaran Başkan Seçer, gelinen noktada çok doğru bir karar almış olmanın memnuniyetini yaşadıklarını söyledi. Seçer, “Bunun yanında ayrıca kadın gönüllülerimiz de olsun istedik. Kadın gönüllülerimizle beraber Kadın ve Aile Hizmetleri Dairemiz sizlere ulaştı ve bugünkü bu sahne ortaya çıktı. 1646 kadın ‘Elde Var Yetenek, Evde Var Ekmek’ sloganı ile ‘Evimiz Atölye Projesi’ kapsamında oyuncak yapım atölyesinde eğitim aldılar. Bunun amacı insanlara meslek öğretmek, alın teri, emeği ile bir miktar evin gelirine katkı sunmasını sağlamak, kadınların kendine güvenini artırmak. ‘Bu hayatta ben de varım!’ demesini sağlamak. İşte bütün bu istekler, talepler, niyetler bir arada olunca böyle de güzel bir sahne ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

“Sizin paranızı size harcıyoruz”

Konuşmasında etkinliğe katılan kadınlara Büyükşehir Belediyesi’nin Refakatçi Evi, Kadın Danışma Merkezi ve Mahalle Mutfakları gibi projelerinden de söz eden Başkan Seçer, Hepimiz, birlikte daha mutlu bir yaşam için birbirimize yardımcı olmak zorundayız. Birbirimizi sevmek zorundayız. Biz belediye olarak her zaman sizin yanınızda olmak durumundayız. Bizim vazifemiz bu. Sizin bize aktardığınız vergileri size hakça tekrar dağıtıyoruz. Sizin paranızı size harcıyoruz. Hiçbir siyasetçi kesesinden harcamıyor” dedi.

“Bizi bilim ve ilim kurtaracak”

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak önemsediği çalışmalardan bir tanesinin de eğitim alanında yapılan hizmetler olduğunun altını çizen Seçer şunları kaydetti:

“Çocuklarınızın eğitimini önemsiyoruz. Çocuklarımız okusun, tahsil yapsın. Kendine, ailesine, çevresine, ülkesine, insanlığa yararlı bir birey olsun. Bir toplumun başına ne gelirse cehaletten gelir. Cahil toplumlar gelişemez. Cahil toplumlar büyüyemez, zenginleşemez. Fakirlik fukaralık kader gibi olur. Onun için çocuklarımızı eğiteceğiz, bilim insanları yetiştireceğiz. Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi; ‘Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir’, feyziyle onları okutacağız. Bizi bilim ve ilim kurtaracak.”

“Mersin Büyükşehir Belediyesi vatandaşının yanında”

Ailelerin çocuklarını Büyükşehir’in kurs merkezlerine göndermelerini isteyen Başkan Seçer, tüm ilçelerde hizmet veren kurs merkezlerinde görev alan birbirinden değerli ve yetenekli öğretmenlerin çocukların daha iyi üniversitelere ve daha iyi okullara gitmesi için onlara destek sunup yardımcı olduklarını kaydetti. Seçer, “Fırsat eşitliği önemli. Herkes eşit olacak. Devletin görevi bu. Devlet anadır, babadır. Eğer bir aile ekonomik durumu iyi değilse, çocuklarını eğitim merkezine parası olmadığı için gönderemiyorsa onun yanında belediye olacak. Mersin Büyükşehir Belediyesi de vatandaşının yanında. 7 bin öğrencimiz var. Bunun 4 bin 500’ü üniversiteye hazırlık kurslarına 2 bin 500’ü de LGS hazırlık kurslarına geliyor. Çocuklarınızı Belediye’nin dershanelerine gönderin, ücret ödemenize gerek yok. O ücreti sizin yerinize, sizin paranızdan belediye zaten ödüyor” diye konuştu.

“İşimizi, görevimizi severek yapıyoruz”

Görevde olduğu 4,5 yıllık süre içerisinde gece-gündüz demeden kendilerine verilen her bir oy için ayrı sorumluluk duyarak çalıştıklarını dile getiren Seçer, “Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar tüm çalışma arkadaşlarımızla bir takım hüviyetinde sizlerin yanında olmaya gayret ettik. Bizim için oy kutsaldır. ‘Size oy veriyoruz ama bize hizmet edin’ diyerek oy veriyorsunuz. Biz de bu bilinçle ve omzumuzdaki bu sorumlulukla 4,5 yıldır gecemizi gündüzümüze kattık, Mersin halkının hizmetkârı olduk, bütün imkânsızlıkları imkâna dönüştürdük. Ağlamadık, sızlamadık, bahane de göstermedik. Pandemi de oldu, deprem de oldu, ekonomik kriz de oldu. Birçok olumsuzluklar oldu. Ama hiçbir olumsuzluğun arkasına sığınmadık. Şimdi nasıl dimdik ayaktayız? Dün de dimdik ayaktaydık, yarın da dimdik ayakta olacağız. Bizler güçlü insanlarız. İşimizi, görevimizi severek yapıyoruz. Çünkü insanlarımızı seviyoruz. Onun için işimizi aşkla ve şevkle yapıyoruz. Onun için sandık önünüze koyulduğunda 5 yılı siz değerlendirin. Eğer ki sizlere samimiyetle hizmet yaptığımızı düşünüyorsanız tabi ki bizlere destek olun. Sizlerin desteği ile bir 5 yıl daha bu güzel memlekete hizmet etmeye çalışacağız” dedi.

“Mersin dostluk, beraberlik, kardeşlik içerisinde Türkiye’ye örnek olacak”

Mersin’in önemli bir il olduğunu ve Mersin’i sevdiğini söyleyen Başkan Vahap Seçer konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Mersin deyip geçmeyin. Mersin demek Türkiye demektir. Diyarbakır’dan İstanbul’a kadar, Kütahya'dan Trabzon'a, Ankara'ya, Çorum’a, Malatya’ya kadar, her bölgeden insanı buradan görürsünüz. Mersin’e geldiğiniz zaman kendinizi Şanlıurfa'ya, Hakkari’ye, Ankara'ya gelmişsiniz gibi zannedersiniz. Tüm Türkiye’yi burada görürsünüz. Burası Türkiye'dir. Mersin çok güzel bir kent. Hep beraber geliştireceğiz. Umarım gelecek günlerde Mersinimiz daha da büyüyecek, gelişecek, iş imkânları daha da artacak. İnsanların yüzü daha fazla gülecek. Dostluk, beraberlik, kardeşlik içerisinde Türkiye’ye örnek olacak.”

Meral Seçer: “Bizi bir araya getiren ‘Evimiz Atölye Projesi’ benim için çok değerli”

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer de, ‘Evimiz Atölye Projesi’ kapsamında kadınlar ve çocuklarla bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını belirterek, “Bizi bir araya getiren ‘Evimiz Atölye Projesi’ benim için çok değerli. Bundan dolayı başta başkanımız olmak üzere bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Herkesin bir katkısı oldu. Çok güzel eğlenin, çok güzel zaman geçirin. Daha nice güzel günlerde birlikte olmak dileğiyle” dedi.

Kış: “Bir çalışmada kadın varsa böyle güzel manzaralara şahit oluyoruz”

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış ise Evimiz Atölye Projesi’ni çok önemsediğinden söz ederek, “Bir çalışmada kadın varsa, gönüllü varsa, kooperatif gibi örgütlü bir yapı varsa sonuçta böyle güzel manzaralara şahit oluyoruz ve böyle güzel sonuçlar elde ediyoruz” dedi. Bu projeyi, sadece çoraptan oyuncak yapımı olarak görmemek gerektiğine de değinen Kış, “Öncelikle yaptığınız oyuncaklarla elbette ki evinizin ekonomisine katkı sunuyorsunuz. O özgüveni ve o kendinize olan inancı çok daha ilerletmiş durumdasınız. Kendi paranızı kazanmanın mutluluğunu gözlerinizden okuyabiliyorum. Yapmış olduğunuz bu çalışmayla, çocuklarınızın gelecek kaygısını ortadan kaldıracak eğitimini almasını sağlayacak bir özgüvene ve inanca sahip oldunuz. Bu çalışma ile kendinize olan özgüvenin arttığını görüyorum ve daha güçlü ve daha mutlu hissettiğinizi görüyorum” diye konuştu ve Başkan Seçer ile Meral Seçer’e bu güzel proje için teşekkürlerini iletti.

