A- A+

Başkan Seçer: “Her Türlü Eleştiriye Açığız, Verilmeyecek Cevabımız Yok”

15 Nisan 2022 00:19

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Nisan ayı 2. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, komisyonlara havale edilen 14 ve idareden gelen 2 madde olmak üzere toplam 16 madde görüşüldü. Başkan Seçer, Denetim Komisyonu raporuyla ilgili yaşanan tartışmalar üzerine her türlü eleştiriye açık olduklarını vurgulayarak, “Verilmeyecek cevabımız yok. Yalana, yanlışa, tezvirata dükkan kapalı” dedi. Vatandaşların Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinden memnun olduğunu ifade eden Seçer, “Biz belediyeyi kafamıza göre yönetmiyoruz, yasalarla yönetiyoruz. Biz son derece rahatız, vicdanımız da rahat” diye konuştu.

Bu kararı kim bana ‘gerek yok’ deyip değiştirtti?”

Cumhur İttifakı’na mensup bir Meclis üyesi, önceki toplantıda Denetim Komisyonu raporu görüşmelerinin iftar saatine denk geldiğini belirterek, Başkan Seçer’in iftar saatinde Meclis oturumuna ara vermediğini iddia etti. Başkan Seçer, Meclis üyesini dürüst olmaya davet ederek; “Pazartesi günkü toplantıda toplantı süresi uzadı. İftar saati geldi. Burada ben ara verme kararı aldım. Bu kararı kim bana ‘gerek yok’ deyip değiştirtti?” diye sordu. MHP Grup Sözcüsü Mahmut Tat da iftar saatinde yemek ve suyun geldiğini ancak iddiada bulunan söz konusu Meclis üyesinin o sırada salonda dahi olmadığını söyledi.

“Yalana, yanlışa, tezvirata dükkan kapalı”

Başkan Seçer, Denetim Komisyonu raporuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan bazı Meclis üyelerinin siyasi saikle hareket ettiklerini vurgulayarak, “Her türlü eleştiriye açığız. Verilmeyecek cevabımız yok. Yalana, yanlışa, tezvirata dükkan kapalı. Bu meydanı bunları yapmanız için açamayız, kapalı” diye konuştu.

“Önceki dönemde yapılan doğrudan teminleri 4’te 1 oranına düşürdük”

Bir Meclis üyesinin doğrudan teminlerin arttığı yönündeki iddiasını yanıtlayan Başkan Seçer, “Biz geldiğimizde o zaman Meclis üyeleri vardı, demin şakır şakır konuşan Meclis üyesi de vardı. O dönemde yapılan doğrudan teminleri yarı yarıya değil, 4’te 1 oranına düşürdük. Bunlardan bir şey çıkmaz. Belediyemiz orada, mahkemeler orada, Sayıştay orada, müfettişler orada. Her şey orada açık seçik. Zaten istediğiniz zaman gönderiyorsunuz, gönderebilirsiniz. Didik didik edebilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

“3,5 milyon dolar helikopter alınmasına ses çıkartmıyor, bugün maşallah sesi gür çıktı”

Meclis üyelerinin yaptığı eleştiriler üzerine açıklama yapan Başkan Seçer, komisyonda gerekli cevapların verildiğini ve cevaba değer hiçbir şeyin olmadığını kaydetti. Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Emin olun kayda değer bir şey yok. Suç unsuru var ise suç duyurusunda bulunun. Kaldı ki hangi konuda bilgi istediyseniz yetkili arkadaşımız geldi sizinle konuştu, sorularınızı cevaplandırdı. Ama çok ilginç bir sorusu vardı Sayın Topkara’nın. 3,5 milyon dolara helikoptere itiraz etmeyen Sayın Topkara, geçen dönem Meclis üyesiydi. Gelmiş bana diyor ki; ‘yahu hiçbir şey yapmadığı halde bu rutin masraf ne?’. Burada benim konuştuklarımı da dinlemiyor. Neden biz bunu satma kararı aldık? Hiç olmazsa bunu kiraya verme çabası içerisindeyiz. Bunun rutin masrafları çok yüksek. Onun için altından kalkamıyoruz. Bunları hem dinlemiyor hem geçtiğimiz dönem görevini yapmıyor; belediyenin borç altına girmesine hiç ses çıkarmıyor. 350 milyon dolar borçlanma yetkisinin altına imza atıyor. 3,5 milyon dolar helikopter alınmasına ses çıkartmıyor, bugün maşallah sesi pek gür çıktı. Biraz da Mersin’e hizmet ederken büyük düşünseydiniz de parayı çarçur etmeseydiniz. Şöyle tüm topluma fayda sağlayan 3,5 milyon dolarlar harcasaydınız.”

Yolsuzluğu, israfı önlediğiniz zaman gelen para her belediyeye fazlasıyla yeter’”

Görevdeki ilk yılda 164 milyon lira borçlandıklarını, onun dışında da borçlanma alamadıklarını anımsatan Başkan Seçer, “Sayın Tat diyor ki; ‘Sözlerinizi tutmuyorsunuz’. Vallahi biz sözlerimizden çok çok daha ilerideyiz. Hem dediğimizi yapıyoruz hem yolda bulduğumuz sorunları da gideriyoruz. O zaman Sayın Topkara da Sayın Yerlikaya da Meclis üyesiydi, 400 milyon dolar borç devraldık. Geçen gün açıkladım borcumuzu. Açıklamalarımda bir yanlış rakam varsa açayım mikrofonu, ‘yanlış söylüyorsunuz, halkı kandırıyorsunuz’ deyin. 2019’un para değeri ile 2 milyar 247 milyon borç devraldık, bugün o borç oranı 1 milyar 580 milyon lira. Dolar kuru orada; çarpın, bölün. Biz Belediye’yi böyle yönetiyoruz. Mersin’e böyle hizmet ediyoruz. Paranın kaynağını biz seçim öncesi bulduk. Dedik ki; ‘eğer belediyelerde yolsuzlukları, israfı önlersek para çok’. Dedim mi dedim. Şimdi aynısını tekrarlıyorum. ‘Yolsuzluğu önlediğiniz, israfı önlediğiniz zaman gelen para her belediyeye fazlasıyla yeter’. Belediyeciliği bilen herkes benim ne demek istediğimi anlıyor” diye konuştu.

“Her kuruşu nasıl akılcı harcarız diye kafa patlatıyoruz”

Bir Meclis üyesinin Meclis’te yaptığı konuşmayı ‘siyasi bir hamle’ olarak değerlendiren Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Gerçekten ‘Başkan’ı sıkıştıralım. Başkan’ı sinirlendirelim. Sonra laf dalaşına girelim’. Sanki buradan siyaseten bir şey çıkacak. Çıkmaz. Vallahi öyle billahi öyle. İleri Teknoloji Kampüsü’nü soruyor. Şehircilik Bakanlığı oradaki araziyi, Ticaret Odası, ESOB, Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışma yaptı da 2019’da bana mı tahsis etti, TOKİ’ye mi tahsis etti? Bir araştır bakalım. ‘Efendim, söz vermişiz de yapmamışız’. Ya, biz hizmet etmek için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Adeta şapkadan tavşan çıkarıyoruz. Her kuruşu nasıl değerli, akılcı harcarız diye kafa patlatıyoruz. Yapmayın, yani bu hakkımızı da verin.”

Biz Belediyeyi kafamıza göre yönetmiyoruz, yasalarla yönetiyoruz”

Başkan Seçer, bir Meclis üyesinin otoparkın zamanında bitmediği yönündeki eleştirisini yanıtlarken, “Havaalanını niye zamanında bitirmediniz? Bu sabah Tarsus’a gitmem gerekiyordu acilen, otobandan geçtim. Şöyle bir Kirlik tarafına baktım otobandan. OSB bağlantı yolu; 3 yıldır bir yolu yapamadınız. Yaptığımız 4. Çevre Yolu kadar. Koca hükümetsiniz, yapın yahu. Akbelen Katlı Kavşağı ne oldu 6-7 senedir? Siz siyaset yaparsanız ben de yaparım. Yahu 7 yıldır katlı kavşak yapmıyorsunuz, otoban bağlantı yolunu yapmıyorsunuz. Allah’a şükür vatandaş bizden memnun. Hizmetlerimizden de memnun. Hizmetlerimiz inşallah artarak devam edecek. Tezviratla, kara çalmayla bir şey elde edemezsiniz Sayın Meclis üyeleri. Belediyemizle ilgili herhangi bir şüphe, bir karine, bir delil varsa bağımsız mahkemeler orada. Herkes suç duyurusunda bulunabilir. Biz Belediyeyi kafamıza göre, kendimizin şekillendirdiği kurallara göre yönetmiyoruz, yasalarla yönetiyoruz. Biz yaptığımızdan dolayı son derece rahatız, vicdanımız da rahat” ifadelerini kullandı.

“Proje onayı olmadan ruhsat verildiğini biliyoruz”

Mersin’deki 20-30 katlı binaların yangın tedbirleri konusu da Meclis’te gündeme geldi. Bir Meclis üyesi, söz konusu yüksek binalar yapılırken müteahhitlerin yangın tedbiri alması gerektiğini vurguladı. Başkan Seçer, “Bizim burada ilçe belediyelerden istediğimiz, beklediğimiz proje onayı. Proje onayı olmadan ruhsat verildiğini biliyoruz. Buna itiraz eden var mı?” diye sordu. Şu anda Büyükşehir İtfaiyesi bünyesinde 54 metrelik ve 45 metrelik yüksek katlara erişebilen merdivenli araçlar olduğunu da sözlerine ekleyen Seçer, “1 adet 90 metrelik, 1 adet 70 metrelik, 2 adet 55 metrelik merdivenli aracı da biz programımıza aldık. Bunları da satın alacağız. Ama asıl buradaki mesele binalarda dışarıdan müdahaleye gereksinim olmadan, kendi yangın söndürme tertibatının olması. Bu da doğal olarak yapım aşamasında olur. Zaten müteahhitler de bu tertibatı sağlamak zorundalar. Demek ki burada önemli olan proje onayı” ifadelerine yer verdi.

Haberin Fotoğrafları