2017

Ağustos

4
Litvanyalı Öğrenciler Mersin’den Mutlu Ayrılıyor

SANAT HABER Detay

Haber No: 9523

Litvanyalı Öğrenciler Mersin’den Mutlu Ayrılıyor

Mersin MULTI 2017-Gençlik Değişim Programı kapsamında Mersin’in kardeş şehri Litvanya’nın Klaipeda şehrinden kente gelen öğrenciler, iki haftalık programlarının ardından Mersin’den güzel anılarla ayrılıyor.


22 Temmuz tarihinde başlayan ve 6 Ağustos’ta sona eren programda, Litvanyalı öğrenciler, kendilerine eşlik eden Türk öğrencilerle birlikte Mersin’de unutamayacakları bir deneyim yaşadı.

Öğrenciler, hem birbirleri ile kaynaşma fırsatına erişti hem de birlikte Mersin’in tarihi ve turistik mekanlarını gezerek, karşılıklı olarak kültürlerini tanıma fırsatı buldu.

10 yabancı, 10 Türk öğrenci olmak üzere toplam 20 öğrencinin dâhil olduğu Mersin MULTI 2017-Gençlik Değişim Programı sayesinde yaşları 14 ile 18 arasında değişen kız ve erkek öğrenciler Mersin’i doyasıya gezdi.

Gezi programları göz doldurdu

Öğrenciler, program dâhilinde hafta içleri sabah saat 08.00’den, akşam saat 20.00’ye kadar Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği sosyal etkinliklere ve gezi programlarına katıldı.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın sosyal etkinlikleri ve gezi programları kapsamında öğrenciler, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile de bir araya geldi.

Tarsus tarihi tanıtıldı

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can’ı da makamında ziyaret eden ve sonrasında tarih şehri olan Tarsus’un neredeyse her noktasını görme şansına erişen öğrenciler, Tarsus Şelalesi’nden, St. Paul Kilisesi’ne, Kleopatra Kapısı’ndan, Taşkuyu Mağarası’na varana kadar Tarsus’un önemli mekanlarını gezdi.

Öğrenciler kaynaşma imkanı buldu

Öğrenciler, bowling turnuvası, yüzme gibi sportif aktivitelerin yanı sıra Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı atölyelerinde seramik boyama ve resim yapma etkinliğine de katıldı. Yaptıkları resimleri ve seramikleri hatıra olarak ülkelerine götürecek olan öğrenciler, bu sayede MULTI 2017-Gençlik Değişim Programı’nı zihinlerinde unutulmaz kılacak.

Öte yandan Mersin Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar sanatçılarının Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği dinletisine de katılan öğrenciler, darbuka çalmayı öğrendi.

Kanlıdivane, Cennet-Cehennem, Ayaş Ören Yeri gibi Mersin’in tarihi değerlerini de program dâhilinde gezen öğrenciler, Narlıkuyu'da Yörük yemeklerinin tadına baktı. 

 


Litvanyalı Öğrenciler Mersin’den Mutlu Ayrılıyor