Tarsus Yeşil Mahalle Muhtarı Emrah Kara, Evimiz Atölye Projesi’ne katılan kadınların ürettikçe çok mutlu olduklarını ve bu durumun gözlerinden okunduğunu belirterek “Program bitiminde çok mutlu bir şekilde evlerine ayrılıyorlardı. Vahap Başkanımız geldiği günden bu yana ‘önce kadın ve çocuk’ şiarıyla bu tür projeleri en iyi şekilde yapan bir belediye başkanımızdır. Kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi. Toroslar Mevlana Mahalle Muhtarı Murat Yıldırak ise, “Başkanımız gerçekten çok başarılı. Önümüzdeki seçimlerde Vahap Başkanımızın tekrardan Mersin’imizin güzel insanlarının Başkanı olarak görmek dileğiyle. Kendisine başarılar diliyorum. Kendisiyle birlikte Mersin’imiz daha da güzel olacak” diye konuştu.

Akdeniz Gündoğdu Mahalle Muhtarı Abdurrahim Ulusal da “Bu tür etkinliklerin daha güzel ve verimli olması için devamını istiyoruz. Başkanımıza da başarılar diliyoruz. Yolu açık olsun” ifadelerine yer verdi. 2019 seçimlerinden itibaren Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’le çalışmanın büyük bir mutluluk olduğunu ifade eden Yenişehir 50. Yıl Mahalle Muhtarı Nergiz Özcan ise, “Büyükşehir Belediyesi'nin Mersin’de emekçi ve evdeki kadınlara katkı sunmak ve bütçelerine destek olmak için böyle bir projede muhtarlarla birlikte çalışması bizleri çok mutlu etti” diye konuştu.Mezitli İstiklal Mahallesi Muhtarı Yasemin Demiralp, “Sevgili başkanımın güzel projelerinden, etkinliklerinden dolayı dolu dolu 5 yıl geçirdik. Gerçekten projelere, etkinliklere yetişemiyoruz. Çok güzel geziler düzenlendi, gidemeyen kişiler gezilere gitti ve artı yine mahalleme ‘Mahalle Mutfağı’, ‘Halk Ekmek Büfesi’ geldi. Muhtaç ailelerimiz buradan faydalandılar. Başkanımızın çalışkanlığı, çalışmaları ile bize yansıdı. Sevgili başkanım teşekkür ediyorum Mersin halkından dolayı da teşekkür ediyorum. Herkes dolu dolu yaşıyor” dedi.

Kadınlar etkinlikten memnun ayrıldı

Programa katılan katılımcılardan Ümmü Bakış Sayar, “Ben ilk defa geliyorum. Arkadaşlarım katılmamı istediler ben de geldim. Gayet de memnunum, eğleniyoruz” derken, Hazali Tezduna da daha önce de böyle bir etkinliğe katıldığını ve tekrar gelmek istediğini belirterek, “Gerçekten çok güzel. Başkan çok güzel organize etti. Biz çok mutluyuz. Onun her zaman arkasındayız. Hizmetlerden de çok memnunuz” ifadelerine yer verdi.

Programa katılan kadınlardan Türkan Ceren de etkinliği çok güzel ve harika bulduğundan bahsederek, “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı gerçekten kadınlar için çok güçlü ve güven veriyor. Eğer ki tekrar oy verirlerse harika olur. Biz de çok memnun oluruz” dedi. Kadınlardan Besiye Sarıcan da “Etkinlik çok güzel, çok harika. Böyle etkinliklerin devamlı olmasını, insanları bir araya toplamaları çok güzel bir şey. Her kültürde, her dilde bir arama olmamız çok güzel. Kardeşlik çok güzel. Başkanımızdan çok memnunuz. Umarım böyle devam eder” diye konuştu.

Kadınlar ve çocuklar yemyeşil bir doğada bir araya gelmenin keyfini yaşadı

Konuşmalardan sonra öğle yemeğine geçildi ve müzik dinletisi yapıldı. Program kapsamında ayrıca Büyükşehir Belediyesi Kültür Ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'nın Köy Bizim Şenlik Bizim programı da katılımcılar ile buluştu. Programda, kadınlar eşsiz manzaraya sahip yemyeşil bir doğada bir araya gelmenin keyfini yaşadı. Çocuklar ise kendileri için kurulan oyun alanları ile Gençlik Kampı'nın içerisinde bulunan parkurda doyasıya eğlenerek, Büyükşehir tarafından verilen lezzetli ikramların tadını çıkarttı. Etkinlikte konser veren Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası da katılımcılara müzik ziyafeti sunarken, 7'den 70'e herkes sevilen şarkıları hep bir ağızdan söyledi.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

 

 

Haberin Videosu