Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Tarsus?un Düşman İşgalinden Kurtuluşu Coşku İle Kutlandı

Tarsus?un Düşman İşgalinden Kurtuluşu Coşku İle Kutlandı

Tarsus?un Düşman İşgalinden Kurtuluşu Coşku İle Kutlandı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında Tarsus Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programa katıldı.

Düzenlenen kutlamalar kapsamında oynanan Sinsin oyununa katılan Başkan Kocamaz, Sinsin performansıyla büyük beğeni topladı.

Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü kutlama etkinliklerine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Tarsus İlçe Jandarma Komutanı Mahmut Erin,  siyasi parti temsilcileri, Kuvâ-yi Milliyeciler ve Muharip Gaziler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Tarsus ilçesi, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programda konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 27 Aralık Kurtuluş Bayramı dolayısıyla geçmişi yâd etme fırsatı bulduklarını ifade ederek, “Her zaman söylediğimiz gibi bizler, bu toprakların çocuğuyuz, bu dağlarda ve ovalarda mücadele eden ceddin torunlarıyız. Görevimiz hem milletimize, halkımıza hizmet etmek, hem de geçmişle gelecek arasında köprü oluşturabilmek. Bildiğiniz gibi 24 yıldır bu etkinlikleri bu meydanlarda gerçekleştiriyoruz. Unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizi özellikle gençlerimize yaşatmaya, öğretmeye ve onlardan sonraki nesillere taşınmasına fırsat hazırlıyoruz” dedi.

“Ateş; barış ve kardeşliği tesis etmektedir”

Sinsin Oyunu’nun Orta Asya’dan günümüze kadar gelerek, Türk milletinin geleneklerini en iyi yansıtan özel oyunlardan bir tanesi olduğuna vurgu yapan Başkan Kocamaz, “Sinsin Orta Asya’dan günümüze kadar Türk milletinin geleneklerinden gelen çok özel oyunlardır. Ateş temizliği temsil etmekte, kiri, pası, kötü düşünceleri ortadan kaldırmakta ve insanlara huzur vermekte, coşku vermekte. Ateş, barış ve kardeşliği tesis etmektedir. Gerçekten Türkiye Cumhuriyeti toprakları içerisinde bin küsur yıldır birlikte yaşadığımız insanların birbirine kırdırılmaya çalışıldığı bir dönemden geçiyoruz. İslam âlemi perişan, İslam âlemi adeta yılgınlığa düşmüş, gelecekten ümitsiz ve özellikle emperyalist güçlerin oyuncağı olmuş durumda. Yaşanan hadiseleri hepimiz biliyoruz. Önce Irak’ta bir oyun sahneye kondu. Daha sonra bildiğiniz gibi bir büyük Orta Doğu projesi ile Afrika’nın en batısından en doğusuna kadar domino taşı gibi İslam ülkeleri bir bir rejim değişikliğine uğradı. En sonunda Suriye’de bu oyun halen sahnelenmekte. Aslında biz biliyoruz ki bu oyunun gerçek hedefi Türkiye Cumhuriyeti” şeklinde konuştu.

“Bizim her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var”

Türkiye’nin üzerine oynanan en son oyunun 15 Temmuz hain darbe girişimi olduğunu belirterek konuşmasına devam eden Başkan Kocamaz, “Bizim bin yıllık kardeşliğimizden rahatsız olanlar ve bu topraklarda barış içerisinde yaşamamızdan rahatsız olanlar ülkemizi karıştırmaya, ülkemizi birbirine düşürmeye çalışmaktadır. 15 Temmuz, bu ülke üzerine oynanan en son oyundur. Ama bu oyun halen bitmemiştir. Süfli emelleri olanlar, bu ülke üzerindeki emellerine ulaşıncaya kadar bu ülkede yaşayan insanları birbirine düşürmeye, kırdırmaya devam edecekler. Bizim her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe, geçmişimizi yâd etmeye, özellikle gençlerimizi birleştirmeye ve bütünleştirmeye ihtiyacımız var. Gerçekten hepimiz bir vebal taşıyoruz. Ceddimiz bu toprakları bize hür ve bağımsız olarak bırakabilmek için çok büyük mücadeleler verdi. İşte bunlardan bir tanesi de Karboğazı olayı ve daha sonra Fransızların bu topraklardan sürülmesi. Ceddimize ne kadar dua etsek ve onlarla ne kadar gurur duysak az. Biz onlara layık olabilmek için çalışıyoruz. Onları yâd etmek için, onlara dualar etmek için bu 27 Aralıkları hep birlikte kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

Program konuşmaların ardından, Halk Oyunları gösterisi, Kilis Davul gösterisi, Mehter Takımı gösterisi, Abdil Çemer konseri ve sinsin gösterisi ile devam etti.

 

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

444 2 153