Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Anadolu, Sürdürülebilir Turizmin Temel Anahtarıdır

Anadolu, Sürdürülebilir Turizmin Temel Anahtarıdır

Anadolu, Sürdürülebilir Turizmin Temel Anahtarıdır

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) Şanlıurfa'da gerçekleştirdiği Sürdürülebilir Turizm ve Yerel Kalkınma Forumu’na katıldı.

“Sürdürülebilir Turizm, Dirençli Ekonomi” sloganıyla Eyyübiye Belediyesi’nin ev sahipliğinde Şanlıurfa’da gerçekleştirilen foruma Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zama

nda UCLG-MEWA eş başkanı olan Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Arap Kentler Teşkilatı Genel Sekreteri Ahmed Al-Sabeeh, ve akademisyenler katıldı.

“Evrensel birçok sorunun çözüm anahtarı Anadolu’dur”

Demokratik yerel yönetimlerin dünya ölçeğinde birleşik sesi ve sözcüsü olan UCLG-MEWA’nın eş başkanlığını yapan ve forumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, sürdürülebilir olmanın, inanmak ve kararlılıkla mümkün olabileceğini söyledi. Başkan Kocamaz, “Sürdürülebilir olmak demek, dirençli olabilmek demektir. Bu direnç elbette geçici kırılganlıklar yaşayabilir. Önemli olan sürdürülebilir kılmaya çalıştığımız şeye inanmak ve o konuda sebat etmektir” dedi.

Bölgelerin turizm değerini ölçerken artık sadece deniz-kum-güneş üçlemesiyle ölçülmediğini söyleyen Başkan Kocamaz, “25-30 yıl öncesine kadar bir bölgenin turistik değeri deniz-kum-güneş üçlemesiyle ölçülüyordu. Daha sonra kış turizmi, sağlık turizmi ve kongre turizmi bu üçlüye eşlik etmeye başladı. Trekking, rafting gibi turizm çeşitleri eklendi. İnternetle birlikte bu değerler küresel ölçekte tanınmaya ve ilgi görmeye başladı. Yerel hatta mikro düzeydeki otantik değerlerin yükselişine şahit olduk” ifadelerine yer verdi.

“Mazimiz Kurtarıcımızdır”

Binlerce yıldır varlığını sürdüren somut ve somut olmayan kültür mirasıyla Anadolu’nun, sürdürülebilir turizmin temel anahtarı olduğunu ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “11 bin yıllık mazisiyle Anadolu çınarı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm insanlığı bir kalkan gibi koruyacak bilgi, birikim ve umuda sahiptir. Sadece yerel ve bölgesel değil evrensel birçok sorunun çözüm anahtarı Anadolu’dur. Anadolu’yu anlamak ve ona saygı duymak, yerelden küresele tüm sorunları çözecek formüle ulaşmak demektir” şeklinde konuştu.

İnsanlık âleminin binlerce yıllık geçmişe sahip Anadolu’da hatıraları olduğunu söyleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, tüm kaynakların sonu gelse de hatıraların yaşayacağını ifade ederek, “Mâzimiz kurtarıcımızdır. Mâzi kavramının sembolü Anadolu’ya sinmiş evrensel hatıralar, sade bizim değil bütün insanlığın kurtarıcısı olacaktır. ” dedi.

 12 ülkeden 250’ye yakın katılımcının yer aldığı forumda Ekonomik Kalkınma ve Turizm için Ulusal Strateji Planları, Turizm Potansiyeliyle ilgili Mevcut Zorluklar ve Çözüm Önerileri, Gastronomi Turizminin Ekonomiye Katkısı ve Kent Turizmi ile Akıllı Destinasyonlar başlıkları altında oturumlar gerçekleştirildi.

 

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

444 2 153