HABERLER

1315 Tevellüd Adlı Tiyatro Oyunu İzleyicilerle Buluştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 18 Mart Çanakkale Zaferi etkinlikleri kapsamında “1315 Tevellüd” adlı tiyatroyu sahneye koydu.

 

İki perdelik sergilenen tiyatro oyununda Çanakkale Destanı’ndan önce Türkiye’de yaşanan sıkıntılı dönem, açlık, yoksulluk gibi konular ele alındı. 1315 Tevellüd Tiyatro Oyunu “Hey On Beşli”  türküsünün hikâyesini anlattı.

 

“Tevellüd 1315” adlı tiyatro oyunu Mersinlilerden büyük beğeni topladı

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir T iyatroları tarafından 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla sergilenen ve Mersin Büyükşehir Belediyesi fahri sanat danışmanı Kudret Ünal’ın yönetmenliğini yaptığı “1315 Tevellüd” adlı tiyatro oyunu seyirci ile buluştu.

 

Tokat yöresine ait, günümüzde de oyun havası olarak çalınan “Hey On Beşli” türküsünün hikâyesinin anlatıldığı tiyatro oyununda Çanakkale Savaşı’nın nasıl kazanıldığı dramatik bir tarzda sahnelendi. Çanakkale Savaşı’na katılan 15 yaşındaki çocuk askerlerin arkasından yakılan ağıtın da canlandırıldığı “Tevellüd 1315” adlı tiyatro oyunu izleyenlerden tam not aldı.

 

Mustafa Arıkoğlu tarafından kaleme alınan ve iki perdelik sergilenen oyunda Halil ile Hediye karakterleri üzerinden Çanakkale Destanı’ndan önce Türkiye’de yaşanan sıkıntılı dönem, açlık, yoksulluk gibi konular ele alınıyor. Şehitlerimizin yazdığı kahramanlık destanının ne gibi özveriler ve zorluklar ile kazanıldığının vurgusu yapılıyor. 1315 Tevellüd isimli tiyatro oyunu “Hey On Beşli” türküsünün hikâyesine ışık tutuyor.

 

“Hey On Beşli” türküsünün Halil ve Hediye´nin ağzından karşılıklı konuşarak söylendiği oyunda vurgulanan diğer önemli konu ise bu türkünün günümüzde algılandığı gibi ritim tutularak oynanan oyun havası değil ağıt olduğu anlatılıyor. “Hey On Beşli” türküsünün hikâyesini anlatan ve salonda duygusal anlar yaşatarak büyük alkış alan “Tevellüd 1315” adlı oyunun gösterimi izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

 

“Tevellüd 1315” adlı oyunun dekor ve kostüm tasarımı Merve Sakallı, dekor kurulumu  Mehmet Demir ile İskender Doğancili, ışık ve ses Adnan Göksu ile Hasan Süzgan ve afiş tasarımı da Tolga Manyer tarafından yapıldı. Oyun Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyuncuları Eren Demirel, Eda Etike, Mahir Okdemir, Özgür A. Gönenler, Ümit Adıgüzel, Gülhatun Kutlay, Tolga Manyer, Güvenç Gümüş, Hasan Süzgan ve Ekrem Şenel tarafından sahneye koyuldu.