A- A+

Başkan Seçer, MESKİ’NİN ‘Anjiyo’ Sistemini Yerinde İnceledi

12 Ekim 2023 12:53

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün ‘Mersin İli Muhtelif Mahallelerde Altyapı Hatlarının Temizlenmesi, Görüntülenmesi ve Frezelenmesi İle Noktasal Kaplama Yapılması İşi’ni inceledi. Görüntüleme aracında ekrandan çalışmaları inceleyen ve ekipten bilgiler alan Başkan Seçer, bu çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu vurgularken, bir insan vücuduna anjiyo yapılması gibi, MESKİ Genel Müdürlüğü olarak şehrin altyapısında da anjiyo yaptıklarını kaydetti.

Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yapılan incelemede; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESKİ Genel Müdürü İrfan Korkmaz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Ertan Liman, MESKİ bürokratları, daire başkanları ve teknik ekip yer aldı.

Oluşabilecek su baskınları ile selin önüne geçmek amaçlanıyor

MESKİ Genel Müdürlüğü bu işlem ile yoğun yağışlardan dolayı oluşabilecek su baskınları ve selin önüne geçmeyi amaçlıyor. Çalışma ile muhtelif mahallelerde MESKİ’ ye ait altyapıların görüntülerinin alınarak hat içerisinde biriken tortunun temizlenmesi, ağaç kökleri ve tıkanmalara sebep olan altyapı bağlantı elemanlarının akışının sağlanması, altyapıların bütünlüğünün bozulduğu kısımlarda kaplama yapılması ve asfalt altında kalmış olan muayene bacalarının bulunması amaçlanıyor.

Toroslar İlçesi Osmaniye, Yusuf Kılıç, Akbelen ve Çukurova mahalleleri ile Yenişehir İlçesi Bahçelievler, Fuat Morel, Güvenevler mahalleleri ile Adnan Menderes Bulvarı’nde temizlik, baca yükseltilmesi ve ızgara temizliği çalışmaları devam ediyor. Mersin genelindeki temizleme işlemleri devam edecek.

“Daha önce altyapı yapılırken yapılması gereken işler yapılmamış, sonra oluşan sorunlar da halının altına süpürülmüş”

Başkan Vahap Seçer, gözetleme aracında yaptığı incelemesinin ardından, “Daha önce altyapı yapılırken yapılması gereken işler yapılmamış, sonra oluşan sorunlar da halının altına süpürülmüş. Halının altında kir toplanmış ve hem miktarı yükselmiş hem de katılaşmış. Yani çözümü zor olmuş” dedi.

Yılların birikmiş sorunlarını çözmeye çalıştıklarından söz eden Başkan Seçer, “Doğal olarak on yıllar önce Mersin'in altyapısı yapılmış ama o günün teknolojisi, o günün belediyecilik anlayışına göre bir hayli sorun yaratacak imalatlar olmuş. Şu anda Adnan Menderes Bulvarı’ndayız. Buradaki yağmursuyu hattının borusunun çapı 60 santimetre. Ancak baktığınız zaman bu borunun yarısı pislikle dolmuş. Toprak parçaları, kök parçaları, çakıllar, kumlarla dolmuş. Siz ne kadar yer altındaki sisteme yağmur suyunu aktarayım diye rogarları temizlerseniz temizleyin, gidecek yer yok. Doğal olarak da aşırı ve ani yağmurlarda sel baskınları oluyor” diye konuştu.

“Bu yapılan çalışma Türkiye'de bir ilk”

Hayata geçirdikleri bu sistem ile nasıl bir çalışma sürdürdüklerini aktaran Başkan Seçer, “Bu yapılan çalışma Türkiye'de bir ilk. Önce bir gözetleme yapıyoruz. İnsanın MR’ının çekilmesini, anjiyoyu düşünün; giriyorsunuz neyi var, neyi yok oradaki durumu gözlemliyorsunuz. Biz aynı şekilde altyapıya bir anjiyo yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Görüntüleme aracı içerisinde ekrandan ekiplerin yaptığı çalışmayı incelediğini aktaran Başkan Seçer, “Bu borunun içerisine toplanmış, birikmiş, sertleşmiş o birikintileri önce bir gevşetiyor ve kombine araçlarla o pislikler oradan çekiliyor ve boru açılıyor, temizleniyor. Daha önce yapılan imalatlar da baca yerleri de standartlara uygun yapılmamış. Şimdi biz onları da standart hale getiriyoruz. Bacalar eksik kalmış, yüksek kalmış, bir standardizasyon sağlanmamış. Onları yer düzeyine alıyoruz ya da eksikse tamamlıyoruz. Eğer yeraltında sistemde kırıklar oluşmuşsa ya da bozulmalar oluşturmuşsa girmeden içerisinde makineler ile tamiratını da gerçekleştiriyoruz. Yani aslında bir anlamda eski sistemi yeniliyoruz. Yeni bir altyapı yapıyormuş gibi düşünün” dedi.

“Biz bunların tek tek tüm Mersin’de tespitlerini yapıp, temizliklerini yapacağız”

Yeni bir alt yapı yapmaktan ziyade daha az maliyetle şehrin alt yapısını yenilediklerinden söz eden Seçer, “Yeni bir altyapıya 10 lira harcayacaksanız, şimdi siz 1, 1 buçuk lira harcayarak, altyapınızın bütün eksik kalmış, zamanla ihmal edilmiş, temizlenmemiş bütün işlerini de çözüyorsunuz. Düşünün; altyapıyı yapıyorsunuz, kendi haline bırakıyorsunuz, üzerinden 20-30 yıl geçmiş, hiçbir işlem yapmamışsınız. Bunun içinde ne var, ne yok, burası tıkanmış mı, temizlenmemiş mi, temizlenmiş mi kimsenin aklına gelmemiş. Şimdi biz bunların tek tek tüm Mersin’de tespitlerini yapıp, temizliklerini yapacağız. Artık yüzey suları altyapıya çok daha rahat dahil olacak, yağmur suyu sistemlerine girecek. Oradan da denize nihai noktada bunların deşarjı sağlanmış olacak” diye konuştu.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları