A- A+

Başkan Seçer MTSO’nun ‘İş Dünyası-Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Buluşması’na Katıldı

21 Mart 2024 08:40

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından düzenlenen  ‘İş Dünyası-Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Buluşması’na katıldı.

“Biz, işimizi ciddi yapan bir belediyeyiz”

5 yıllık görev süresi boyunca oda, vakıf, dernek temsilcileri ile sürekli iç içe olduklarını kaydeden Başkan Seçer, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin yaklaştığını ancak hizmetlerine durmaksızın devam ettiklerini ifade etti. Seçer, “Belediye çalışmalarında seçim stratejisi sürdürmüyoruz. Seçim ayrı bir konu, 5 yıllık görev süremizde ise belediye hizmetleri ayrı bir şey. Onun için hala yol, inşaat, hizmet ve MESKİ yatırımları devam ediyor” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin işini ciddi yapan bir belediye olduğunu kaydeden Seçer, “Biz, işimizi ciddi yapan bir belediyeyiz. Bir işe başladığımız zaman, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin asli işi olmasa bile, katkı sunmamız gereken yerde belki de olmasını isteyenlerden daha fazla bu işi önemsiyoruz” sözlerine yer verdi.

“Bize toplumsal bir mesele konusunda ulaşmak isteyip de ulaşamayan yoktur”

Geride kalan 5 yıllık Başkanlık görevi süresince ulaşılabilir bir Belediye Başkanı olduğunu ifade eden Seçer; “Odalarla, sendikalarla, sosyal sorumluluk konusunda çalışan sivil toplum örgütleriyle, hemşehri dernekleriyle, spor kulüpleriyle, sulama kooperatifleriyle herkesle bir araya geliyor ve onları dinliyoruz. Bize toplumsal bir mesele konusunda ulaşmak isteyip de gerçekten ulaşamayan hiç kimse yoktur” dedi.

“Mersin’de iş yeri arazisi sorununu çözdük”

Mersin’de yakın zamanda depo, depolama, lojistik, küçük sanayi gibi iş yerleri için oluşan arsa sorununun ortadan kalkacağını belirten Seçer, “3 bin 500 hektar alanı Akdeniz sınırları içerisinde biz imara açtık. İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurma konusunda vatandaşlarımız arazi edinebilirler. Bu önemli bir çalışmadır. Belediye’de en netameli konular imardır. Bunu bu şekilde bana göre başarılı ve süratli yapmamızın, mümkün olan en hızlı yapmamızın temel sebebi sivil toplumla olan iletişimimiz ve her şeyi şeffaf yapmamızdır” sözlerine yer verdi.

“Mersin Büyükşehir Belediyesi sosyal politikaları ile Türkiye’de ses getirmiştir”

Büyükşehir’in uyguladığı sosyal politikalarıyla adından söz ettirdiğini kaydeden Başkan Seçer, “Sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik yapıya uygun projelerle Mersin Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de ses getirmiştir. Bugün Anamur’dan Tarsus’a kadar toplumun bütün kesimlerinden kabul görebiliyorsak, emin olun sosyal politikalar sayesinde. Mutlaka her insan güzel bir yolda seyahat etmek ister, temiz bir çevre, güzel bir park ister ama acısı olan, karnı aç olan, ailesinde problem yaşayan insanın bunlar birinci gündemi değildir. Biz insanların canına dokunan, birinci gündemleriyle meşgul olduk” diye konuştu.

“Mersin’in yarını bugünden çok daha iyi olacak”

Mersin’in kent olarak enerjisinin yüksek olduğunu ve bulunduğu coğrafyadaki gelişmelerden etkilendiğini dile getiren Seçer, “Mersin’de sadece bizler hareketli değiliz, Mersin’in insanı da hareketli. Mersin coğrafyadan dolayı ve bölgedeki gelişmelerden dolayı hareketli. Bu kentin enerjisi var ve bitmez bir enerji, kimse söndüremez. Dokularını böyle oluşturmuş. Bu kent göçlerle kurulmuş, büyümüş, gelişmiş bir kent ve bu böyle de devam edecek. Mersinlilerin buna alışık olması lazım. Herkes çok iyi bilmeli ki Mersin’in yarını bugünden çok daha iyi olacak” diye konuştu.

“Mersin Türkiye’nin en çok gelişen kentidir”

Türkiye’de en çok gelişen kentlerin başında Mersin’in geldiğini söyleyen Seçer, kentin zengine de yoksula da ev sahipliği yaptığına dikkat çekti. Belediye olarak toplumun tüm kesimlerine beklentilerine yönelik hizmetler sunma sorumlulukları olduğunu vurgulayan Seçer, “Mersin’i tutamazsınız. Kuruluş nedeni de coğrafyasıdır. Liman kenti, ticaret kenti oldu, hızla büyüdü gitti. Nüfus artışı ve refah düzeyinin artması beraberinde sorunları getiriyor. Refah artıyor, lüks arabalar piyasaya giriyor, daha konforlu bir yolda seyahat etme ihtiyacı duyuyor. Gelir düzeyi iyi insanları da memnun edecek hizmetleri yapma zorunluluğunuz var, gelir düzeyi düşük olanlara da. Yapacağınız muazzam bir bulvar, güzel bir sahil gelir düzeyi düşük mahallede yaşayan insanların gündemi değildir. Onun gündemi de 5 liraya verdiğiniz ekmek, 10 TL’ye verdiğiniz üç kap yemektir” iadelerine yer verdi.

“Mali tablomuz daha önce hiç olmadığı kadar iyi”

Mersin’de önemli yatırımları hayata geçirmek için finans ve kaynak yaratmanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan Seçer, 6 Şubat depreminden sonra Mersin’in yoğun göç aldığını ve bu göçle birlikte yatırım ve kaynak ihtiyacının daha çok doğduğunu dile getirdi.  Seçer, “Avrupa Birliği duydu sesimizi, geldiler ve ziyaret ettiler. EBRD geldi, IFC geldi, Çünkü biz kendimizi anlattık ve gelip burada gerçeği gördüler.  Şu anda 156 milyon avro FRIIT II’den, IFC’den, EBRD’den, finansman bulduk. Bunun yarısı da hibe. Bunun içerisinde Pamukluk Barajı Arıtma Tesisi de var”  dedi. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin işini ciddi yapan bir belediye olduğunu ve göreve geldikten sonra mali tablosunun oldukça düzeldiğini belirten Seçer, “Çünkü biz, güven veriyoruz. Mali tablomuz daha önce hiç olmadığı kadar iyi” sözlerine yer verdi.

“Bu belediye Türkiye’nin en rahat belediyelerinden bir tanesi”                                                                                      Görevi devraldıklarında kasada olan borç miktarı ile şu anki borç miktarını paylaşan Başkan Seçer, belediyeyi akılcı ve disiplinli bir şekilde yönettiklerini belirterek, “Bu Belediyeyi ciddi yönetiyoruz. Bu belediye şu anda Türkiye’nin en rahat belediyelerinden bir tanesi” dedi. Cumhur İttifakı’na mensup belediyelerin satış yetkisinin olduğunu ve değerli gayrimenkulleri satarak, finansman elde ettiklerini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, kendilerine böyle bir imkanının olmadığının altını çizdi. Başkan Seçer, “Ama bütün bunlara rağmen 5 yılın sonunda belediye bu konuma ulaştı” diye konuştu.

Kamu kaynaklarının akılcı bir şekilde yönetilmediğine değinen Başkan Seçer, “Gereksiz kamu yatırımları; her yerde söylüyorum eleştiri olarak alıyorlar. Belediyenin onlarca gereksiz yapılmış koca koca binaları var. İki örnek vereyim: Anamur Otogarı, Gülnar Otogarı. O tarafa yolunuz düştüğünde lütfen bir bakın. Bizim buradaki Engelsiz Yaşam Merkezi; gidin bir bakın. Binanın ne kadarı kullanıyor, ne kadarı kullanmıyor. İşlevsiz, gereksiz koca koca binalar, paralar” ifadelerini kullandı.

“Sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla hareket ediyoruz”

Halkçı bir anlayışla Mersin’e hizmet ettiğini belirten Başkan Seçer, “İşin içerisine belediyecilik girdiği zaman bizim amacımız sosyal demokrat belediyecilik anlayışını uygulamak olur. Neticede benim partim belli, dünya görüşüm belli, burada da daha halkçı düşünürüm. Yoksa 10 liraya yemek, 1 liraya otobüs olur mu? Dolaylı olarak insanların cebine bir katkı yapıyorum. Ben çok farklı şehirlerden insanlardan ağlayarak telefon aldım, ‘Anneme bakıyormuşsunuz, teyzeme bakıyormuşsunuz’ diye. Biz bu konuda halkçıyız. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla hareket ediyoruz” sözlerine yer verdi.

“Seçim sonrası Metro Projesi devam edecek”

Toplu taşıma hizmetleri noktasında büyük destekleri olduğunun altını çizen Seçer, yolcu maliyetlerinin yüzde 75’inin belediye tarafından karşılandığını belirtti. Toplu taşımada özellikle öğrenciler için ücretlerin Türkiye ortalamasının çok altında olduğunu belirten Başkan Seçer, Büyükşehir’e kazandırılan 272 CNG’li otobüs ile hizmetlerinin aksamadan sürdüğünü söyledi. Metro Projesi kapsamında olumlu gelişmeler yaşandığını kaydeden Seçer, “Seçim sonrası mutlaka Metro Projesi devam edecek. GMK’nın üstünden hafif raylı sistemi götürdüğünüz zaman olmuyor. Alttan gideceksiniz, paraya kıyacaksınız ya da hiç yapmayacaksınız. Biz paraya kıymayı tercih ettik” dedi.

“Dünyada üniversitenin içine giren ilk tramvay Mersin Üniversitesi’nde olacak”

Metro ve tramvay gibi projelerin Mersin için önemli yatırımlar olduğunu aktaran Seçer, tramvay güzergahlarından birinin Mersin Üniversitesi olduğunu belirterek, “Fuar alanı, 34. Cadde, Üniversite Hastanesi, Üniversite Caddesi ve Mersin Üniversitesi’nin içine giriyor. Dünyada üniversitenin içine giren ilk tramvay Mersin Üniversitesi’nde olacak” dedi. Seçer Mersin’de Metro, tramvay ve Tarsus için de tramvay projelerinin hazır olduğunu kaydetti. Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşım ağına verdikleri önemi dile getiren Seçer, ‘Ulaşım Master Planı’ da yaptıklarını belirterek, Metro ve tramvay projelerinin de bu plan içerisinde yer aldığını kaydetti.

Büyük projelerin zaman gerektirdiğinin de altını çizen Seçer, “Bunlar; boyacı küpü olsa batırır, çıkartırız ama çok kolay şeyler değil. Çünkü izinler alacaksınız, para bulacaksınız. Bunlar değerli ve önemli yatırımlar” dedi. Devlette devamlılığın esas olduğunu vurgulayan Seçer, göreve geldiklerinde yarım kalan işleri de kendi döneminde tamamladıklarını ve yeni projeleri hayata geçirdiklerini ifade etti.

“23 Nisan’da 1. Çocuk Şenliği’ni düzenleyeceğiz”

Bölgede ticaret ve sanayi odaları ile iş birliği içerisinde çalıştıklarını söyleyen Seçer, turizm fuarında da beraber çalıştıklarını ve son birkaç yıldır açtıkları stantların fuar birincisi seçildiğini ifade etti. Katılımcı demokrasinin temel unsurlarından birinin bu iş birlikleri olduğuna dikkat çeken Seçer, Mersin’de, Mersin’e Değer Katanlar Kurulu’nu (MEDEKA) kurduklarını belirtti. Kurul bünyesinde; Mersin’in daha çok tanıtılması için Tarsus Gençlik Festivali, roman ve fotoğraf yarışmaları, spor aktiviteleri düzenlediklerini söyleyen Seçer, 23 Nisan’da ‘Uluslararası 1. Çocuk Şenliği’ni de hayata geçireceklerini dile getirdi. Seçer, eski belediye binasının da restorasyon çalışmalarıyla birlikte kentin tanıtılması adına ‘Kent Müzesi’ne dönüştüreceklerini sözlerine ekledi.

“Mersin’in tanıtımı için Sinema Ofisi’ni kurduk”

Yakın zamanda Mersin’in tanıtımına katkı sağlaması için Sinema Ofisi’ni açtıklarını hatırlatan Seçer, kentte tarihten sanayiye, limandan doğal güzelliklere, dezavantajlı mahallelerden lüks yaşama kadar her alanın olduğunu belirtti. Seçer, “Kültür ve Sosyal İşler Dairemizin bünyesinde Sinema Ofisi’ni oluşturduk. Oranın da özel bütçesini yapacağız. Çünkü bir kentin tanıtımı kaynak ayırmakla olur. Gelsinler filmi burada çeksinler ama kiminle muhatap olacaklarını bilsinler. Her sektöre destek olmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu paranın bize emanet edildiğini ve vebalinin ağır olduğunu biliyoruz”

Belediye kaynaklarını kullanırken oldukça özenli davrandıklarını aktaran Seçer, “Hizmetlerimiz için harcadığımız para, halkın parası. Onun için de paramızı çok idareli harcıyoruz. Bunları çok iyi ayarlayarak harcamanız lazım. Emin olabilirsiniz ki bu paranın bize emanet edildiğini ve vebalinin ağır olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

“Vahşi depolamaya kendi dönemimizde son verdik”

Son dönemlerde yaşanan iklim değişikliği konusunu oldukça önemsediklerini belirten Seçer, Büyükşehir bünyesinde İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı’nı, 6 Şubat deprem felaketinden sonra ise Afet İşleri Dairesi Başkanlığı kurduklarını aktardı. Seçer, vatandaşların daha temiz, daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir bir çevrede yaşaması için ‘Peyzaj Master Planı’ ve ‘Sürdürülebilir Enerji ve İkim Eylem Planı’, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü iş birliğinde ise, ‘Temiz Akdeniz’ projelerini hayata geçirdiklerini ifade etti. Göreve gelmeden önce Anamur, Aydıncık, Mut, Bozyazı gibi ilçelerde vahşi depolama olduğunu ve göreve geldikten sonra bu problemin önüne geçtiklerini belirten Seçer, katı atıkları Silifke katı atık ve bertaraf tesisine ulaştırarak, vatandaşların artık daha temiz bir çevrede yaşamasını sağladıklarını dile getirdi. 

“İkinci 5 yılımızda da hangi sözü veriyorsak onu gerçekleştireceğiz”

Seçer, ikinci 5 yıllık görev süresinde ‘Metro’, ‘Sosyal konut’ ve ‘Afete dirençli bir kent’ gibi birçok önemli başlık belirlediğini ve bunları tek tek hayata geçireceklerini kaydetti. Seçer, “Özellikle yaşlanmış binaların, zemin sıvılaşması yaşayan bölgelerde deprem riski, afet riski taşıyan binaların dönüştürülmesi ve Mersin’in afete hazır hale gelmesi için gereken önlemleri alacağız. Bizim bir yeraltı haritamız da yok. Yani nereden hangi kurumun hangi hattı geçiyor kimse bilmiyor. Geçmişte çok fazla kurala uyulmadan çalışma yapılmış.  İkinci 5 yılımızda; tarım, sosyal politikalar, yeni yollar, bulvarlar, köprülü kavşaklar, hayvan severler için yeni Patiköy gibi birçok projemiz var ve hepsi de gerçekleşecek. 2019 seçimlerine girerken verdiğimiz vaatlerin yüzde 90’ını gerçekleştirdik. Gelecek 5 yılda da ortaya koyacağımız uygulamalarla ilgili ne dediysek onu gerçekleştireceğiz. Bundan emin olabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Çakır: “Tabanın sesine kulak verdiği için Vahap Başkanımıza teşekkür ediyoruz”

 MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, toplantıda ‘Mersin Başkanlarından Ne Bekliyor Arama Konferansı Sonuçları’nı katılımcılarla paylaştı. Yönetimsel ve kurumsal iş birliği, ulaşım, altyapı ve kentsel dönüşüm, sosyal insan ve vatandaş odaklı konular ile tanıtım ve pazarlama başlıkları altında beklentileri sıralayan Çakır, “Bu talep ve beklentiler arasında aslında zaten yapılanlar ve yerel yönetimler tarafından oldukça önem verilen konular da var. Mersinliler yapılanı görüyor ve takdir ediyor ama eksikliklere ve önerilere de odaklanırsak daha güzel bir Mersin neden olmasın?” dedi.

Mersinlilerin; kente dair beklentilerinin yanı sıra başkanın kişiliğinin vatandaşlara ve kente olan kişisel yaklaşımı ile ilgili de beklentilerinin olduğunu da söyleyen Çakır, ‘Benim başkanım nasıl olmalı?’ sorusuna da verilen yanıtları paylaştı. Çakır, “Yapılan çalışmanın, ortaya çıkan raporun Mersin’i yönetmeye talip olan başkan adayları için bulunmaz bir bilgi ve yol haritası olacağına yürekten inanıyorum. Bu sorumluluğu ve Mersin sevgisini göstererek çalışmaya katkı veren, değer katan siz değerli Mersinlilere teşekkür ediyorum. Sayın Başkanımız Vahap Seçer ve ekibine; bizlerle bir araya gelerek tabanın sesine kulak verdikleri için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Toplantı, Başkan Seçer’in katılımcılardan gelen soruları yanıtlamasının ardından sona erdi.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları