Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Hz. Mevlana Vuslatının 744. Yıl Dönümünde Anıldı

Hz. Mevlana Vuslatının 744. Yıl Dönümünde Anıldı

Hz. Mevlana Vuslatının 744. Yıl Dönümünde Anıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mevlana Kültür ve Sanat Derneği tarafından Hz. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin vuslata erişinin 744. yıldönümü dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Şeb-i Arus 744. Yıl Dönümü Anma Töreni’ne, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Aydıncık Kaymakamı Mehmet Erhan Türker, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Mersin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, MHP MDK Üyesi Kürşat Türker Ercan, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Uslu Var, Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Gökhan Demir, Mersin Ülkücü İşçiler Derneği İl Başkanı Mehmet Hasırcı, MHP ilçe başkanları, Hz. Mevlana’nın 22. Kuşak Torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanvekili Esin Çelebi Bayru, Uluslararası Mevlana Vakfı Konya Şube Başkanı ve Postnişin Nadir Karnıbüyükler, Mevlana Kültür ve Sanat Derneği Onursal Başkanı Ahmet Coşar, meclis üyeleri ve çok sayıda Mersinli katıldı.

Hz. Mevlana’nın 22. Kuşak Torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanvekili Esin Çelebi Bayru’nun ‘Hz. Mevlana ve Sema’ konulu konferansıyla başlayıp, Mevlânâ Kültür ve Sanat Derneği Tasavvuf Mûsıkîsi Korosunun konseriyle devam eden program, Acemaşiran Mevlevi Ayin-i Şerif-i'nin icra edildiği Sema Töreni ile son buldu.

Hz. Mevlana’nın 22. Kuşak Torunu Bayru, verdiği konferansta Mevlana’nın hayatından, Mevlevihanelerin işlevlerinden, Mevlevilik’ten ve Mevlevilik’te önemli bir sembol olan semadan söz etti. Sema Ayini’nin ne olduğunu ve hareketleri ile ne anlatılmak istendiğinden söz eden Bayru, sema gösterisinin bölümlerinden bahsetti.

Etkinlikte, Mevlânâ Kültür ve Sanat Derneği Tasavvuf Mûsıkîsi Korosu tarafından, genel sanat yönetmenliğini Cavit Özkeleş’in yaptığı Tasavvuf Musikisi konseri ile dinleyiciler mest olurken, konserde Neva İlahiler seslendirildi.

Son olarak, salonu dolduran binlerce Mersinli tarafından Acemaşiran Mevlevi Ayin-i Şerif-i'nin icra edildiği Sema Töreni de  ilgiyle ve huşu içerisinde izlendi.

Etkinlik sonunda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Hz. Mevlana’nın 22. Kuşak Torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanvekili Esin Çelebi Bayru, Mevlana Kültür ve Sanat Derneği Onursal Başkanı Ahmet Coşar ve Tasavvuf Musikisi Koro Şefi Cavit Özkeleş’e  çiçek ve plaket hediye etti.

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

444 2 153