A- A+

Başkan Seçer: “3 Yılda 1 Milyon Ton Sıcak Asfalt Çalışması Yaptık”

12 Nisan 2022 09:45

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Nisan ayı 1. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Seçer, 8,5 metrelik 67 atak otobüsün 26’sını teslim aldıklarını, kalan 41 otobüsün de bu ay sonu itibariyle teslim edileceğini belirterek, “Bu yıl içerisinde toplam 185, geçen yılla beraber toplam 272 yeni otobüsü Mersinlilerin hizmetine sunmuş olacağız” dedi. Akbelen Katlı Kavşağı’nın yapımı için Karayolları ile gerekli görüşmelerin yapılması konusunda Cumhur İttifakı üyelerine destek çağırısını yineleyen Başkan Seçer, 3 yıllık dönemde toplam 1 milyon ton sıcak asfalt, 1087 kilometre de sathi kaplama yaptıklarını söyledi.

“Şampiyonluk kupasını kentimize getiren hentbolcu kızlarımızı yürekten kutluyorum”

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nın dilek ve temenniler bölümünde yaptığı değerlendirmelerde Süper Lig’e yükselen Büyükşehir Belediyesi Kadın Hentbol Takımı’nı başarılarından dolayı kutlayarak, “Süper Lig’de mücadele eden ilk kadın hentbol takımı olmamızın haklı gururunu yaşıyoruz. Mersin’de 12 sezon sonrasında bu başarıyı gösteren ve şampiyonluk kupasını kentimize getiren kızlarımızı yürekten kutluyorum” dedi.

“Geçen yılla beraber toplamda 272 yeni otobüsü Mersinlilerin hizmetine sunacağız”

Başkan Seçer, ulaşım filosuna kazandırılan ve 26’sını teslim aldıkları 67 atak otobüsle ilgili de bilgi verirken, “Bu 26 otobüs; merkez ve merkeze bağlı kırsallara seferler yapacak. Daha önce o bölgelere 12 metrelik büyük otobüsler sefer yapıyordu. Bu da ekonomik değildi. Bu aldıklarımız her açıdan çok ekonomik, o bölgelere uygun otobüsler olduğu için bunları o hatlara vereceğiz. Oradaki hatları da şu anda merkezde sıkıntı çeken güzergahlarımız var, onlara ilave olarak takviye etmiş olacağız. Böylelikle merkezde de bir nebze de olsa güzergahlarımızı rahatlatmış olacağız” diye konuştu. 67 otobüsün 41’inin de Nisan ayının sonunda teslim edileceğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Mayıs ayının ilk haftasıyla beraber 41 yeni otobüsümüzü de Tarsusluların hizmetine vereceğiz. Tarsus’un hem kırsal mahallelerinde köylerine hizmet verecek hem de yapı itibari ile Tarsus’un merkezinde özellikle dar sokaklar olduğu için bu otobüslerin daha verimli olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Otobüslerin teknik özelliklerini paylaşan Başkan Seçer, yeni alacakları otobüsler hakkında da bilgi vererek şunları söyledi:

“Tamamı engelli uyumlu. Engelli yolcu için yan yatma, alçalma özelliği bulunuyor. Bunun için de gerekli aparatları var ve engelli yurttaşlarımıza da muazzam kolaylık sağlayacak. Yine telefon şarj cihazı ile tüm araçlarda Wi-Fi özelliği var. Mersin sıcak bir bölge. Yaz sıcağına uygun güçlendirilmiş klimalar da bu araçlarda bulunuyor. Bu ay sonuna kadar teslim alacağımız 8,5 metrelik 67 atak otobüslerin dışında da bu yıl içerisinde Eylül ayında okulların açılmasıyla beraber 34’ü körüklü, toplam 118 otobüsümüz gelecek. 84’ü 12 metrelik solo. Yine bu Sarı Limonların aynı modeli, CNG’li otobüsler. Böylelikle de bu yıl içerisinde toplam 185, geçen yılla beraber toplamda 272 yeni otobüsü Mersinlilerin hizmetine sunmuş olacağız. 2029’a kadar yaptığımız projeksiyonda toplu taşımada lastik tekerlekli araç ihtiyacı artık olmayacak. Böylece de Türkiye’nin en genç otobüs filosu Mersin’de faaliyete geçmiş olacak. Kentimize hayırlı uğurlu olsun.”

“Göçmen’deki katlı kavşak ilk bisiklet yolu olan katlı kavşak”

Başkan Seçer, hizmete açtıkları Göçmen’deki katlı kavşak hakkında da bilgi verdi. Kavşağı çok kısa sürede bitirdiklerine vurgu yapan Başkan Seçer, “İnşaatı 8 Ocak’ta başlamıştı. 84 gün sürdü, 85. gün yani 3 Nisan’da trafiğe açtık. Bu 84 günün de 42 gününde tam yarısı; yağmurlu hava koşulları vardı. Burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten büyük bir gayret sarf ettiler. Tüm birimlerimize, başta Yol Asfalt Daire Başkanlığı olmak üzere, yüklenici firmanın çalışanlarına, mühendislerine herkese Mersinliler adına teşekkür ederim. Çünkü bu inşaatlar çevreye muazzam bir rahatsızlık veriyor. Kısa sürede bitmesi olumlu oldu” dedi.

Bu kavşağın diğerlerinden farklı özellikleri olduğuna vurgu yapan Başkan Seçer, “Bisiklet yolları entegre ettiğimiz şekilde projelendirildi ve ilk kavşak olma hüviyetini taşıyor. O bölgede Stadyum-Adnan Menderes arasında 5 bin 700 metrelik bir bisiklet yolu var. O güzergaha bağladık ve ilk bisiklet yolu olan katlı kavşak olma hüviyetini de kazanmış oldu. Ayrıca bu akıllı kavşak. Normalde katlı kavşaklarda yüzde 7-8 eğim oluyor ki oranın 755 metre mesafesi var. Burada eğim %3-3,5 arası. Bu oran iyi bir oran. Daha rahat bir görüş sağlıyor. Üst kapalı kesim de 86 metre. Bu da araç trafiğinin daha hızlı hareket etmesini sağlıyor. Bir diğer özelliği de LED aydınlatmalar; güneş ışığıyla eşgüdümlü olarak ayarlanabiliyor. Böylece de enerji tasarrufu sağlamış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu katlı kavşağı 4 milyon 294 bin dolara mal ettik”

Maliyetlerin oldukça arttığı bu dönemde katlı kavşakları diğerlerine göre oldukça uygun yaptıklarını söyleyerek rakamları paylaşan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Bizim hizmete aldığımız üçüncü kavşak. Üçüncü katlı kavşağı açtık. Birinci katlı kavşak Anıt Katlı Kavşağı. Bu katlı kavşağın bize maliyeti 9 milyon 139 bin 566 dolar oldu. Parayı biz ödediğimiz için kuruşu kuruşuna biliyoruz. Bir önceki Egemenlik Kavşağı; 2017 yılında yapılmış ve 10 milyon 39 bin 732 dolara mal olmuş. Sözleşme tarihli dolar kuru üzerinden bunlar hesaplandı. Ancak Sevgi Katlı Kavşağı’nı biz 4 milyon 871 bin dolara mal ettik. Göçmen’deki katlı kavşağı da 4 milyon 294 bin dolara mal ettik. Elbette ki bu kriz ortamı olmasa fiyat farkları bu kadar yoğun çıkmasa belki de dolar bazında çok daha hesaplı bir durum olabilirdi. Biz şeffaf çalışıyoruz biliyorsunuz. TL’nin kıymeti kalmayınca son zamanlarda dolar üzerinden yürüyoruz biz.”

“Akbelen Katlı Kavşağı’nı yapması konusunda hep beraber Karayolları ile görüşelim”

Akbelen Katlı Kavşağı’nın yapımının Karayolları’nın sorumluluğunda olduğunu hatırlatan ve Cumhur İttifakı’na mensup Meclis üyelerine destek çağrısını yineleyen Başkan Seçer,  “Bizim için çok büyük bir sorun teşkil ediyor. Ben de katılıyorum, vatandaşlarım yerden göğe kadar haklı. Orada trafik sorun yaratıyor. Ben Cumhur İttifakı’na mensup Meclis üyesi arkadaşlarımla da defaatle bu konuyu konuştum, rica ettim, kendilerinden destek istedim. Bir kere daha sizlerin huzurunda destek istiyoruz. Akbelen Katlı Kavşağı’nı yapması konusunda hep beraber Karayolları ile görüşmeleri yapalım” dedi.

Başkan Seçer, yeni katlı kavşak projelerini anlattı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Okan Merzeci Bulvarı üzerinde yapacağı diğer çalışmaları da anlatan Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Dikenliyol olarak tabir ettiğimiz bölgede kuzey-güney aksına; bir geçiş, tünel yapacağız. Haziran ayında deplase çalışmalarını yetiştirebilirsek iki ay sonra başlayıp kısa sürede bitireceğiz. Bu hem Sevgi Katlı Kavşağı’nın hem de Demokrasi Katlı Kavşağı’nın yükünü alacak. Bir rahatlama sağlayacak ama yine doğu-batı aksında iki yerde çalışıyoruz. Hal Katlı Kavşağı’nın projesi bitti. Deplase çalışmaları; orada elektrik idaresinin büyük bir direği var yüksek gerilim; o konuda; ‘biz bunun maliyetini üstlenebiliriz’ dedik ama diğer bazı hususlar var. Onların da çözülmesi gerekiyor. Eğer mümkün olursa Saya Park olarak adlandırdığımız o bölgedeki çalışmada da; orası çok büyük bir alan; Adnan Menderes Bulvarı’na kadar düşünülmüş bir proje var ama etaplara böleceğiz. İlk etapta eğer yetiştirebilirsek bu yıl içerisinde birinci etabın projesini, yani o bölgedeki 34. Cadde, Okan Merzeci Bulvarı’nı kesen noktanın katlı kavşağını yapacağız. Eğer yetişmezse bu yıl içerisinde Hal Katlı Kavşağı’na başlayacağız, o bölgeyi gelecek yıla bırakacağız.”

“Tarsus’taki katlı kavşak projesini bitirdik”

Başkan Seçer, Tarsus’ta planladıkları katlı kavşak projelerinin de detaylarını anlatarak, “Yine Tarsus’taki katlı kavşak projesini bitirdik; Fatih Sultan Mehmet Caddesi-Atatürk Caddesi-Gazi Paşa Bulvarı; iki noktanın kesiştiği noktalarda. Ancak ilk etap Atatürk Caddesi’nde başlayacak. Onu da yayla sezonundan sonraya bırakıyoruz. Orada şu anda 2 bin 800 metrelik Çamlıyayla yolunda yol genişleme çalışmalarını yapıyoruz. Eylül ayından sonra da çok kısa sürede bitirmek üzere orada katlı kavşak imalatını başlatacağız” diye konuştu. Başkan Seçer, Tarsus ilçesindeki asfalt çalışmalarını da detaylıca aktararak, “Toplamda 32 noktada 87 bin ton asfalt dökülecek. 15 noktada çalışmalar tamamlandı. Diğer yerlerde devam ediyoruz” dedi.   

Mezitli’de içmesuyu şebekesinde sorunlar bulunduğuna değinen Başkan Seçer, “Mezitli ilçemizin içmesuyu şebeke hattı tabiri caizse iflas etmiş. Sürekli arızalanan bir sistem. FRIT-II kapsamında 17 milyon avroluk bir hibe kredisi anlaşması yapıldı. İhale aşamasına geldik ama bir türlü ne hikmetse ihalesine çıkamadılar. İller Bankası koordinesinde yapılıyor, parayı FRIT-II kapsamında Avrupa Birliği'nin ilgili kurumları veriyor ama henüz bir ihale müjdesi alamadık. Umut ediyorum kısa süre içerisinde ihalesi yapılır ve inşaat başlar. Ardından biz oradaki yolların imarına, ıslahına gireceğiz” diye konuştu.

2. Çevre Yolu’nun devamında çalışmalar sürüyor

Başkan Seçer, 2. Çevre Yolu'nun devamında çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekleyerek, şunları söyledi:

“Orada Vatan Caddesi'yle Çeşmeli Otoyol bağlantısı arasında toplamda 9 bin 695 metrelik bir kısım var. Bu yolda imar sorunları ve örtü bedeli sorunları var. Bunun için de etaplandırıyoruz. Birinci etap; Vatan Caddesi ile MESKİ Arıtma arasında toplam 2 bin 280 metre. Oranın 950 metrelik yani İsmet İnönü Bulvarı bölgesinde menfez ve taş duvar, toprak işleri çalışmaları devam ediyor. Haziran sonuna kadar tamamlayacağız. Kalan 1330 metre kısımda ise yer yer imar uygulamaları sorunları var. İlçe belediyesi ile de koordineli bir şekilde çalışarak devam edeceğiz. Yani hukuki altyapıyı hazırladıktan sonra örtü bedeli, istimlak bedeli ortadan kalktıktan sonra bölüm bölüm etap etap tamamlayacağız. İkinci etabı; MESKİ Arıtma’dan Çeşmeli Otoyolu çıkışına kadar olan 7 bin 415 metrelik bölüm. Bu bölümde de imar çalışmaları devam ediyor. İlçe belediyemizin zaten 5000’lik planlarda da bir sorun yokŞimdi 18 uygulamasını yapıyoruz. Binlik planlar da aynı şekilde. Yaşar Doğu Caddesi’nin devamı Fatih Sultan Mehmet Caddesi. Orada da yol açma ve düzenleme çalışmalarını yapacağız.”

Tüm ilçelerde kaldırımlar özel gereksinimli bireylere uygun yapılıyor

Anamur ilçesinin altyapı ve üstyapı çalışmalarından bahseden Başkan Seçer, “Burada MESKİ'nin altyapı çalışmaları vardı. Elimizde olmayan sebeplerle başta pandemi olmak üzere altyapı çalışmalarında gecikmeler oldu. O bölgede de bizim asfalt çalışmalarımız gecikmeli başlamak durumunda kaldı. Şu anda Fevzi Çakmak Caddesi'nde 19 Şubat'ta biz imalatına başlamıştık; bu güzergah 2 bin 200 metre. Kaldırım ve asfalt binder seviyesi tamamlandı. Yolda bulunan parke sökülerek, oralar sıcak asfalt yapılıyor. Batı kesimi var buranın. Burası Doğu kesimiydi. Orada da altyapı çalışmaları tamamlanıyor. Biz burada kaldırımları özel gereksinimli vatandaşlarımıza uygun hale getiriyoruz. Yani merkez ilçelerde ayrı, Yenişehir’de ayrı, Anamur’da ayrı bir modelimiz yok. Her yerde aynı konsepti uyguluyoruz. İnönü Caddesi'nde de 4 Mart'ta başladık. Kaldırımlar tamamlandı. Oranın belli bölgelerinde altyapı çalışmaları da devam ediyor. Turgut Reis Caddesi’nde çalışmalar yine başlatıldı. 15 Mayıs itibariyle Fevzi Çakmak Caddesi, İnönü Caddesi ve Turgut Reis Caddeleri çalışmalarını tamamlayacağız” dedi.

Başkan Seçer, kentteki bazı köprü çalışmalarından bahsederken, “Mut’ta Fatma Türkan Köprüsü, Mayıs ayında yapımına başlayacağız; akamete uğrayan bir çalışmaydı. Tarsus’ta Emin Polat Caddesi ile Mavi Bulvar kesişimi DSİ kanalı üzerine köprü, Tarsus 2679. Sokak ile 194. Sokak birleşimindeki DSİ kanalı üzerine köprü, Tarsus Yüzbaşı Yaşar Caddesi 2450. Sokak ile Devlet Bahçeli Bulvarı kesişimine DSİ kanalı üzerine köprü ve Mezitli Seymenli Mahallesi Tece Deresi üzerine köprü yapımı yine bizim gündemimizde olan çalışmalar” diye konuştu.

“3 yılda 1 milyon ton sıcak asfalt çalışması yaptık”

Bu yıl 605 bin ton sıcak asfalt hedeflediklerini ifade eden Başkan Seçer, “300 bin tonun üzerinde 2020 ile 2021 arasında asfalt kullanım farkımız var. Rakamları da faaliyet raporunda var. 705 kilometre de sathi asfalt kaplama yapacağız. Tabii hava koşulları önemli bunda. Cuma günü başlıyoruz artık. Hava buna elverişli hale geldi. Biz 3 yılda toplam 1 milyon ton sıcak asfalt çalışması, 1087 kilometre de sathi kaplama yaptık” dedi.

Vatandaşlardan 3. Çevre Yolu ile ilgili çok soru aldıklarını söyleyen Başkan Seçer, “Uzun süredir gündemimizdeydi. Yalnız Göçmen’deki katlı kavşağın inşaatının bitmesini bekliyorduk. Bazı lojistik nedenlerden dolayı. Biz orada 4. Çevre Yolu’nda yapılan uygulamanın aynısını yapacağız. Bu Cuma da başlıyoruz. Orası 6 bin 75 metre bir güzergah. 3 şerit araç, bir şerit bisiklet ve güvenlik şeridi olacak. Yine yaya yolları olacak. Şu anki durumundan daha güzel trafiğin seyrine katkı sunacak ve görseli olan, bisiklet yolları olan bir ana arter haline gelecek” diye konuştu.

“Erdemli Hali’nin Ağustos ayında tamamlanmasını hedefliyoruz”

Erdemli ilçesi ile ilgili de bazı değerlendirmeler yapan Başkan Seçer, Erdemli’nin üretim bölgesi olmasından dolayı Toptancı Sebze ve Meyve Hali’nin çok önemli olduğunu belirtti. Hal Tesisi’nin yapımı ile ilgili yıllara göre açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Bilindiği gibi Hal Tesisi’nin ilk ihalesi 2007 yılında yapılmış 14 yıl önce. 14 yıldır bu bitirilemedi ancak 2014 yılında Büyükşehir'e geçiyor, daha önce ilçe belediyesinin sorumluluğundaydı. İnşaat sürecinde bizden önceki dönemleri kast ederek söylüyorum; yüzde 30’u tamamlanan inşaat yüklenici firmanın ekonomik durumunun bozulması nedeniyle de 2018 yılında yine duruyor. Maceralı bir yer orası. Biz göreve geldik. Bazı hukuki sorunlar vardı, onları çözdük. 1 Nisan 2020’de yeniden yapımını başlattık. Gün itibariyle yüzde 75'i tamamlandı. Proje bitim tarihi 11 Eylül ancak Ağustos ayında tamamlanmasını bekliyoruz. Burada 105 dükkan, 1 adet restoran, iki banka şubesi ve 1 adet yönetim binası bulunuyor. Ayrıca iki adet kantar sistemiyle hızlı ve işlevsel bir hizmet verilmesi hedefleniyor. Orada mevzuat gereği idare olarak yüzde 50 dükkanlarımızı satışa sunmak istiyoruz. Arkadaşlarımızın da endişelerini giderecek çalışmalar yapıyoruz. Bazı çekinceleri vardı. Kısa süre içerisinde de oranın satışını gerçekleştirmek istiyoruz.”

Başkan Seçer, Erdemli halkından otogar konusunda da çok soru aldığını sözlerine ekleyerek,  “Orada Erdemli Kocahasanlı Hali’ne bitişik mülkiyeti Hazine’ye ait toplam 4 bin 939 metrekare yüz ölçümlü taşınmazın tamamını otogar yapmak üzere Milli Emlak'tan tahsisini 4 Kasım 2021 tarihinde istemişiz. Yani bundan 5,5 ay önce yaklaşık olarak. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü talebimizi uygun görmüş. 1 Aralık 2021 tarihinde yazdığı yazıyla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na da göndermiş ve Bakanlığa gideli de 4 ay gibi bir süre var ancak henüz bir netice alamadık” dedi. Başkan Seçer, bu konuda Meclis üyelerine seslenerek, “Milli Emlak’ın arazisi orada. ‘Bizim için buraya bir otogar yapmak uygun’ diye tahsis için yazı yazmışız ve ilgili Bakanlık’ın İl Müdürlüğü de buna uygunluk yazısı vermiş. Sizlerden talebimiz; Çevre Bakanlığı’ndan buranın otogar yapılmak üzere tahsisinin tarafımıza verilmesi işleminin bir an önce gerçekleştirilmesi ve bizim orada da bir an önce inşaata başlamamız için gerekli çalışmaların yapılması konusunda bana yardımcı olmanızı istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Haberin Fotoğrafları