A- A+

Başkan Seçer, Akülü Sandalye Dağıtım Töreni’ne Katıldı

17 Mayıs 2024 14:24

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘10-16 Mayıs Engelliler Haftası’ kapsamında Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ile ÇİMSA iş birliğinde ihtiyaç sahibi özel gereksinimli bireylere yönelik gerçekleştirilen ‘Akülü Sandalye Dağıtım Töreni’ne katıldı. Tören kapsamında 50 özel gereksinimli bireye akülü sandalye dağıtımı gerçekleştirildi.

Seçer: “5 yıl boyunca 32 bin 563 engelli bireyimize hizmet sağladık”

Akülü sandalye dağıtım töreninde konuşan Başkan Seçer, her yıl gerçekleştirdikleri akülü sandalye dağıtım töreni dolayısıyla özel gereksinimli bireyler ve aileleriyle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. ÇİMSA ile iş birliklerinin yıllardır sürdüğünü ve geleneksel hale geldiğini söyleyen Seçer, “Sosyal güvenlik kurumunun yetemediği veya eksik kaldığı yerlerde, onların şartlarına uymayan bazı bireylere ilave destek amacıyla akülü sandalye desteğini yapıyoruz. Sadece akülü sandalye değil bunun yanında engelli bireylere tekerlekli sandalye de sağlıyoruz” dedi.

5 yıllık görev süresi boyunca Büyükşehir’in özel gereksinimli bireylere yapmış olduğu hizmetlere değinen Seçer, 2019’dan bu yana 282 adet akülü sandalye dağıtımı gerçekleştirdiklerini ve bunun 230’unun da ÇİMSA tarafından kendilerine sağlanan bağış olduğunu ifade etti. 769 adet de tekerlekli sandalye desteğinde bulunduklarını söyleyen Seçer, “Engelli bireylerimize toplam 1051 sandalye sağlamış olduk. Bu hizmetlerimiz devam edecek ve ihtiyaç olduğu noktada katkılarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Sadece bunlarla sınırlı değil. Son 5 yılda 32 bin 563 vatandaşımız engelli bireylere yönelik hizmetlerimizden faydalandı” ifadelerini kullandı.

“Eğer marka kent olacaksanız her bir bireyinizi düşüneceksiniz”

Bir kentin gelişmişliğini etkileyen faktörlerden birinin de özel gereksinimli bireylere yönelik yapılan hizmetler olduğunu dile getiren Seçer, “Eğer marka kent olacaksanız her bireyinizi düşüneceksiniz. Sizlerin de her şeye erişmesini sağlayacağız. Alınan 272 adet yeni limon otobüsler sizi düşünerek ve size uygun alındı. Marka kent olmak, herkese eşit hizmet götürmek ve sosyal belediye olmak budur. Kaldırımlara dikkat edin. Asla siz düşünülmeden yapılmış hiçbir imalatımız yok. Yaptığımız kaldırımlar engelli bireylerimiz düşünülerek yapıldı. Bu ve bunun gibi birçok alanda yaptığımız hizmetlerde mutlaka engelli bireylerimizi de düşünerek yapıyoruz” diye konuştu.

“Ne mutlu bana ki böyle bir halka hizmet ediyorum”

Mersin halkının emeği gördüğüne vurgu yapan Seçer, Mersin’de rekor bir farkla oy aldığını hatırlatarak, “Halk takdir ediyor ki yüzde 60 oy verdi. Mersin halkı emeği, samimiyeti, sevgiyi ve saygıyı görüyor. Ne mutlu bana ki böyle bir halka hizmet ediyorum. Benim için çok büyük bir gurur. Çok güzel hizmetler yapmaya devam edeceğiz. Mersinimizi çok daha güzel noktalara getireceğiz. Amacımız; zengin, fakir, CHP’li AK Partili, Doğulu, Batılı ayrımı olmadan, herkesi kucaklamak, herkesi sevmek ve herkesi saymak. Bizi, ülkemizi ve milletimizi dünyada saygın yapacak olan budur. Birlik ve beraberlik içerisinde olursak büyürüz ve gelişiriz. Dünya da bize saygı duyar. Onun için kavga yok, dostluk, kardeşlik, sevgi ve saygı var” sözlerine yer verdi.

“Otizm Aile Danışma Merkezi’ni her ilçede açmak istiyoruz”

Engelsiz Yaşam Merkezi’nde hem özel gereksinimli bireylere hem de ailelerine yönelik farklı alanda birçok kurslar olduğunu söyleyen Seçer, “Bir diğer hizmetimiz de Yenişehir’deki Engelsiz Yaşam Parkı. Burada da özel gereksinimli bireylere yönelik kurslar veriyoruz. Bunlardan yararlanmanızı istiyoruz” dedi. En son hizmete aldıkları Otizm Aile Danışma Merkezi’nin sayısını artıracaklarını kaydeden Seçer, “Önümüzdeki 5 yılda, Otizm Aile Danışma Merkezi’ni her ilçede açmak istiyoruz. Bunlar; 0-72 ay arası otizm spektrum bozukluk tanısı konan çocukların ve ailelerin faydalanabileceği merkezler. Ocak ayından beri de buraya 70 öğrencinin kaydı alındı. Aileler çok memnunlar ve ‘Başkanım bunu yaygınlaştırın’ diyorlar. Biz de bu memnuniyetten yola çıkarak ilçelerimizde bunu yaygınlaştırmak istiyoruz” diye konuştu.

“Alzheimer hastalarını ve yakınlarını önemsiyoruz”

Başkan Seçer, yeni açtıkları Alzheimer Yaşam Merkezi’nin de oldukça önemli bir hizmet olduğuna vurgu yaparak, “Bu da önemli bir hastalık. Bunu da belediye olarak önemsiyoruz. Biz burada birinci evre Alzheimer hastalarına hizmet veriyoruz. Gün içerisinde fiziksel, zihinsel ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirilerek hastalığın seyrini yavaşlatmasını amaçlıyoruz. Hastalar birimde vakit geçirirken hasta yakınları da kendilerine zaman ayırabiliyor” diye belirtti.

“Sosyal devlet herkesin halini anlayacak”

Devletin ve kurumlarının, yurttaşlar için olduğunu sözlerine ekleyen Seçer, “Hastası, engelli bireyi olmayan bilmez. Sosyal devlet herkesin halini anlayacak, herkesin çaresi olacak. Bizler sizler için varız, sizlerin verdiği güçle varız. Bu hizmetler sizlerin ödediği vergilerle oluyor. Sizler oy veriyorsunuz, güç veriyorsunuz; bize makam sağlıyorsunuz, bir de paranızı emanet ediyorsunuz. ‘Hırsızlık yapmaz, yetim hakkı yemez, korur’ diyorsunuz. Biz de buna layık olmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“Kimsenin olmadığı yerde biz varız”

Seçer, engelli transfer aracı hizmeti, işaret dili tercümanlığı, görüntülü destek hattı gibi önemli farklı hizmetler de verdiklerini belirtti. Seçer, merkezlerde sosyokültürel etkinlikler ve farkındalık çalışmalarının olduğunu da söylerken vatandaşları bu merkezlerden yararlanmaya davet etti. Özel gereksinimli bireylerin yanı sıra yaş almışlara verdikleri hizmetleri de anlatan Seçer, Yaşlı Destek Birimi ve onun gerçekleştirdiği evde bakım, sağlık ve temizlik hizmetleri hakkında da bilgi vererek, “Kimsenin olmadığı yerde biz varız, belediye var, devlet var, bunu önemsiyoruz. Binlerce yurttaşımız tek başına yaşıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi onun sıcak yemeğini her gün götürür. Onurlu devlet yapısı bu anlayış içerisinde olur” dedi.

“ALO 185 ihtiyaç sahiplerinin imdadına yetişir, kimsesizlerin kimsesi olur”

Yurttaşların çok memnun olduğu hizmetlerden bahseden Seçer, ‘ALO 185’ ile yurttaşın her talebine yanıt verildiğini belirterek, “ALO 185 ihtiyaç sahiplerinin imdadına yetişir, kimsesizlerin kimsesi olur. Atatürk’ün bir sözü var; ‘Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir’ der. Cumhuriyet Devleti böyledir, Atatürk Cumhuriyeti kimsesizlerin kimsesidir” sözlerine yer verdi.

Mola Evi, Sağlıklı Yaşam Merkezleri, Evde Sağlık Hizmetleri, Kadın Sağlığı ve Danışma Merkezi, Onkoloji Hasta Servisi ve Gezici Sağlık Aracı gibi hizmetlerin Büyükşehir için çok önemli olduğuna değinen Seçer, her ilçeye bu hizmetleri yaymak istediklerinin altını çizdi. Gelecek 5 yılda yapacakları hizmetlere de değinen Seçer, “Toroslar’daki Engelsiz Yaşam Merkezi’mizin yanında yaklaşık 4,5 dönüm bir arazimiz var. Oraya sosyal yaşam alanı yapacağız, engelli bireyler için. İçerisinde havuz, spor ve rekreasyon alanlarımız olacak. Çok güzel bir tesisi Mersinli hemşerilerimize yakın zamanda hediye edip, hizmete alacağız” diye konuştu. 

Otizm Aile Danışma Merkezlerini artırmak ve Otizm Gündüzlü Bakım Merkezi’ni hayata geçirmek için projelerini tamamladıklarını kaydeden Seçer, “Otizmli bireylerin olduğu evlerdeki ebeveynlere soluk aldıracak, hizmet sunacak bir gündüz bakım evi yapmayı planlıyoruz. Bunu da mümkün olduğunca yaygınlaştırmak istiyoruz” diyerek, Sağlıklı Yaşam Merkezleri’ne ilginin yoğun olduğunu ve yaygınlaştıracaklarını vurguladı.

“Her şey sizin için, milletimiz için, vatandaşlarımız için var”

“Her şey sizin için, milletimiz için, vatandaşlarımız için var”  diyen Seçer, “Herkese eşit hizmet. Adaletin olmadığı yerde gerisi teferruattır. Herkes bana güvenecek. Güvenilir bir belediye başkanıysam daha güzel hizmetler olur, vatandaş da huzurlu olur. Kendinizi rahat hissedin, Mersin’de mutlu, huzurlu ve rahat olun. Bizim ayrıcalık yaptığımız bazı insanlar var tabi. Onlara torpil yaparız. Engelliler, kadınlar, çocuklar, yaşlılar bizim için önceliklidir ve onlar ayrıcalıklıdır” dedi.

Toker: “Büyükşehir Belediyesi ile 10 yıldır süren ortak çalışmamız bizim için çok değerli”

ÇİMSA Fabrika Müdürü Onur Toker, Engelliler Haftası kapsamında yaptıkları akülü sandalye dağıtımını gelenekselleştirdiklerini belirtti. Amaçlarının engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmak ve farkındalığı güçlendirmek olduğunu sözlerine ekleyen Toker, “Bu yıl 50 adet akülü sandalyemizi ihtiyaç sahiplerine Büyükşehir Belediyemizle birlikte ortaklaşa çalışmayla veriyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile yaklaşık süren ortak çalışmamız bizim için çok değerli. Bu bizi çok sevindiriyor” dedi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir bünyesinde hizmet veren Otizm Merkezi, Engelsiz Yaşam Merkezi ve Engelsiz Yaşam Parkı’ndan yararlanan öğrenciler Başkan Seçer’e teşekkürlerini ileterek çiçek takdim etti. Tören, temsili dağıtımın ardından sona erdi.

Özel gereksinimli bireyler sandalyelerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadı

Akülü sandalye desteğinden faydalanan Saliha Ağar, akülü sandalyenin adeta eli ve ayağı olduğunu söyleyerek destek dolayısıyla Başkan Seçer’e teşekkürlerini iletti. Akülü sandalye alabilmek için başvurduğunda kendisiyle hemen ilgilenildiğini ve kısa sürede sandalyesine kavuştuğunu belirten Ağar, çok mutlu olduğunu söyledi. Büyükşehir’in evde bakım gibi diğer hizmetlerinden de faydalandıklarını aktaran Ağar, “Çocuğum yok, yalnızım, eşim de felç. Ekmeğimi alacak kimsem yok, sandalyeyle gidip ekmeğimi alıyorum. Mutluyum, Başkanıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Akülü sandalye desteğinden faydalanan Arzu Can ise, çok mutlu olduğunu belirtti. Böyle bir destekten haberi olur olmaz hemen başvurduğunu söyleyen Can, ‘Benim akülü sandalyeye ihtiyacım var, normal tekerlekli sandalyeyle gitmek zorunda kalıyorum her yere’ dedim. Evraklarımı istediler ve hemen yardımcı oldular. Hizmet çok güzel. İlk fırsatta da çağırdılar” dedi. Sandalyesini Seçer’in elinden almanın da ayrı bir mutluluk olduğunu söyleyen Can, “Başkanımın kalbinin güzelliği yeter zaten. Ben çok mutluyum sandalyem için” diye konuştu.

Altın: “Kendimi daha özgür hissediyorum”

Büyükşehir’in hizmetlerini devamlı takip ettiğini ve takdir ettiğini söyleyen Nimet Altın, “Bu benim 3. sandalye alışım. Her 3 yılda bir veriliyor zaten. Büyükşehir’in evde sağlık bakım ve temizlik, nakil araç hizmetinden faydalanıyorum. Başkanımız Vahap Seçer gereğini yapıyor. Gerçekten memnunum. Yolların, rampaların, otobüslerin bizlere uygun olması, bunlar çok güzel avantajlar. Bedensel bir bireyin en önemli sorunu erişim. Öncelikle akülü sandalyeye sahip olmak sonrasında otobüsler ile bunu daha uzun mesafelere taşımak çok güzel” dedi. Akülü sandalye sayesinde rahatlıkla evden çıktığını dile getiren Altın, “Kendimi daha özgür hissettiriyor. Ben yüzde 92 kas hastası biriyim. Manuel kullanamam illa ki akülü kullanmak zorundayım. Bu olmasa senenin 365 günü evde bekleyecektim. akülü sandalyeye bindikten sonra Tarsus’a da Taşucuna’da gidebiliyorum. Bu bir engelli birey için büyük bir avantaj, büyük bir özgürlüktür” diye konuştu.

Aydın: “Başkanımız bizi kimseye muhtaç etmiyor”

Başkan Seçer’in engelli bireylerin her zaman yanında olduğunu belirten Zekeriya Aydın, “Başkanımızla gurur duyuyoruz. Bizi yalnız bırakmıyor ve en ufak bir derdimizle ilgileniyor. Bizi kimseye muhtaç etmiyor. Başkanımızın söylediği gibi Teksin uygulamasını indirdim ve başvurumu yaptım. Oradan beni Engelsiz Yaşam Merkezi’ne yönlendirdiler. Ondan sonra yasal süreci ve prosedürleri gerçekleştirdim ve bu seviyeye geldik. Diğer günlere göre daha iyiyim” ifadelerini kullandı.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları