A- A+

Başkan Seçer, Atıksu Arıtma Tesisi ve Tarımsal Destek İçin Gülnarlılarla Buluştu

16 Mart 2024 08:03

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, ‘Gülnar İlçesi Sipahili Paket Atık Su Arıtma Tesisi Temel Atma ve Gülnar Tarımsal Dağıtım Töreni’ne katılarak 2 önemli hizmet için Gülnarlılarla buluştu.  Başkan Seçer son olarak da Mersin Büyükşehir tarafından Gülnar’da verilen iftar yemeği programında Gülnarlılarla birlikte iftar yaptı.

Seçer: “Büyükeceli’de yeni imar alanları açmak için var gücümüzle çalışıyoruz”

Başkan Vahap Seçer, 2 önemli hizmet için Gülnar’da olduklarından söz ederek, ‘Gülnar İlçesi Sipahili Paket Atık Su Arıtma Tesisi hakkında; “Tesisin bize toplam maliyeti 98 milyon 238 bin lira. Bunu 240 günde tamamlamayı planlıyoruz. O bölgenin bütün kanalizasyon, atık su arıtma ihtiyacını kuracağımız paket arıtmayla ortadan kaldırmış olacağız” diyerek, hayırlı olmasını diledi.

“Gülnarlılar çalışıyor, üretiyor, okuyor, bürokrasinin önemli yerlerinde görev alıyor”

Büyükşehir Belediyesi olarak Gülnar’da tarımsal desteklere sürekli olarak devam ettiklerinden söz eden Başkan Seçer, “Gülnar üretiyor ve çalışıyor. Ayağımız Gülnar’dan da hiç eksik olmuyor, hep buradayız. Gülnar’ı seviyoruz ve önemsiyoruz. Gülnarlılar çalışıyor, üretiyor, okuyor, Biz Gülnarlılarla gurur ve övünç duyuyoruz. Gülnarlıların da bizi sevdiğini biliyoruz. Gittiğimiz mahallelerde bize gösterilen ilgi, sevgi ve saygı bizleri onurlandırıyor ve şereflendiriyor. Siz emeğe saygıyı bilen, ahde vefayı bilen, çalışana, emek edene, alın teri dökene destek olan insanlarsınız. Bunu 31 Mart’ta Gülnar’dan tüm Türkiye’ye göstereceğiz” diye konuştu. Gülnar’ın kişniş üzümü için aldıkları coğrafi işareti hatırlatan Seçer, Gülnar Bademi için de müracaatlarını yaptıklarını kaydederek; “Gülnar Bademi’nin coğrafi işaretini de alacağız. Gülnarımız ve Gülnarımızın ürünleri tanınsın istiyoruz”  dedi.

“1 Nisan’dan sonra da sayenizde başkanlığım devam edecek”

Törende gerçekleştirecekleri tarımsal destekler hakkında da detaylı bilgiler veren Seçer, sulama kooperatiflerinin en büyük sorununun elektrik enerjisi olduğundan bahsederek, onlara bir müjde verdi. Seçer, “Biliyorsunuz 1 Nisan’dan sonra da sayenizde Başkanlığım devam edecek. Biz inanıyoruz, vatandaşlarımızın desteğiyle hizmetimize devam edeceğiz. Tarımsal GES Projelerimiz var. Güneş enerji santralini kurun, bir miktar katkıyı biz yapalım. Elektrik faturası ödemekten kurtulun, bizden destek alın” ifadelerini kullandı.

“En kısa sürede Ilısu’nun suyunu Gülnarlılara içireceğiz”

Bölgeye Ilısu’nun suyunu getireceklerini de kaydeden Seçer, “Ciddi emek var. Geriden gelen proje ama aksiliği de çoktu. Şimdi o aksiliklerin tamamını çözdük, finansmanını hazırladık ve ayarladık. Önümüzdeki süreçte en kısa sürede Ilısu’nun suyunu Gülnarlılara içireceğiz. Para sorunumuz kalmadı. Hem hibe hem kredi bulduk. Kalan maliyetlerimizi de oradan karşılayacağız” diye konuştu.

“Kanalizasyon sorununu Gülnar’ın gündeminden kaldıracağız”

Gülnar’ın önemli sorunlarından bir tanesinin de kanalizasyon olduğunu kaydeden Seçer, “İkinci 5 yıllık dönemimizde Başkanınızın size sözüdür; kanalizasyon, atık su arıtma çalışmalarını başlatacağız ve artık kanalizasyon sorununu Gülnar’ın gündeminden kaldıracağız”            diye belirtti.

“Gülnar’a sosyal yaşam merkezi yapacağız”

Gülnar’da açtıkları yeni nesil okuma salonuna da giderek öğrencileri ziyaret ettiklerini anlatan Seçer, Büyükşehir’in Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nden de çok başarılı öğrencilerin çıktığını ifade etti. Seçer, 27 kurs merkezi içerisinde en yüksek başarının Gülnar’daki öğrencilerden çıktığını dile getirerek, “Başarıları daim olsun. Çocuklarımız çalışıyor, emek ediyor ve gecesini gündüzüne katıyor. Siz aileler de onlara destek oluyorsunuz. Gülnarımızı bir üniversite kenti yapma yolunda yatırımlara ihtiyacı var. Çocukların vakit geçireceği yeri yok. Öğrencilerin,  kadınların ve çocukların okul öncesi eğitim için kreş ihtiyacı var. Biz bir kreş açtık. Otogar olarak yapılan ama gereğinden çok büyük olan o yatırımın içerisine eksik olan birimlerimizi taşıyoruz. Oraya bir kreş yaptık, dershanemizi oraya taşıdık ama Gülnar’a öyle bir sosyal yaşam merkezi yapacağız ki içinde emeklilere yer olacak, çocuklara kreş için yer olacak, çocuklara yeni nesil bilgisayarlarla donatılmış kütüphane olacak. Kadınlara meslek edinsinler diye atölyeler olacak. Bunu Gülnarımıza önümüzdeki 5 yılda kazandıracağız” dedi.

“İkinci 5 yıllık görev süremde Gülnar’da Bayram Ali Dede ile birlikte çalışacağız”

Seçer, vatandaşlardan gelen talep üzerine önümüzdeki günlerde Köseçobanlı ile Gülnar arasındaki güzergahta vatandaşların daha rahat bir ulaşım sağlaması için ‘Atak’ otobüslerinden göndereceklerini dile getirerek, Köseçobanlı halkına yeni bir otobüs müjdesi verdi. ‘Kara çadırın kara çocuğu’ dediği CHP’nin Gülnar Belediye Başkan Adayı Bayram Ali Dede ile birlikte çok güzel hizmetler gerçekleştireceklerini vurgulayan Seçer, “İkinci 5 yıllık hizmet süremde Gülnar’da benimle birlikte hizmet yapacak olan Gülnar Belediye Başkanı Bayram Ali Dede’dir.  Bunu görüyorum. Bunu Gülnarlıların gözünden okuyorum. Bayram Ali Dede, Gülnar'ın çocuğu.  Eğitimli. Emek biliyor.  Bugünlere tırnakları ile çalışarak gelmiş” dedi.

“Belediye Başkanı halkın ta kendisi, halkın içinden çıkmış biri olacak”

Belediye Başkanının halkla iç içe ve bir arada olması gerektiğinin altını çizen Seçer, “Böyle insanlar siyasette olmalı. Hazırdan bulanlar değil, çalışkan insanlar olmalı. Belediye Başkanı halkın ta kendisi, halkın içinden çıkmış biri olacak. Onun için bu memleketin, memleketini sevenlere sahip çıkması lazım. Sözde değil, özde vatanseverlik olmalı. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır’. Boşuna söylememiş. Onun için, onun izinden gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

Mersinlilerin sevgisini ve desteğini her zaman hissettiğini ve bu sevginin karşılıklı olduğunu aktaran Seçer, “Sizin kalbinizde bize karşı bu sevgi olduktan sonra sizlerin başını asla öne eğdirmeyeceğiz. Sizleri başı dik, alnı açık gezdirmek bizim boynumuzun borcudur. Sizlere de sözümüzdür.  İlçe belediyesinde Bayram Ali Dede’ ye, Büyükşehir’de Başkanınız Vahap Seçer’e desteğinizi bekliyoruz. Sizleri seviyoruz. Sizlere hizmet için gecemizi gündüzümüze katmaya devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

“Demokrasi, erken yaşlarda başlar”

Büyükşehir’in Çocuk Meclisi üyeleri ile törende bir araya gelen Seçer, demokrasi bilincinin erken yaşta kazandırılmasının oldukça önemli olduğunu belirterek, “Demokrasi erken yaşlardan başlar. Demokrasi, hemen hazmedilecek, içimize sindirilecek bir kavram değildir. Çocuklarımıza küçük yaşlarda öğreteceğiz. Bunu bize ilk öğreten kişi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi  ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.’ Meclis üyelerimiz de sizlerin temsilcisi ve milletin sesidir. Geleceğin Meclis üyeleri, geleceğin belediye başkanları, geleceğin milletvekilleri, başbakanları, bakanları, cumhurbaşkanları da şimdiden bunu öğreniyorlar” diye konuştu.

Kış: “Büyükşehir’in her ilçede, her mahallede izi var”

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin her ilçede, her mahallede hizmetler yaptığını belirtti. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerle ilgili konuşan Kış, “Gülnar halkımız 31 Mart’ta Büyükşehir’de Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e, Gülnar'da ise Bayram Ali Dede’ye, oylarını verecek ve hizmetler katlanarak devam edecek” dedi ve yerel seçimlerde 2 Başkan için de Gülnar halkından destek istedi.

Dede: “31 Mart’ta Gülnar İttifakı’nı kurarak, 1 Nisan sabahından itibaren Gülnar’a hizmet edeceğiz”

CHP Gülnar Belediye Başkan Adayı Bayram Ali Dede, Gülnar’a hizmet etmek istediğinin altını çizerek, “Gülnar’da doğan, Gülnar’da yaşayan ve kendisini Gülnarlı gibi hisseden her insan gibi benim de Gülnar’a borçlarım var. Nasıl ki insan kendi yaşadığı yeri güzelleştirmek, kendinden sonraki nesillere daha güzel ve yaşanabilir bir memleket bırakmak istiyorsa, benim de arzum bu. Onun için benim sizlere bir insanlık borcum var ve bu borcumu da belediye başkanı olarak ödemek istiyorum” dedi.

Üreticiler desteklerden memnun

Gülnar Ziraat Odası Başkanı Hacer Memiş ise, Gülnar’da küçük aile işletmeciliği tarımının ön planda olduğundan söz ederek, tarımın temel taşı olan küçük aile işletmeciliğine verilen desteklerin öneminden bahsetti. Büyükşehir tarafından kendilerine hayvancılık, sulama ve fide-fidan destekleri alanında verilen destekler için de Başkan Seçer’e teşekkür eden Memiş, “Büyükşehir Belediyesi olarak kişniş üzümümüze sahip çıkıp, coğrafi işaret belgesini aldığınız için tüm kişniş üreticilerimiz adına sizlere teşekkür ediyorum. Gülnar ilçemize ait olan bademlerimize de bir coğrafi işaret belgesi alarak sahiplenmenizi talep ediyoruz.” dedi.

Sulama borusu desteğinden faydalanan Kayrak Sulama Kooperatifi Başkanı Ramazan Kılıç, aldıkları desteklerde dolayı duydukları memnuniyetten söz ederek, “Başkanımıza yürüdüğü yolda kolaylıklar diliyorum ve Başkanımız olmasından dolayı da gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Lavanta desteği projesinden faydalanan üretici Mustafa Kılıç, Büyükşehir Belediyesi’nin destek projesinden faydalanarak 5 bin kök fidan alıp, lavanta yetiştirmeye başladığından söz ederek, “Lavanta fidesi bölgemizde ilk defa yetiştirilmektedir. Tabi ilk olduğu için bu konuda biz değişik yerlerde araştırmalar yapmaktayız. Lavantanın yağını da çıkartabiliyoruz, demet olarak da piyasada mevcut. Büyükşehir Belediye Başkanımızın 2023 yılında Gülnar Bardat Mevkii’nde yapmış olduğu distilasyon cihazı desteği sayesinde bu ürünlerimizin yağını çıkarıyoruz” dedi ve lavanta yağının pek çok farklı sektörde kullanım alanı olduğunu kaydetti. Kılıç yerel seçimlerde Başkan Seçer’e destek olacağını kaydederek, “Vahap Seçer, Mersin Geçer” dedi.

Zeytin fidanı desteği projesinden faydalanan üretici Emine Çınar da, verilen desteklerden dolayı Başkan Seçer’e teşekkürlerini ileterek, “Başkanımızın başarılarının devamını diliyoruz” diye konuştu. Hamur yoğurma makinesi desteğinden faydalanan Yenice Mahalle Muhtarı Murat Çalık ise, “Fazla söze gerek yok. Alanda hamur yoğurma makinesinden fidelere, ceviz ve badem soyma makinelerinden üzüm sıkma makinelerine kadar Başkanımızın hizmetlerinin hepsi görünüyor ve yer alıyor. Başkanımıza diyorum ki; ‘Bize daha fazla bunlardan gönderin ki, bu millet bu sıkıntılardan kurtulsun’dedi ve hayırlı Ramazanlar dileğinde bulundu.

Tesis sayesinde yakıt tasarrufu sağlanacak

Gülnar İlçesi Sipahili Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2 bin 100 metreküp gün atık su arıtılacak. Tesiste; 7 adet Biyolojik Reaktör Tankı, 1 adet Dengeleme Tankı ve 1 adet Izgara Yapısı üniteleri yer alacak.  Tesis sayesinde; Aydıncık, Büyükeceli, Sipahili, Yeşilovacık, Işıklı, Hırmanlı ve Akdere’den yılda 19 bin 200 vidanjör çekimleri ile toplanan atık suların Silifke Atıksu Arıtması Tesisi’ne transferinden imtina edilecek. Toplam yıllık 179 bin146 litre yakıt tasarrufu sağlanırken, bu tasarruf 7 milyon 748 bin TL’ye denk gelecek. Tesisin tamamlanması ile bölgede 10 bin 500 kişi bu tesisten faydalanmış olacak.

Gülnarlı üreticiler de tarımsal desteklerden memnun

Gülnar Tarımsal Dağıtım Töreni kapsamında da 34’ü kadın olmak üzere 146 üreticiye toplam 4 bin 365 adet zeytin fidanı, 3 bin adet lavanta fidesi, 4 sulama kooperatifine 5 bin 386 metre boru, 18 yetiştiriciye güneş paneli desteği ile 13 adet hamur yoğurma makinesi, 1 adet ceviz soyma makinesi, 1 adet üzüm sıkma makinesi ve 2 adet badem soyma makinesi olmak üzere toplam17 adet de makine ekipman desteği sunuldu.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu