Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Başkan Kocamaz, ?Bizler Hep Zor İşlere Talip Olduk?

Başkan Kocamaz, ?Bizler Hep Zor İşlere Talip Olduk?

Başkan Kocamaz, ?Bizler Hep Zor İşlere Talip Olduk?

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçelerde yapılan hizmetlerin meclis üyelerine tanıtıldığı ‘Hizmet Tanıtım Programı’nın ikinci gününde Anamur, Bozyazı ve Aydıncık ilçelerinde hayata geçirilen projeler yerinde inceledi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Hizmet Tanıtım Programı kapsamında meclis üyeleri ile birlikte Anamur Mezbahası’nın temel atma törenini de gerçekleştirdi.

Başkan Kocamaz, üç gün boyunca devam eden Hizmet Tanıtım Programı’nın ikinci gününde ilk olarak Aydıncık İlçesi’nde hayata geçirilen ve Mersinli vatandaşların hayatlarını kolaylaştıran projeleri meclis üyelerine tanıttı. Ayrıca Başkan Kocamaz, meclis üyelerinin katılımıyla birlikte, Anamur ve Bozyazı ilçelerine hizmet verecek, günlük 30 büyükbaş, 130 küçükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip olan ve 2018 yılı Mayıs ayında faaliyete açılması planlanan Anamur Mezbahası’nın temel atma törenini de gerçekleştirdi.

“Kurucu Belediye görevini üstlendik”

Büyükşehir Belediyesi tarafından Anamur İlçesi’ne kazandırılacak olan mezbahanın temel atma töreninde konuşan Başkan Kocamaz, “30 Mart 2014’den bu yana Büyükşehir Belediyesi olarak hiçbir ilçe ayrımı yapmadan Adana’dan Antalya’ya kadar, Toroslar’ın tepesinden Akdeniz’e kadar bütün Mersin’de yoğun bir çaba içerisindeyiz. 30 Mart öncesinde Türkiye’de 16 Büyükşehir vardı ve şu anda 30 Büyükşehir var. Mersin daha önce de Büyükşehir’e ev sahipliği yapıyordu, şimdi de yapıyor ama ikisinin arasında bir fark var. 30 Mart gecesi merkezdeki 4 ilçe dışında 9 ilçe daha ilave edildi. Mersin bütünü, köyüyle, kentiyle ve kapanan beldeleri ile büyükşehir sınırlarına alındı. Dolayısıyla biz kurucu Belediye Başkanlığı görevini üstlenmiş olduk” dedi.

“Bizler hep zor işlere talip olduk”

30 Mart 2014 sonrasında Büyükşehir Belediyesi olarak ilçelere daha iyi hizmet verebilmek adına yaptıkları hizmetleri ve hayata geçirdikleri çalışmaları sıralayan Başkan Kocamaz, “İşimizin zor olduğunu biliyorduk, ama bizler geçmişten bu yana hep zor işlere talip olduk ve bölge genelini düşündüğünüz zaman çok zor bir süreci başarma gayretindeyiz” ifadelerini kullandı.

Genel bütçeden belediyelere aktarılan bütçe hakkında konuşan Başkan Kocamaz, “Bu dar bütçelerle, bu kadar geniş alanların bütün ihtiyaçlarını ve yılların ihmalini bir anda ortadan kaldırmamız gerçekten çok zor. Biz şu anda karıncanın hacca gitmesi misali yola çıkmışız ve giderken bu eksiklikleri tedarik ederek yolumuza devam edeceğiz. Şunu herkes bilsin ki o hedefe de mutlaka varacağız. 2000’li yıllarda dahi Güney Doğu’da değil, bizzat Mersin’de ve özellikle kırsalda suyu olmayan, yolu olmayan yerleşim birimlerini gördükçe gerçekten hayıflanıyor ve üzülüyoruz. Birileri bundan rahatsız da olsa kırsaldaki yılların ihmalini ortadan kaldırmak için gayretimizi sonuna kadar sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

“Modern kesimhaneleri hizmete açıyoruz”

Temeli atılan kesimhane hakkında bilgi veren Başkan Kocamaz, “Böyle bir mezbaha bu bölgede gerekliydi. Zaten eski mezbahalarda hayvan kesimine Tarım Bakanlığı izin vermiyor. Bir an evvel modern kesimhanelerin hizmete sunulması gerektiğini bizler de biliyoruz ve inşallah bu mezbaha Anamur ve Bozyazı’mıza hizmet edecek” diye belirtti. Başkan Kocamaz, konuşmasının sonunda Mersin genelinde vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak adına Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan hizmetler hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

Anamur Mezbahası’nda günlük 20 ton et, 2 ton şüpheli et ve 2 ton sakatat soğutma kapasiteli üç adet soğuk hava odası bulunuyor.  Mezbahada büyükbaş ve küçükbaş hayvanların hijyenik şartlarda kesilmelerini sağlayacak iki ayrı kesim hattı da yer alıyor.

Bozyazı Çok Katlı Otopark ve Pazar Yeri, Aralık ayı içerisinde hizmete açılacak

Meclis üyeleri için Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Hizmet Tanıtım Programı’nın ikinci gününde Başkan Kocamaz ve meclis üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi Bozyazı Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni yerinde gördü. 2016 yılında temeli atılan ve 2017 yılında faaliyete başlayan merkezde ilk etapta 57 köpek ve 26 kedinin günlük olarak besleme ve bakımları yapılmaya başlandı.

Yaklaşık 20 milyon TL bütçe ile yapılan ve 1100 metrekare kapalı alana kurulu, Bozyazı’ya hizmet veren MESKİ Bozyazı Teknik Hizmetler Binası’nı inceleyen meclis üyeleri, ayrıca 9500 metrekare kapalı alana sahip, 180 aracı alabilecek olan ve içerisinde 14 dükkanın bulunduğu Bozyazı Çok Katlı Otopark ve Pazar Yeri’ni de gezdi. Bozyazı Çok Katlı Otopark ve Pazar Yeri’nin 7 milyon TL’ye yapıldığı ve Aralık ayı içerisinde hizmete açılacağı bildirildi. Ayrıca Çok Katlı Otopark ve Pazar Yeri 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.

Başkan Kocamaz ve meclis üyeleri Kaşdilen Cemevi’ni ziyaret etti

Büyükşehir Belediyesi tarafından 200 bin TL maliyetle yapılan ve yüzde 95’inin tamamlandığı Bozyazı Tenis Kortu, Bozyazı’nın 9 mahallesinin katı atıklarının toplandığı ve aktif bir şekilde çalışan MESKİ Bozyazı Atıksu Arıtma Tesisi, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Anamur Belediyesi tarafından ortaklaşa yapılan Anamur Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi de hizmet tanıtım programı dahilinde meclis üyeleri tarafından yerinde incelendi. 3 adet toprak kort, 2 adet kameriye, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları ve fitness alanının yer aldığı ve Büyükşehir Belediyesi tarafından Anamur İlçesi’ne kazandırılan Burhanettin Kocamaz Tenis Kortları Tesisi de gezilirken, 250 bin kişi kapasiteli MESKİ Anamur Atıksu Arıtma Tesisi de incelendi.

Yüzde 60’ı tamamlanmış olan ve 2018 yılı Nisan ayında bitmesi planlanan Anamur Otogar inşaatını gezen meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara hizmet vermek amacıyla hayata geçirilen ve Dosteli Marketlerin 4. şubesi olan Dosteli Market Anamur Şubesi’ni inceledi. Üniversite sınavına hazırlanan ve toplam 400 öğrencinin ücretsiz olarak ders alabildiği Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehit Eren Bülbül Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’ni ziyaret eden Başkan Kocamaz ve meclis üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler ile sohbet etti.

Yeniden turizme kazandırılan Köşekbükü Mağarası gezildi

Son olarak Anamur İlçesi'nde 2 yıl önce meydana gelen orman yangınında çevresindeki mesire alanı tamamen yanan ve Büyükşehir Belediyesi Mersin ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği’nin (METAB) desteği ile yeniden turizme kazandırılan Köşekbükü Mağarası ziyaret edildi. Köşekbükü Mağarası’nın çevre düzenlemesi için 500 bin TL, mağaraya giden yolun sıcak asfalt dökümü için de 600 bin TL harcandığı belirtildi.

Hizmet Tanıtım Programı’nın ikinci günü, Anamur, Bozyazı ve Aydıncık ilçelerine kazandırılan hizmetlerin tanıtımı ve Mersinli gazeteci Deniz Tuncay Akkapılı’nın Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma yaptığı desteklerin ekonomik ve sosyal yaşama etkileri hakkındaki sunumu ile devam etti.

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

444 2 153