A- A+

Başkan Seçer, “4. Rota Busıness Mersin İş Ve Ekonomi Ödülleri” Törenine Katıldı

13 Ekim 2023 08:30

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Rota Business Dergisi tarafından düzenlenen “4. Rota Business Mersin İş ve Ekonomi Ödülleri” törenine katıldı.

Gecede ödül geçidi yaşandı

Divan Otel’de düzenlenen geceye; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hakan Sefa Çakır, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Meclis üyeleri, Rota Business Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Esat Durak, oda, dernek, STK temsilcileri ile iş dünyasından isimler katıldı.

Gecede Başkan Seçer, Sanayi Ödülü’nü Berdan Civata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi’ye, Lojistik Ödülü’nü Özkiraz Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Murat İlça’ya ve Spor Ödülü’nü de Hatayspor Kulübü Başkanı Aydın Toksöz’e takdim etti. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin plaketini ise Başkan Seçer’e Rota Business Genel Yayın Yönetmeni Durak takdim etti.

Seçer: “Mersin Türkiye’nin en saygın ticaret kentlerinden biri”

Gecenin açılış konuşmasını Rota Business Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Esat Durak yaptı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından konuşmalara geçildi. Törende konuşan Başkan Seçer, Mersin’in Türkiye’nin en saygın ticaret kentlerinden biri olduğunun herkesçe bilindiğini vurgulayarak, “Sadece ticaret değil Mersin’de her sektör büyüyecek potansiyelde. Aslında ticaret de diğer sektörlerin oluşturduğu bir sektör. Tarım varsa ticaret var. Limanımız var, limanın olduğu yerde ihracat ve ithalat, doğal olarak da ticaret var. Bunun alım, satımını ve bağlantısını yapan firmalar var. Turizm demek; önemli destinasyon, turistin gelmesi ve aynı zamanda ticaret demek” dedi.

“Mersin aç kalınacak bir memleket değil”

Türkiye'nin en önemli lojistik merkezlerinden birisinin Mersin olduğuna dikkat çeken Seçer, bu durumun kent için müthiş bir zenginlik olduğunu ifade ederek, “Mersin aç kalınacak bir memleket değil. Her kesime, sosyoekonomik yapıya, eğitim düzeyine, cinsiyete inanılmaz imkânlar sunuyor” diye konuşarak Mersin’in bir diğer önemli özelliğinin ise içerisinde birçok rengi barındırması ve kentin çeşitlilik içeren bir yapıya sahip olması olduğunu söyledi. Resmi nüfusun yanı sıra sığınmacı, iç ve dış göç ile gelenler ve son zamanlarda deprem sebebiyle gelenlerle birlikte Mersin’in her kesimden insanı barındırdığını belirten Seçer, bu durumun da kentteki çeşitliliği sağladığını vurguladı. 

“Mersin sürekli yatırımın yapılması gereken bir kent”

Mersin’in sürekli olarak büyüdüğünü ve geliştiğini aktaran Seçer, bu büyümenin de yeni yatırım ihtiyacı doğurduğuna işaret ederek, “Mersin sürekli yatırımın yapılması gereken bir kent. Durduğunuz zaman geri kalıyorsunuz. Sürekli yatırım yapmanız lazım. Orada bir sıkıntı yaşıyoruz. Bizim için değerli olan kamu ve özel sektör yatırımlarıdır. Kamu yatırımları; iktidarın sevk ve idaresinde olan kurumların yatırımları ve yerel iktidarın yani belediyelerin yatırımlarıdır. Burada farklı partilere mensup birçok insan var. Oy her birimizin bir siyasal gücüdür. İdeolojik düşünceyi bir tarafa bırakıp, onun siyasal güç kısmını alıp ortaklaştığımız noktada bu işler hızlı yürür. Belediye de bakanlıklar da çok yatırım yapar” diye konuştu.

2023 yılı yatırımlarında Mersin’in çok geride kaldığını söyleyen Seçer, “Mersin 2022’de 59 milyar lira vergi ödemiş. 5 küsur milyar lira buraya ödenek verilmiş; Ulaştırma, DSİ, Tarım Bakanlığı’nın diğer kurumları, aklınıza gelen bütün bakanlıklar ve Büyükşehir Belediyesi… 2.5 milyar lira Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıdır. Cumhurbaşkanlığı yatırım programında 5 küsur milyar liranın yüzde 50’den fazlası Mersin Büyükşehir Belediyesi yatırımlarıdır” ifadelerini kullandı.

“Bir kentin anayasası imarıdır”

Büyükşehir’in süratle yeni iş alanları açması gerektiğine vurgu yapan Seçer, “Bir kentin anayasası imarıdır. Müteahhit imar olmazsa konut, apartman ve site yapamaz. İş insanı imar olmazsa fabrika, atölye, organize sanayi bölgesi kuramaz. Biz 4.5 yılda beklenen imar çalışmalarını yaptık. Netameli konular olmasına rağmen imar demek rant demek, kalem oynatmak demek rant demek, rant olması gereken bir konu demek. Rantsız bir kent olmaz ama rantın da hakkıyla bölüşülmesi gerekir. Bütün mesele, bütün hassasiyet burada. Emin olabilirsiniz ki biz bu çalışmaları tamamen şeffaf bir şekilde sizler adına yaptık.  ‘İmarı bitirelim, yatırımlar artsın, yolları açalım’ dedik. İmar olmasa yol, kanalizasyon, içmesuyu şebekesi yok. Buna benzer birçok yatırımlar yok. Biz bunları hep gerçekleştirdik” dedi.

“Mersin çok güçlü ve değerlidir”

Mersin’in Türkiye’nin 5., 6. ve 7. sırada vergisini ödeyen bir kent olduğunu, ama buna karşın Mersin’de yoksulluktan söz edildiğini söyleyen Seçer gelir dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çekti. Seçer, “Biz sosyal belediyecilik yapıyoruz da yatırımcı belediyecilik yapmıyor muyuz? Elbette ki yapıyoruz ve yapmak zorundayız. Biz bunlardan imtina edersek, gereksiz ve değersiz yatırımların peşinde koşarsak, paramızı gereksiz yerlere harcarsak, kenti geleceğe hazırlamamız mümkün değildir. O konuda da değerli çalışmalar yaptığımızı söyleyebilirim. Mersin çok güçlü ve değerlidir” ifadelerine yer verdi.  Törende, gösterdiği başarılardan dolayı ödül almaya hak kazanan firmaları da tebrik eden Seçer, törenin hazırlanmasında emeği geçenlere de teşekkürlerini iletti.

Durak: “Bu kent için üreten, istihdam sağlayan kişi ve kurumlara moral ve motivasyon sağlamak istedik”

Rota Business Dergisi’nin 8 yıl öncesine dayanan uzun bir özveri ve emekle oluştuğunu ifade eden Rota Business Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Esat Durak, ödül töreninin bu sene 4.’sünü yaptıklarını ifade ederek, “Bu ödülü prestijli bir konuma getirebilmek için büyük bir çaba sarf ettik ve güzel bir başarıya ulaştığımızı düşünüyorum. Bu başarının tabi ki mimarları ve emekçileri var. Biz bu yola çıkarken ‘Disiplinli, üzerinde şaibe olmayan ve tarafsız bir ödül töreni yapalım’ dedik. Geldiğimiz noktada da bu fikrimizin ne kadar doğru ve kamuoyunda ne kadar karşılığı olduğunu anlamış bulunmaktayız ve bu bizim en büyük mutluluğumuz. Bizim ulaşmak istediğimiz nokta; bu kent için üreten, çalışan, istihdam yaratan, yatırım yapan kişi ve kuruluşların moral ve motivasyonlarını sağlamak. Onlara değerli olduklarını hissettirmek, yaptıklarının toplumda bir karşılığını olduğunu anlatmak. Bunu da dört sene içerisinde başardığımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından törende kısa bir tanıtım videosu izlendi.  Gecede ayrıca, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 100. yıldönümü dolayısıyla bando takımı tarafından 10. Yıl Marşı ve İzmir Marşı çalınırken, protokol üyeleri ve katılımcılar da ellerinde Türk Bayrakları ile hep bir ağızdan bu coşkuya ortak oldular. Son olarak ödül töreninin gerçekleştirildiği gecede, iş dünyasından pek çok isim ödüllerini aldı. Tören zeybek gösterisi ile son buldu.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları